Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Potí, potí, len sa leje: Tipy a triky proti poteniu a zápachu

11.07.2012 Eva Hrdinová

Otázka potenia je v týchto dňoch nanajvýš aktuálna. Prinášame vám 20 najdôležitejších otázok a rád, ako s touto nepríjemnosťou bojovať.

Poteniu nezabránime, môžeme ho ale obmedziť. Poteniu nezabránime, môžeme ho ale obmedziť.

Znemožňujú vás fľaky pod pazuchami, v spoločnosti sa hanbíte za spotené dlane? Nadmerné potenie je skrátka veľký spoločenský problém. Môže nás však upozorňovať aj na niektoré vážne choroby. Príčiny môžu byť rôzne, od tých najjednoduchších až po závažné, ktoré signalizujú, že s naším organizmom niečo nie je v poriadku.

Je vôbec potenie medicínska otázka?

Potenie samo osebe síce nie je choroba, ale dokáže strpčovať život ako závažné ochorenie. Pravdou je, že lekári často ponosy pacientov podceňujú a odbijú ich.

Kedy treba zájsť za lekárom?

Mnohých ľudí sužuje tzv. hyperhidróza. Je to stav nadmerného potenia, ktorý trápi dospelých aj deti. Prejavuje sa na tvári, dlaniach, chodidlách, v podpazuší a niekedy i na celom tele.

Prečo nás to postihne?

Nie vždy sa dá zistiť, prečo hyperhidróza vzniká. Jej druhotné príčiny sú napríklad obezita, cukrovka, neurologické a psychiatrické ochorenia, zvýšená činnosť štítnej žľazy a iné.

Potíme sa aj pri strese?

Áno, stres je veľkým spúšťačom hyperhidrózy. Veľmi často ju spôsobujú emócie ako tréma, bolesť, strach, radosť.

Ide o trvalý stav?

Nadmerné potenie je niekedy sprievodným javom prechodnej životnej situácie alebo ochorenia. Keď pominú jeho príčiny, prestane aj potenie. Takýto typ sa dá väčšinou regulovať na únosnú mieru pomocou sedatív, kombinácie vitamínov a minerálov na ľahšie zvládnutie stresu.

Čo ak je príčinou choroba?

V prvom rade treba liečiť základné ochorenie, až potom prichádza na rad kožný lekár. Potenie totiž môže byť aj signálom, že v našom organizme prebiehajú chorobné procesy.

Aké choroby ešte signalizuje?

Príčinou môže byť aj zápal pankreasu, zvýšená činnosť štítnej žľazy, nízka hladina cukru, kolapsový stav. Vznik nadmerného potenia môže u žien súvisieť aj s klimaktériom či nadmernou aktivitou sympatetického nervového systému.

Čo znamená tzv. studený pot?

Studený pot môže byť prejavom zlyhávania srdca, ale aj sprievodným prejavom kolpasového stavu či panického záchvatu.

Mnoho ľudí trápi nočné potenie

Nočné potenie býva jedným z príznakov rôznych infekčných ochorení, tiež tuberkulózy, rakoviny, infekcií črevného traktu, u žien môže byť sprievodným javom v menopauze.

Ako môžu pomôcť odborníci?

Ak nepomôžu antiperspiranty, dá sa vyskúšať ionoforéza. Je to elektroliečebná metóda. Nevýhodou je nutnosť dlhodobého či stáleho podávania, pretože výsledky liečby sú rozdielne. Niektorí pacienti sú spokojní, iní si sťažujú, že ich toto liečenie iba oberá o čas.

Kedy sa používa botulotoxín?

Aplikuje sa vtedy, ak nadmerné potenie nesúvisí s niektorým z ochorení. Liečba je založená na blokáde prenosu nervových impulzov. Najtypickejšie miesto je podpazušie, zákrok sa robí ambulantne, trvá niekoľko desiatok minút. Účinok nastupuje 4 až 6 dní po aplikácii. Nevýhodou je, že zákrok treba opakovať, potenie sa výrazne obmedzí až zastaví na 6 – 12 mesiacov.

Extra tip: Čaj proti nočnému poteniu

Nadmerné potenie celého tela najmä v noci súvisí s oslabením obličiek, s jeho zaťažením toxínmi či so skrytou infekciou. Čaj posilňuje obličky a pomáha pri odstraňovaní nočného potenia.
Potrebujete: 50 g vňate vresu, 50 g vňate zlatobyle, 30 g vňate veroniky a vňate prasličky, 20 g vňate šalvie a 10 g plodov borievky.
Ako na to: Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme 1/2 litrom vriacej vody a necháme prikryté vylúhovať asi 20 minút. Čaj precedíme a pijeme vlažný 3x denne po šálke

Striedavé kúpele

Pri nadmernom potení pomáhajú striedavé kúpele v horúcej a studenej vode. Procedúru môžete doplniť kúpeľom s kockami ľadu a citrónovou šťavou. Neodporúča sa cukrovkárom.

Šalviový čaj

Pitie šalviového čaju počas dňa vedie k stiahnutiu potných žliazok, čím sa potenie obmedzí.

Deodorant nestačí

Poznáte rozdiel medzi deodorantom a antiperspirantom? Ten prvý prekrýva pach, účinok je krátkodobý, druhý obmedzuje činnosť potných žliaz.

Antiperspiranty

Dermatológovia radia nanášať antiperspiranty spočiatku raz denne, najlepšie večer na umytú a osušenú pokožku. Po týždni by sa vylučovanie potu malo znížiť tak, že ho stačí naniesť dva, najviac tri razy do týždňa.

V horúčavách viac

Pri športe, strese či horúčave je vhodný antiperspirant poskytujúci 48-hodinovú ochranu. Na pokožku podráždenú po holení si žiaden prípravok radšej nedávajte.

Cesnak smrdí dvakrát

Kontrolujte svoje stravovanie, pred dôležitým stretnutím si nedávajte ostré jedlo, cesnak, cibuľa a karí sa tiež vylučujú potom.

Nezabúdajte na minerály

Neprirodzený zápach môže vznikať aj pri nedostatku zinku v organizme, pretože pokožkou sa vylučuje viac močoviny. Zvýšte teda prísun zinku aj prísun minerálov s obsahom zinku, konzumujte mäso či orechy.

Pitný režim

Pite denne šálku vody ochutenú jablčným octom. Zmierni potenie aj vás prečistí. Budete sa cítiť sviežejšie.

Vedeli ste, že...

…potné žľazy sú rozmiestnené po celom tele a delia sa na malé, veľké a pachové?
...počas jedného dňa člověk vylúči v priemere 400 ml potu?
...pri zvýšenej vonkajšej teplote a fyzickej námahe sa objem vylúčeného potu ešte zväčšuje?

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media