Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nevidiaci spevák Maroš Bango je majstrom v stolnom tenise

20.11.2011 Casprezeny.sk

Mravce zvíťazili nad Dinosaurami. Nie, nejde o novú sériu kníh z edície sci-fi, je to len stav zápasu nevidiacich družstiev v aplikovanom stolnom tenise.

Maroš Bango s jedným zo svojich najväčších súperov Heňom Wilnrotterom. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Ivan Pastor Maroš Bango s jedným zo svojich najväčších súperov Heňom Wilnrotterom.

Hráva ho aj Maroš Bango (39)

Maroša netreba nejako špeciálne predstavovať. Zlato, ktoré má v hrdle, mu robí dobrú reklamu samo, a tak sa na nedostatok vystúpení v poslednom čase nemôže sťažovať. Okrem toho je známy svojím zmyslom pre humor, ktorý na ňom oceňujú všetci jeho priatelia. Avšak o tom, že patrí k úspešným hráčom stolného tenisu, vie len málokto. Preto ma pozval, aby sme sa s fotografom prišli pozrieť na ligový zápas, a tešil sa z toho, že ho aspoň budeme povzbudzovať.

Signál z rolničiek

Našu zvedavosť nahlodával fakt, že zdravý človek si nevie predstaviť, ako môžu nevidiaci hrať stolný tenis. Už medzi dverami nás poprosil, aby sme nehovorili príliš nahlas. Vysvetlenie na seba nedalo dlho čakať – kým pri klasickom stolnom tenise, ktorému sa ľudovo hovorí aj pingpong, si človek môže pustiť hudbu aj na „plné pecky“, pri aplikovanom stolnom tenise, často označovanom po anglicky showdown (v preklade meranie síl, pozn. redakcie), musí panovať hrobové ticho. Hráči majú totiž uši napnuté, aby nimi zachytili čo i len najmenší záchvev loptičky. V nej sú umiestnené cinkajúce rolničky. Sluch je popri sile, rýchlosti či svižnosti jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej hry.

1079363:gallery:true:true:true

Hráči sú maximálne sústredení, orientujú sa najmä sluchom.

Husársky kúsok

Ďalší rozdiel oproti klasickému stolnému tenisu spočíva v spôsobe hry. Loptička tu totiž nelieta ponad, ale popod sieť a hráči si ju medzi sebou nahrávajú snažiac sa trafiť súperovu bránku. Používajú pri tom drevenú pálku, ktorá, ako Marián s úsmevom vraví, mu pripomína lopárik na cibuľku. Mimochodom, s jedlom sa spája aj jeho obľúbený šport číslo dva – v triafaní lyžice do úst vraj dosahuje tiež dobré výsledky.

1079365:gallery:true:true:true

V triafaní lyžice do úst je vraj tiež veľmi dobrý.

„Aplikovanému tenisu som sa začal venovať asi pred šestnástimi rokmi, keď som prišiel na Slovensko. Z Česka ho sem dotiahol môj priateľ Peter Bayer, ktorý nám zaobstaral stôl a oboznámil nás s pravidlami. Najprv som hrával len tak ťuk, ťuk, až neskôr moja hra získala istý švih. Ani neviem ako, ale podaril sa mi husársky kúsok – trikrát som bol majstrom Slovenska a zúčastnil som aj na majstrovstvách sveta v Olomouci, kde som skončil šiesty. Bolo to tam veľmi pestré, Holanďania majú riadne navrch,“ spomína si.

Dnes však už toľko času hre nevenuje, preto obhájiť titul preňho nie je už také jednoduché. „To, že mám dnes voľno, je náhoda, inak som dosť rozlietaný po koncertoch. Už nemám toľko času na tréningy ako kedysi,“ vysvetľuje Maroš a hovorí, že robotou sa obrnil proti smútku, ktorý nedávno s manželkou prežil, keď prišli o milovanú dcéru.

1079364:fullwidth:true:true:true

V herni nechýba ani klavír, pri ktorom si Maroš krátil prestávku v turnaji.

„Dnes znova žijem, fungujem, ale takmer každú noc sa mi vracajú spomienky, nie je to ľahké.“ Viac o tom však nechce hovoriť, no je zjavné, že radosť mu robia aj maličkosti. Navyše, na veľa vecí sa snaží dívať s nadhľadom. Zdá sa, akoby ho nič nedokázalo rozladiť, ani prípadná prehra v turnaji.

Srdcovka

Aplikovaný stolný tenis pochádza pôvodne z Ameriky, na európskom kontinente sa medzi jeho najväčších priekopníkov radia Holanďania. Na Slovensku ho hrá sedem družstiev. Členovia toho bratislavského sa pomenovali Dinosaury, vraj z čistej recesie. Ligový turnaj, na ktorý nás Marián pozval, hrali s košickými Mravcami.

1079361:gallery:true:true:true

Rozhodca Peter Mlynár si showdown sám rád zahrá.

„Hrá sa systémom na dve podania. Pri ňom musí hráč trafi ť loptičku o svoj mantinel, potom by mala prejsť na súperovu stranu. Ak trafíte jeho bránku, máte dva body. Ak loptičku vyrazíte z hracej plochy, jeden bod si pripíše zase váš súper,“ vysvetľuje Maroš zjednodušene základné pravidlá. Víťaz je ten, kto má o dva body viac.

„Ja sám hrám dosť silovo, prudšie. Preto som rád, že si môžem občas zahrať aj taký technický zápas ako napríklad s Košičankou Ľubkou. S ňou si vždy dobre zapinkám. Ona je taká moja srdcovka,“ chváli súperku.

1079366:gallery:true:true:true

Cieľom hry je trafiť loptičku popod sieť do súperovej bránky.

Naopak, rešpekt má pred 19-ročnými dvojčatami Henrichom a Norom Wilnrotterovcami. Aj vďaka nim košické Mravce nad Dinosaurami zvíťazili. Ak je vám ich meno povedomé, netreba sa čudovať. Devätnásťroční mladíci vlani účinkovali v šou Česko Slovensko má talent, kde spolu repovali. „Mám ich rád, sme priatelia, no sú to zároveň moji veľkí súperi.“ Rozhodca, tréner, spoluhráč a príležitostný šofér Peter Mlynár, ktorý nevynechá ani jeden zápas, Maroša podpichne: „Tuším si to dnes troška podcenil.“

Odporúčanie

Aby ľudia so zvyškami zraku neboli oproti nevidiacim vo výhode, musia si nasadiť začiernené okuliare. Mám tú česť vyskúšať si to na vlastnej koži. Za súpera mám Mariána, au! Nestíham sa zorientovať a už okolo mňa loptička lieta jedna radosť. Marián ju dokáže tak rýchlo odstreliť, že v jednom momente mám pocit, že nehrá s jednou, ale so stovkami ďalších loptičiek. Všade okolo mňa to cengá, kde je loptička? Naľavo, či napravo? Druhú ruku hráč nesmie používať, smejú sa na mne, keď ňou hľadám loptičku po stole. Nejde mi to však ani tak. Svoj prvý gól trafím do Mariánovej bránky až potom, ako mi udelí milosť a môžem si okuliare dať z očí dole. S odporúčaním, aby som do budúcna navštívila ušného lekára :-). Zistila som, že „vidieť ušami“ nie je vôbec jednoduché!

Hráči sú maximálne sústredení, orientujú sa najmä sluchom.
Tlačiť Diskusia
Focus Media