Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stále sa z vás leje? Skvelé tipy, ako sa zbaviť potenia

31.05.2011 Eva Hrdinová

Nech robíte, čo robíte, vždy sa spotíte? Znemožňujú vás fľaky pod pazuchami v spoločnosti? Lekári často ponosy pacientov podceňujú. Pomôžte si sami!

Namiesto deodorantov vyskúšajte recepty z fytoterapie. Namiesto deodorantov vyskúšajte recepty z fytoterapie.

Dezodoranty, antiperspiranty, botulotoxín či dokonca skalpel ponúka riešenia za veľa peňazí. My vám prinášame recepty z fytoterapie, tak ako to robili kedysi naše prababičky a staré mamy.

Šalvia zvonka i znútra

Vari niet lepšej liečivej rastliny, ktorá by účinnejšie obmedzovala produkciu potných žliaz, ako je šalvia lekárska. Hlavnú zásluhu na tom majú silice. Tie pôsobia nielen priamo na potné žľazy, ale aj na centrum tepelnej regulácie v našom mozgu, ktoré riadi vylučovanie potu. Šalvia pomáha znútra aj zvonku. Na potivé nohy sa odporúčajú kúpele nôh, na 2 l teplej vody treba 4 až 6 PL sušenej šalvie. Pri atakoch potenia na viacerých častiach tela pomáha šalviový čaj. Denne treba vypiť 3 šálky. Vnútorné užívanie by malo byť krátkodobé. Účinná je aj šalviová tinktúra z lekárne.

Prasličková tinktúra

Pomáha účinne bojovať s vlhkou pokožkou nôh. Denne si pred obúvaním potierame tinktúrou chodidlá a prsty.

Potrebujeme: 150 g prasličky roľnej, 30 g dubovej kôry, 200 ml liehu.

Ako na to: Bylinu a dubovú kôru nasypeme do sklenej uzatvárateľnej nádoby a zalejeme liehom. Necháme 14 dní lúhovať, precedíme a naplníme do pripravených fľaštičiek.

912107:gallery:true:true:true

Orechový kúpeľ

Nadmerné potenie môžeme obmedziť aj vlažnými kúpeľmi v bylinnom odvare.

Potrebujeme: Listy orecha kráľovského, dubovú či vŕbovú kôru alebo smrekové výhonky.

Ako na to: Tri hrste nasekaných listov orecha, za hrsť kôry či smrekových výhonkov dáme do dvoch litrov vriacej vody a varíme na miernom ohni 15 minút. Odvar precedíme a nalejeme do pripraveného vlažného kúpeľa. Kúpeme sa v ňom asi 20 minút.

622604:gallery:true:true:true

Potenie je dôležitý signál

  • Ak sa nadmerne potíte, môže to byť aj upozornenie organizmu, že sa v ňom deje niečo nedobré.
  • Príčinou môžu byť niektoré choroby: zápal pankreasu, zvýšená činnosť štítnej žľazy, tyreotoxikóza, nízka hladina cukru, horúčkový či kolapsový stav.
  • Studený pot môže byť aj prejavom zlyhávania srdca.
  • Nočné potenie býva jedným z príznakov rôznych infekčných ochorení, tiež tuberkulózy, rakoviny, infekcií črevného traktu, u žien je časté v menopauze.
  • Zvýšené potenie sa vyskytuje aj pri emocionálnom strese.

Čaj na nočné potenie

Nadmerné potenie najmä v noci súvisí s oslabením obličiek, so zaťažením toxínmi či skrytou infekciou. Čaj posilňuje obličky a odstraňuje potenie.

Potrebujeme: 50 g vňate vresu, 50 g vňate zlatobyle, 30 g vňate veroniky a prasličky, 20 g vňate šalvie a 10 g plodov borievky.

Ako na to: 2 PL zmesi zalejeme 0,5 litra vriacej vody a necháme prikryté lúhovať asi 20 minút. Čaj precedíme a pijeme vlažný 3x denne po šálke.

583385:gallery:true:true:true

Zvýšte prísun zinku

Neprirodzený zápach môže vznikať podľa niektorých aj pri nedostatku zinku v organizme, pokožkou sa tak vylučuje viac močoviny. Pomôcť by mal zvýšený prísun minerálov s obsahom zinku, konzumácia mäsa, orechov, pitie minerálnych vôd.

Švajčiarska metóda

Podľa nej sa má človek tri mesiace ráno a večer umývať antibakteriálnym mydlom a na vlasy použiť antibakteriálny šampón. Potom sa už stačí sprchovať len raz denne a vlasy umývať obyčajným šampónom. Platia aj ďalšie pravidlá: uterák vždy použiť len raz, rovnako bielizeň i pyžamo. Prať ich treba v horúcej vode s antibakteriálnym prípravkom. Po troch mesiacoch vraj človek nebude cítiť potom, ani keby sa niekoľko dní neumýval.

Rajčiakový kúpeľ

Možno ste o ňom nikdy nepočuli, avšak je to osvedčený prostriedok proti pachu tela, ktorý pomáha aj pri nadmernom potení.

Ako na to: Do vane si dajte asi 3 litre rajčiakovej šťavy. V tomto červenom lúhu si dožičte 15-minútový kúpeľ.

Viete, že...

  • U mužov dosahuje množstvo potu za hodinu v priemere asi 250 ml, kým u žien len 180 ml
  • Mužské potné žľazy sú oveľa aktívnejšie ako ženské. U mužov sa spravidla v podpazuší nachádza viac baktérií, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.
  • Muži sa nielenže viac potia, ale ich pot aj viac cítiť, pričom ženy sú spravidla na cudzí pach oveľa citlivejšie
  • 912108:gallery:true:true:true

TIP na každý deň

Umývajte sa každé ráno frotírovým uteráčikom, ktorý ponorte do studenej vody s aromatickým telovým šampónom! Poskytne vám nielen príjemnú telesnú vôňu, ale zabrzdí aj nadprodukciu potných žliaz.

Zelený čaj v topánkach

Ak vám smrdia nohy a neviete si s tým rady, riešením môže byť tradičný čínsky zelený čaj. Študenti singapurskej vyššej strednej školy Temasek pri svojom projekte zistili, že zelený čaj nakvapkaný do vložiek v topánkach znižuje zápach spôsobovaný spotenými nohami a bráni mikroorganizmom v raste.

Soľ na ruky aj na nohy

Večerný slaný kúpeľ rúk a nôh dezinfikuje a reguluje potenie. Zároveň utišuje kŕče.

Potrebujeme: 1 ČL šalviového oleja, 1 ČL smrekového oleja, 20 ml aspoň 40 % alkoholu, najlepšie liehu, 1/2 kg morskej soli.

Ako na to: Oba oleje rozpustíme v alkohole, pridáme soľ a všetko dobre premiešame. Naplníme do dobre uzatvárateľnej nádoby. Na kúpeľ použijeme dve polievkové lyžice kúpeľovej soli, ktorú rozpustíme v 3 l teplej vody. V roztoku si najprv močíme 10 minút ruky a potom 20 minút nohy.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media