Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na zdravie: Pripite si nápojmi, ktoré sú skutočne zdravé!

01.11.2011 Nový Čas pre ženy

Pomáhajú odstraňovať ťažkosti, dobíjajú energiou, omladzujú, skrášľujú... tak prečo si nenaliať aspoň za pohárik?

Namiesto alkoholom si pokojne pripite hoci aj čerstvou šťavou. Namiesto alkoholom si pokojne pripite hoci aj čerstvou šťavou.

Samozrejme, že základom zdravého pitného režimu je voda, či už pramenitá, alebo minerálna, ale existujú aj ďalšie nápoje, ktoré majú množstvo nezameniteľných blahodarných účinkov. Dokážu pozitívne ovplyvňovať vysoký tlak, hladinu cukru v krvi, zabraňovať vzniku zubného kazu, kôrnateniu tepien, upravovať trávenie, zoštíhľovať, povzbudzovať, posilňovať srdce, detoxikovať organizmus, zvláčňovať pleť a tak ďalej a tak ďalej. Pozrime sa na tie najzdravšie.

1. Paradajková šťava

Čistí a omladzuje pokožku, pomáha detoxikovať or ganizmus, zabíja baktérie, pozitívne vplýva na pečeň a zabraňuje vzniku malígnych ochorení. Okrem toho posilňuje ďasná a dezinfikuje ústnu dutinu.
Zdravá dávka: Jeden malý pohárik za deň (100 ml). Môžete dochutiť štipkou soli alebo cukru.

1060801:fullwidth:true:true:true

2. Víno

Milovníčky vína to majú s udržiavaním štíhlej línie oveľa ľahšie. Tvrdí to americká štúdia na základe pozorovania 8 000 žien nad 40 rokov. Tie, ktoré striedmo konzumovali biele alebo červené víno, nemali problémy s nadbytočnými kilami a vyzerali lepšie. Víno totiž zabraňuje ukladaniu tukov v tele a obsahuje minimum kalórií. Podľa odborníkov pohárik vína pôsobí aj proti arterioskleróze, Alzheimerovej chorobe, zlepšuje stav obličiek a pečene a chráni nás pred srdcovým infarktom. Mladé biele podporujú činnosť čriev, suché ružové urýchľujú látkovú premenu. Ťažšie červené vína s vysokým obsahom fosforu dokonca posilňujú nervovú sústavu.
Zdravá dávka: Pohár (100 až 200 ml) denne, nie viac ako fľašu (0,7 l) týždenne. Odporúča sa dodržiavať dva-tri dni v týždni bez alkoholu.

3. Šťava z granátových jabĺk

Červená, čerstvo vytlačená šťava obsahuje množstvo organických kyselín, najmä kyselinu citrónovú, vo vode rozpustné polyfenoly a šesť esenciálnych mastných aminokyselín. Najmä polyfenoly ju robia zdraviu prospešnou. Je vynikajúca pri anémii, zníženej hladine hemoglobínu, únave, sexuálnych problémoch, arterioskleróze, astme, angíne. Džús z granátových jabĺk je tiež bohatý na vitamíny C, B, E, A a PP, minerály, najmä draslík.
Zdravá dávka: Jeden pohár (180 ml) šťavy alebo džúsu za deň.

4. Pomarančová šťava

To, že pomaranče a citrusové plody pôsobia proti nachladnutiu a nádche, vie hádam každý. Ale že sú to aj vynikajúci bojovníci proti voľným radikálom a agresívnym molekulám, ktoré sú často príčinou arteriosklerózy a srdcového infarktu, nie je až také známe. Pomaranče totiž obsahujú prírodný antioxidant hesperidín, ktorý umožňuje lepší prietok krvi cievami. Šťava z pomarančov tiež vynikajúco posilňuje imunitný systém, pomáha pri alergiách, astme, migrénach, je účinnou prevenciou pred vznikom obličkových kameňov.
Zdravá dávka: Dva malé poháre (po 100 ml) za deň.

5. Mlieko

Vedci z Harvardskej univerzity zis tili, že nízkotučné mlieko významne znižuje riziko vzniku vysokého tlaku u žien (pozor, to s vyšším obsahom tuku tento účinok nemá). Okrem toho sa v ňom nachádza aj kalcium a vitamín D, ktoré zabraňujú vzniku osteoporózy. Ako jedna z naj zdravších a najkomplexnejších potravín pôsobí proti skleróze a rakovine.
Zdravá dávka: Do dvoch šálok za deň.

1060804:fullwidth:true:true:true

6. Voda

Bez nej by sme nemohli fungovať, vyrovnáva tlak, vyplavuje toxické látky, pomáha okysličovať organizmus, odstraňuje bolesti hlavy.
Zdravá dávka: Jeden až dva litre denne.

7. Mrkvová šťava

Mrkva obsahuje najviac provitamínu A a množstvo ďalších vitamínov (B, C, D, E, K), minerálnych látok ako horčík, vápnik, železo, kremík, fosfor a síru. Zvyšuje odolnosť proti chorobám a infekciám, zabraňuje vzniku vredov a opuchov. Šťava znižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáha aj pri liečbe chorôb a poruchách hrubého čreva. Mimoriadne priaznivo ovplyvňuje stav pokožky, nechtov a vlasov, zmierňuje zápaly a zvyšuje odolnosť organizmu. Zdravá dávka: Dva malé poháre (po 100 ml) za deň.

1060807:fullwidth:true:true:true

8. Brusnicová šťava

Časté problémy s močovými cestami pomôže riešiť šťava z brusníc. Tie totiž obsahujú tanínové zlúčeniny, ktoré pomáhajú vyplavovať škodlivé baktérie z tela von.
Zdravá dávka: Jeden pohár šťavy (150 ml) každé dva dni.

9. Kakao

Pravidelné pitie kakaa zabezpečí vašej pleti dostatočný prísun vlhkosti, tá potom pôsobí sviežo a oddýchnuto. Okrem toho tento nápoj starých Mayov a Aztékov obsahuje flavonoidy, ktoré priaznivo vplývajú na kardiovaskulárny systém. Americkí vedci dokonca zistili, že v kakau existuje aj doteraz neznáma látka, ktorá má minimálne taký význam, ako penicilín, pretože zabraňuje vzniku cukrovky, rakoviny a mŕtvice.
Zdravá dávka: Za deň je optimálne vypiť jednu šálku (200 ml). Pripravte si ju samy z kakaového prášku, oslaďte medom alebo melasou.

1060806:fullwidth:true:true:true

Tlačiť Diskusia