Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stôl v malej kuchyni: Jednoduché riešenia aj pre minibyty

04.04.2012 Nový čas Bývanie

Kuchyne v panelákoch zvyknú byť malé a tie staršie sú neraz aj priechodné. Jesť však treba, variť tiež – ale kde si to chutné jedlo v pokoji vychutnať?

Stôl v malom byte nemusí zaberať veľa miesta. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: isifa Stôl v malom byte nemusí zaberať veľa miesta.

Vo väčšine kuchýň v paneláku vzniká jediné voľné miesto pre stôl pri okne. Tento priestor však uzurpuje aj radiátor... Väčšinou je umiestnený dosť nešikovným spôsobom a minimálne jedna z nôh stola je tak opretá priamo o tento zdroj tepla. V boji s priestorom vyhráte jedine vtedy, ak jednu stranu stola upevníte napevno priamo o stenu pod oknom. Stôl sa tak posunie minimálne o 15 – 20 centimetrov

Najeme sa zo zásuvky

Viete si predstaviť stoličku, pod ktorou by boli ukryté príbory alebo formičky na pečenie? A pod stolom zas hrnce? Že nie? Možno to znie ako ťažko zrealizovateľný plán, ale jeho praktická stránka je naozaj úžasná. Samozrejme, zásuvky, ktoré po vysunutí z linky slúžia ako stoličky a stôl, sú vo vnútri falošné. V ich útrobách sa ukrýva špeciálny mechanizmus zabezpečujúci potrebnú nosnosť. Aby bola „zásuvkostolička“ aj pohodlná, treba ju na záver dať ešte očalúniť alebo ušiť vhodné podložky na stoličku, ktoré budú poruke a romantickému obedu vo dvojici už nebude nič stáť v ceste...

1237541:fullwidth:true:true:true

Dokonale ukrytý

Ten, kto rád varí, potrebuje nielen priestor na varenie, ale aj úložné priestory, kam môže odložiť všetky zariadenia a nástroje potrebné k svojej práci. Preto nečudo, že aj v malej kuchyni sa dobrý kuchár rozhodne pre priestorovo náročnejšiu kuchynskú linku v tvare U. Kam však umiestniť stôl? Vynikajúcim riešením je možnosť pohyblivého stolíka, ktorý možno na kolieskach bezpečne zasunúť priamo pod kuchynskú linku.

1237539:fullwidth:true:true:true

Priklopiť k stene

Závesné stolíky upevnené k stene bývajú rôzne. Buď sa doska po stolovaní priklopí k stene nadoraz, alebo pri nej ostane cca 20 cm široký priestor, nad ktorým vznikne pohotovostná polička vhodná na uloženie soľničky alebo korenia. Pokiaľ vaša kuchyňa nevyzerá ako úzky a dlhý slíž a pár centimetrov navyše v nej nespôsobí kolíziu, určite sa radšej rozhodnite pre praktickejší závesný stolík s poličkou.

1237540:fullwidth:true:true:true

Extra nápad

Stolík a pracovný pult v jednom

1. K stolíku nepriskrutkujte všetky štyri, ale len dve nohy.
2. Zmerajte výšku stola a kuchynskej linky, aby boli zarovno a na nohy stola primontujte kolieska.
3. Na bočnú stranu stola bez nôh a bok kuchynskej linky primontujte koľajničku, pomocou ktorej budete môcť dosku stola posúvať.

1237542:fullwidth:true:true:true

3 dobré rady

■ medzi linkou a stolom treba dodržať vzdialenosť min. 60 cm
■ skladacie alebo stohovateľné stoličky šetria priestor
■ stoličky bez operadiel možno zasunúť aj pod stôl

Tlačiť Diskusia
Focus Media