Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Špina naša každodenná: Toto na nás číha doma!

09.12.2011 Casprezeny.sk

V nákupnom vozíku tlačíte k pokladnici večeru, stláčate tlačidlo výťahu, vyberáte z kabelky kľúče a automaticky siahate do balíčka so sušienkami.

Prehnanou čistotnosťou si zožeriete nervy, prípadne ich „pocucháte“ najbližšej rodine a polovici príbuzenstva. Prehnanou čistotnosťou si zožeriete nervy, prípadne ich „pocucháte“ najbližšej rodine a polovici príbuzenstva.

A ruky ste si umyli?! Keď dočítate, kde všade a čím všetkým to žije, budete si ich drhnúť pravidelnejšie ako v materskej škole!

Ľudstvo a baktérie ťahajú za jeden špagát, odkedy svet svetom stojí. Trúfame si tvrdiť, že baktérie, spóry a kadejaká iná háveď ťahá za ten dlhší koniec. Vzhľadom na ich počet, výdrž v extrémnych podmienkach a schopnosť enormného množenia sa ani nie je čo čudovať. S osadníkmi každého štvorcového milimetra nášho tela, bytu a planéty sa učíme vychádzať každý deň. Môžete gruntovať a leštiť do pominutia mysle, na olympe čistoty a hygienickej neškodnosti aj tak tróniť nebudete. A keď aj hej, tak len nakrátko. Podobne ako v reklame na istý čistič toalety si budú baktérie žiť svojím vlastným životom a škeriť sa na vás zo škár až „do amen“. Prehnanou čistotnosťou si zožeriete nervy, prípadne ich „pocucháte“ najbližšej rodine a polovici príbuzenstva, ktorá sa odteraz bude preventívne vyzúvať už na trávniku pred vaším domom. Nemrhajte energiou a sústreďte sa na udržiavanie vecí a miest dennej potreby, ktoré by sa v krajnom prípade dali použiť ako biologická zbraň. Že ktoré to sú?

Indikátory špiny

Vedci z univerzity v Arizone podrobili testovaniu viac než 800 vecí a miest na každodenné použitie. Za semeniská potenciálneho prenosu ochorení sa považujú plochy, kde sa zhromažďujú rozkladajúce sa proteíny z telesných tekutín. Na týchto verejných miestach sa našlo najviac, dobre počujete, urey, ľudského krvného farbiva hemoglobínu a alfa-amylázy nachádzajúcej sa v hlienoch, slinách a v aj v moči.

Mamičky holdujúce detským ihriskám nech sa posadia a prehltnú to, čo práve jedia alebo pijú. Suverénnym víťazom testovania „najzahumusenejších“ verejných priestranstiev sú DETSKÉ IHRISKÁ!!! Na povrchoch hojdačiek, bazénikov s guľôčkami, trampolín a kĺzačiek sa našlo všetko spomenuté v úctyhodných množstvách. Hneď za ihriskami bodujú držadlá vo verejnej doprave, verejné toalety sú (až) tretie, za nimi hrkocú nákupné vozíky, pásy eskalátorov, tlačidlá automatov a výťahov a hoci na poslednom mieste, ale v neposlednom rade „to žije“ aj na perách za poštovými a bankovými priehradkami. Prekvapené? A to sme len začali.

V kúpeľni to žije, šéfe!

V domácej kúpeľni s vami relaxujú streptokoky, stafylokoky, črevné E.coli, shigella, kvasinky či spóry plesní. Na verejných toaletách vám kľučku podá kadečo. Že prečo kľučku? Z dosky na toalete nechytíte NIČ v porovnaní s tým, čo sídli na kohútikoch a kľučkách verejných toaliet. Hepatitída, chrípkové vírusy. Aj pohlavne prenosné choroby – vírusy a baktérie tohto druhu však prežívajú len krátko. Neverte preto nikomu, kto vám tvrdí, že „to“ chytil na toalete. Nechceme vo vás vyvolávať záchvaty úzkosti, nikde totiž nie je napísané, že to, čo tam je, si odtiaľ aj odnesiete. Dobrá imunita takúto paľbu zvláda bez toho, aby vás tým obťažovala. Dodržiavanie týchto zásad sa však oplatí:

