Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Radikálna mamička Andrea: Svoje deti nedávam očkovať!

24.08.2011 Nový Čas pre ženy

Češka Andrea takmer skončila vo väzení, pretože odmieta dať očkovať svoje deti. Vraví, že chce pre ne len to najlepšie.

Andrea Jasenčuková s deťmi po vynesení oslobodzujúceho rozsudku. Andrea Jasenčuková s deťmi po vynesení oslobodzujúceho rozsudku.

To, čo je pre väčšinu mamín a ich deti normou alebo nutným zlom, očkovanie, antibiotiká, pôrod v pôrodnici, to môže byť pre iné neprijateľná cesta.Niektoré mamičky nenechajú zaočkovať svoje deti ani proti smrteľným chorobám.Tak ako Češka Andrea, mama troch malých detí. Najstaršie je zaočkované, dve mladšie však očkovať už nedá. "Chcem pre ne to najlepšie," vraví mama - rebelka.

Keď sa rozprávate s Andreou Jasenčukovou (31), prečo nechce dať svoje deti zaočkovať, vyzerá to, že na začiatku všetkého bola neochota a nevľúdny prístup lekárov, s ktorými sa stretla pri mnohých rôznych návštevách. „Chcela som vysvetliť, čo presne je v očkovacích ampulkách, nedostala som poriadnu odpoveď,“ hovorí Andrea.

Jej najstarší päťročný chlapec prešiel normálnym očkovaním, ale dve mladšie deti už očkovať nedá. „Keď som si čítala informácie o očkovaniach na internete, zistila som, že existujú výskumy napríklad o tom, že v krajinách, kde sa očkuje, je až tisíckrát vyšší výskyt autistických detí. Samozrejme, môžeme to spochybniť, ale ja tomu verím. V skutočnosti nikto nevie nič o dopade očkovaní na zdravých ľudí o päťdesiat alebo sto rokov. Očkovacia látka predsa nie je biely jogurt, na ktorom si prečítate zloženie, ale je to chémia, aj mŕtve bunky... Nechcem, aby moje deti mali v tele nejaké mŕtve bunky!“ Andrea hovorí, že vyznáva zdravý štýl a jej filozofia zachádza do extrému. „Som za zdravý život v tej najsurovejšej podobe a podľa mňa je s očkovaním nezlučiteľný.“

Andreu k zmene názoru nedonúti ani fakt , že jej ich nevezmú do škôlky. Lekár musel nahlásiť jej odmietnutie dať očkovať deti na príslušnú krajskú hygienickú stanicu, nasledoval súd. „Čakala som, že príde sankcia, finančné postihnutie, ale rok za mrežami s dvojročným odkladom za ohrozovanie detí ma vydesil.“ Andrei poskytla pomoc Liga ľudských práv a Najvyšší právny súd ju nakoniec oslobodil. „Najprv som sa bála o svojom rozhodnutí rozprávať, ale už nie. Nech si na mňa ľudia ukazujú prstom a hovoria, že ohrozujem životy svojich detí. Ja si myslím opak. Som rada, že sa nad témou rozbúrila diskusia. Nikoho nepresviedčam, ale azda je to aspoň impulz na to, aby sa ľudia prestali správať ako ovce.“

Názor za

Ing. Marián Fillo, za petičný výbor Petície za slobodnú voľbu v očkovaní: Akékoľvek rozhodnutie musí byť zodpovedné

991716:gallery:true:true:true Súčasný očkovací kalendár na Slovensku nezohľadňuje individuálne odlišnosti medzi jednotlivými deťmi. Dieťa vážiace 5 kg dostane v rámci očkovania rovnakú dávku jedovatého hliníka ako dieťa vážiace 10 kg, čo je veľký nepomer. Kanadská štúdia z roku 2008 zistila, že čím neskôr sa začne s očkovaním, tým menšie je riziko, že dieťa dostane astmu. Musíme si uvedomiť fakt, že na Slovensku sa začína očkovať už na 4. deň po narodení! Treba zvážiť výsledky štúdií o dojčenskej úmrtnosti, alergiách, detskej cukrovke, autizme a iných neurologických poruchách.

Rodičia, ktorí odmietajú povinné očkovania, konajú správne či riskujú životy vlastných detí?
Podľa mňa by akékoľvek rozhodnutie o očkovaní malo byť zodpovedné. Každý by mal veľmi dobre vedieť, prečo (ne)súhlasil s očkovaním proti určitým chorobám. Poznať riziká možných chorôb, aký je ich výskyt u nás a v okolitých krajinách, ako sa dajú liečiť, do akej miery sú nebezpečné. Zároveň je potrebné zistiť, ako môžeme predchádzať chorobám bez očkovania. Životy detí sa pritom riskujú tak neočkovaním, ako aj očkovaním, keďže nejedno dieťa na následky očkovania zomiera.

Názor proti

MUDr. Zuzana Linkayová, pediatrička z medicínskeho centra Medifera: Dieťa má právo byť chránené

991719:gallery:true:true:true Vďaka očkovaniu sú infekčné choroby pod kontrolou, ale neznamená to, že už neexistujú. V oblastiach, kde sú tzv. vakcinačné diery, sa stále vyskytujú epidémie infekčných ochorení, napríklad osýpky, čierny kašeľ. Čierny kašeľ sa vyskytuje aj v našej populácii medzi dospelými a tínedžermi, ktorí po 6. roku života nedostali posilňovaciu dávku očkovania. V prípade, že takýto pacient nakazí neočkované bábätko, je to pre jeho život ohrozujúca infekcia so zlyhávaním dýchania.

Podľa Deklarácie práv dieťaťa UNICEF dieťa má právo byť chránené pred infekčnými ochoreniami očkovaním. Niektorí rodičia sa obávajú, že očkovanie zaťaží organizmus dieťatka.

Vakcíny sa neustále zdokonaľujú, aby boli čo najšetrnejšie a pritom dostatočne účinné. Imunitný systém dieťatka je schopný prijať viac ako miliardu antigénov(čiastočiek, na ktoré reaguje imunitný systém). Podľa pravidelného očkovacieho kalendára sa očkuje proti 11 ochoreniam, pričom deti dostávajú vo vakcínach okolo 50 antigénov. Myslím si, že títo rodičia majú často jednostranné informácie z rôznych laických diskusných internetových portálov, ktoré sú zamerané proti očkovaniu. Neuvedomujú si, že svojím rozhodnutím neovplyvňujú len svoje dieťatko. Pretože ak celková zaočkovanosť populácie klesne, je riziko návratu epidémií infekčných ochorení. Najviac by ohrozovali novorodencov.

Aký je váš názor? Tiež ste sa rozhodli nedať svoje deti zaočkovať? Napíšte nám na [email protected]!

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media