Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Návrhárka radí: Nebojte sa v bývaní experimentovať!

19.06.2011 Daniela Mýtna

Z tvorby módnej návrhárky Helly Jurikovič pochádzajú aj uniformy čestnej stráže prezidenta SR. Ukázala nám svoj dom postavený v kubistickom štýle.

Starožitné solitéry odľahčuje moderný nábytok. Starožitné solitéry odľahčuje moderný nábytok.

Keď sme prechádzali veľkým spoločným dvorom s upravenou záhradou, prekvapilo nás ticho a pokoj, ktoré tu, iba pár krokov od rušného centra, vládli. Ale ešte väčšie prekvapenie nás čakalo, keď sme prekročili prah bytu. Už pri vstupe nás ohromila otvorená spálňa bez dverí a pohľad na elegantné lôžko. Až keď sme sa porozhliadli, uvedomili sme si, že ide o netradičné spojenie spálne, vstupnej haly a obývačky. Hella Jurikovič prepojením všetkých týchto miestností vytvorila dojem väčšieho priestoru, ako je samotná plocha bytu, a tento pocit umocnilo ešte aj francúzske okno v kuchyni.

Od kostýmov k uniformám

Pani Hella študovala na odevnej priemyslovke v Trenčíne a keďže bola odmalička „handrárka“ a chcela sa svojej zábave venovať aj naďalej, zamestnala sa v Slovenskej televízii. Tam si jej talent všimla profesorka Purkyňová, ktorá ju presvedčila, aby absolvovala Vysokú školu múzických umení. Práca v televízii ju napĺňala, napriek tomu keď zrušili ateliér a musela odísť, verila, že svoju profesionalitu a remeselnú zručnosť uplatní aj inde. Stále ju to ťahalo k dobovým a historickým kostýmom a od nich bol už len krôčik k navrhovaniu uniforiem.

923222:gallery:true:true:true

Starožitnosti a korenie

„Baví ma však aj zariaďovať interiéry,“ priznáva sa, „má to veľa spoločné so scénografiou a mne sa páči meniť prostredie okolo seba. Nielenže je to veľmi tvorivé, ale vzhľadom na to, že každý človek sa vyvíja, zdá sa mi aj celkom prirodzené, keď vám časom priestor, v ktorom žijete, prestane vyhovovať,“ prekvapila nás svojím názorom. Rada preto mení svoj interiér, a to aj kombinovaním netradičných vecí. „Všetko sa dá zladiť, ale musí to mať určité pravidlá. Bolo by škoda neskombinovať staré zdedené starožitné kúsky s modernými,“ vysvetľuje. „Ale so starožitnými a dizajnovými kúskami treba zaobchádzať opatrne, ako s korením, dať z nich iba štipku, aby ste nepokazili chuť.“

Vydarené kombinácie

Ukážkovým príkladom jej tvrdenia je i puristicko-kubistický priestor bytu, v ktorom sa prelínajú rôzne štýly a materiály.Vo vstupnom priestore domáca pani citlivo skombinovala staré s novým – modernú posteľ a metalický dezén posuvných dvierok na skrini so starožitným zrkadlom, stolíkom a kresielkami na špicatých nôžkach. Aj figurína na odevy s moderným odkladačom na časopisy pri nohách by sa na prvý pohľad mohlo zdať až príliš odvážne riešenie, ale opak je pravda.

923224:gallery:true:true:true

Prezliekla aj kuchyňu

Jej vlastnú pečať nesie i zariadenie kuchyne s jedálňou. Hoci kuchynská linka je „konfekčná“, s ostatnými prvkami sa znáša veľmi dobre. Aj tu sa jej podarilo vypustiť z hlavy obavy z možného konfliktu a jednoducho, pri zachovaní rovnakých liniek a tvarov, zladila spolu niekoľko štýlov, ba dokonca časť kuchyne obliekla do „obývačkových“ šiat. „Obchodom s odevmi sazďaleka vyhýbam, priťahujú ma obchody s nábytkom, svietidlami a doplnkami. Rada sa po nich túlam a občas sa mi podarí úlovok, ktorý vnesie do interiéru jedinečnú atmosféru alebo výrazný charakter,“ priznáva sa známa návrhárka. Bez umeleckých sklonov, zmyslu pre detail a vycibreného vkusu by sa jej to však určite tak bravúrne nepodarilo.

Tlačiť Diskusia