 • Umývajte si ruky. Bez komentára.
 • Doma: Zubná kefka. Odporúča sa meniť ju minimálne raz za tri mesiace. Ak si nekupujete pozlátenú, nepripraví vás pravidelná výmena o úspory! Po prekonaní choroby kefku vyhadzujte hneď, rovnako nemilosrdne vyseparujte do osobitnej nádoby kefku chorého člena rodiny. A vôbec, spoločné nádoby na kefky... zvážte. O kefke zároveň platí to isté, čo o manželke a aute. Nepožičiavať!!!
 • Žiletka. Problém číslo dva. Už len predstava, že to, čím ste si pobehali po intímnych partiách, váš partner použije na tvár, je na hranici. Dobre, argumentujte si tým, že pri sexe sa dejú iné čudá, ale žiletku nehádžte do toho istého vreca. Rozkladajúci sa maz, kožné baktérie, herpetické a hubové ochorenia si cez spoločnú žiletku veselo pinkáte. Hlavicu meňte pravidelne, nečakajte na prvý pupák a opäť raz zabudnite na: čo je moje, je aj tvoje.
 • Uteráky. Pri utieraní sa do tkaniny putujú olupujúce sa kožné bunky, miniatúrne spóry kožných ochorení a, samozrejme, baktérie. Ak necháte uterák pekne vo vlhku a teple (rozumej v kúpeľni) odležať do druhého dňa, najbližšie použitie bude ekvivalentom návštevy zoo. Uteráky sušte v dobre vetranej miestnosti, nedeľte sa o ne a na intímne partie majte osobitný. To isté platí, ak na niektorej časti tela trpíte kožným ochorením.
 • Hubky, žinky, štetce, hrebene a ostatné cintoríny kožných buniek a baktérií poriadne čistite. Aspoň raz do týždňa dajte hubky pekne na 60 stupňov do práčky spolu s uterákmi v uzavretom sieťovom vrecúšku, ktoré sa používa na pranie jemnej bielizne. Kozmetické štetce omilostite a preperte ručne v šampóne na vlasy, aby ste si ich nezničili. Hrebeň raz za týždeň prepláchnite horúcou vodou.

Stratégie prežitia v kuchyni

Za gesto najhrubšieho pohŕdania považujte, keď po vás niekto hodí žinku na riad a nakrája vám paradajku na tej istej doske, na ktorej krája surové mäso. V kuchyni prežíva v priemere 72-tisíc choroboplodných zárodkov nevynímajúc botulotoxín, salmonelu, listériu, kampylobaktera a hepatitídu A.

 • Hubka na riad. Ticho, teplo, vlhko, zvyšky potravín – a je to. Semenisko choroboplodných zárodkov! Vyhoďte si z kopýtka a hubku meňte skôr, ako začne rozvoniavať. Ak vlastníte umývačku riadu, dajte ju vyvariť do nej alebo len do hrnca s octom. Predĺžite jej životnosť a zdravotnú neškodnosť. A ešte jedna vec: kúpeľňu a toaletu, dúfame a veríme, nečistíte jednou jedinou univerzálnou, preboha! Utierky sú v tej istej sieni hanby, perte ich týždenne na šesťdesiatke!
 • Chladnička. Ruku na srdce. Viete, akú cestu a akými rukami prešiel tovar, ktorý si bohorovne ukladáte do chladničky? Syr síce zjete, ale baktérie z jeho obalu chladíte ďalej. Dobre, nie je tam teplo, ale dve podmienky na množenie sú zachované. Vlhko a tma. Aspoň raz za mesiac vytrite chladničku roztokom vody s octom. Pomôže proti množeniu baktérií a z nich vznikajúcemu zápachu.
 • Doštičky na krájanie. Drevené doštičky a varešky už dúfam v repertoári nemáte. Ak áno, skladujete nálože plné plesní a baktérií. Jednoduchý fígeľ, ktorým zabránite servírovaniu salmonely, je kúpiť si farebné plastové alebo sklenené a hneď niekoľko. Červenú na mäso, zelenú na zeleninu a ovocie a bielu na to ostatné.
 • Odpadkový kôš. Vynášajte ho denne. Hlavne ten, kde hádžete potravinový odpad. Pri skle a papieri nemusíte byť také pedantné. Z kvasiacich potravín, mäsových odrezkov a zo šupiek vzniká hitparáda kuchynských smradov a zdrojov možnej nákazy. Ak nepoužívate vrecká na odpad, po každom vynesení kôš umyte hubkou so saponátom.

S kým to spím?

Kauza vankúše, obliečky, matrace. Tieto komponenty nemeníme ani ako autá, nie ešte ako ponožky. Aby sme sa roky nemrvili vo vlastných zvyškoch a roztoče v našej nedbanlivosti, mali by sme sa v spálni zariadiť takto:

 • Vankúše. Je skôr rarita naraziť na vankúš plnený perím, vlnou či iným prírodným materiálom, ale ak taký vlastníte (a nedáte naň dopustiť), majte sa na pozore. Roky potenia a „slinenia“ na ňom zanechali stopy v podobe plesní. A viete, kam vedie vdychovanie plesní, všakže? Navyše, až 10 percent jeho hmotnosti tvoria vaše vlastné odumreté kožné bunky, na ktorých sa pasú spomínané roztoče. Zožeňte si antialergický vankúš s protiplesňovou a antibakteriálnou úpravou a spite sladko.
 • Matrace. Opäť platí to isté, čo pri vankúšoch. Antialergické, antibakteriálne a so snímateľným poťahom, ktorý sa dá oprať v práčke. A robte to v záujme vlastného zdravia aspoň raz za tri mesiace. Pri prezliekaní perín matracu neuškodí, keď ho povysávate.
 • Obliečky a paplóny. Ak sa dá, vetrajte. Najlepšie vtedy, keď vonku mrzne, a to sa môže pritrafiť veru už aj v novembri. Obliečky by ste mali meniť častejšie v lete, keď sa potíte viac. Neváhajte aj po týždni. Meňte aj po každej chorobe. Kupujte také, ktoré vydržia pranie na šesťdesiatke a za rituál si stanovte ich výmenu v dvojtýždňovom intervale. A ešte niečo: nespite v tričkách, v ktorých ste celý deň behali po byte.

Kozmetická taštička, dámy!

Hop, že ste na to nemysleli? Látková, čo sa dá oprať, možno nebude tak cool ako tá s trblietkami a latexovou mačičkou, ale z hygienického hľadiska je lepšia. Ale nie ani tak o taštičke, ale o tom, čo je v nej, sme chceli.

 • Líčenie očí. Riasenku skladujte maximálne pol roka. Potom bez milosti vyhodiť. Na kefku sa nachytali nečistoty a baktérie, a keď ju budete zatvárať do tmavej tubičky dlhšie ako šesť mesiacov, nečudujte sa páleniu očí až infekciám. Očné tiene vydržia hygienické ro, ak kvapkou detského šampónu pravidelne prečistíte aplikátory. Ceruzky sú najlepšie antibakteriálne – kajalové.
 • Líčenie pier. Ak používate lesky a balzamy, ktoré sa nanášajú prstom, po polroku von! Vstúpte si do svedomia a porátajte, koľkokrát ste si pred ich použitím umyli ruky! Tie s aplikátorom a vysúvacie vydržia rok – ak ich nebudete nikomu požičiavať.
 • Všeobecné pravidlo pre kozmetiku – sledujte lehotu použiteľnosti rovnako pedantne ako na potravinách. Čokoľvek, čo zmenilo konzistenciu, vôňu alebo farbu, malo už dávno ležať v koši!

TIP NA ZÁVER:

Po dočítaní týchto riadkov nepodliehajte panike. Ako sme niekoľkokrát spomenuli, imunita je veľká čarodejnica. Ak chcete vidieť šokujúce videá o tom, v akom, bez servítky, HNOJI ľudia žijú, zablúďte na youtube.com a pozrite si pár epizód z úspešného amerického seriálu How clean is your house? Úzkosť vás razom prejde. Prílišnou čistotou si môžete uškodiť a oslabiť nielen imunitu, ale hlavne nervy. Ale tie ruky, tie si umývajte vždy.:)

Tlačiť Diskusia
Focus Media