Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Choroby špinavých rúk: Čo vám hrozí a ako im predídete?

13.07.2012 Nový Čas

Odborníci apelujú na ľudí, aby si pravidelne dôkladne umývali ruky. Vedeli ste, že ochorieť môžete aj zo svojich vlastných rúk?

Dodržiavaním základnej hygieny môžete predísť nepríjemným ochoreniam. Dodržiavaním základnej hygieny môžete predísť nepríjemným ochoreniam.

Podobne sa to stalo aj účastníkom minulotýždňového hudobného festivalu, ktorí sa nakazili norovírusovou gastroenteritídou. Výsledkom boli hnačky, vracanie a nevoľnosť.

Vo vonkajšom prostredí, vo vzduchu a na rôznych povrchoch predmetov sa môžu zachytiť rôzne druhy mikroorganizmov baktérií, vírusov, plesní, parazitov. Tie tam môžu pretrvať niekoľko hodín, ale aj mesiacov. Vedeli ste napríklad, že len na prste jednej ruky na nás striehne 12-tisíc baktérií? „V drvivej väčšine prevažujú užitočné mikroorganizmy nad tými škodlivými,“ vysvetlila Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva SR. Avšak ak sa chceme vyhnúť tým, ktoré môžu spôsobiť rôzne infekcie, mali by sme v prvom rade dodržiavať základné hygienické návyky. Najväčší pozor si treba dávať hlavne na miestach s veľkým pohybom ľudí. Ide najmä o verejné toalety, nákupné strediská, poštu či iné úrady. Umytie rúk by po ich návšteve a hlavne pred jedlom malo byť samozrejmosťou. Nedostatočná hygiena sa totiž napokon môže vypomstiť hlavne na tráviacom trakte a spôsobiť nepríjemné zvracanie či hnačky.

Choroby špinavých rúk

Hnačkové ochorenia

Čo ich spôsobuje? baktéria Escherichia coli
Do organizmu sa dostane jednoducho pri konzumácii jedla. Stačí, aby sme si takto kontaminovanými rukami len prešli okolo úst, alebo nimi dávali jedlo do úst. Ak vás postihne, mali by ste držať ľahkú diétu a hlavne piť veľa tekutín.
Kde sa nachádza?
Vyskytuje sa okrem zažívacieho traktu človeka aj u bezstavovcov a zvierat. Je vo vode, vzduchu aj pôde, pri konzumácii hovädzieho či ovčieho mlieka, zeleniny či pri prenose infi kovaným.

Bolesti žalúdka, zvracanie

Čo ich spôsobuje? Helicobacter pylori
Okrem bolesti žalúdka a zvracania sa helicobacter môže prejavovať aj pálením, nepravidelnou stolicou a nevoľnosťou. Preniesť sa môže nakazeným zvieraťom, špinavými rukami, ale aj infikovaným človekom. Je nutná liečba antibiotikami.
Kde sa nachádza?
Prenos nie je presne dokázaný, logická pravdepodobnosť je cez infikovanú prijatú stravu, ale je tiež veľmi pravdepodobné, že aj slinami (bozkávaním).

Bacilárna dyzentéria

Čo ju spôsobuje? Enterobacteriaceae patriaca do rodu Shigella
Ide o veľmi nákazlivé črevné ochorenie, ktoré postihuje iba ľudí a prejavuje sa hnačkou, často s prímesou hlienu a krvi. Sprevádzať ho môže bolesť brucha. Podobne ako Helicobacter pylori sa musí liečiť antibiotikami.
Kde sa nachádza?
Nakaziť sa možno od chorého jedinca, napr. na WC, ale aj stravou, a môžu ich prenášať aj muchy.

Žltačka typu A

Čo ju spôsobuje? Hepatovírus
Toto ochorenie si ľudia často mýlia spočiatku s klasickou chrípkou. Prvé príznaky sú podobné ako pri iných ochoreniach nevoľnosť, horúčka, únava a pod. Po 2 - 3 dňoch prichádza k ožltnutiu očných bielok, v tom čase je už moč tmavý a stolica býva zasa svetlá a hnačkovitá. Inkubačná doba ochorenia je 15 až 49 dní. Potvrdiť ho vedia krvné testy, je však dôležité, aby bol pacient izolovaný a nešíril ochorenie ďalej.
Kde sa nachádza?
Na povrchu čerstvého ovocia a zeleniny, kocke ľadu a pod.

Toxoplazmóza

Čo ju spôsobuje? Toxoplasma gondi
Ohrozuje najmä deti, pretože zdrojom býva mačací trus a ten sa nachádza často na miestach, kde sa deti hrajú. Ochorenie sa niekedy prejaví až v dospelosti. Je nebezpečné hlavne pre budúce matky, pretože môže ohroziť vývoj plodu.
Kde sa nachádza?
Veľmi často sa nachádza na detských pieskoviskách.

Norovírusová gastroenteritída

Čo ju spôsobuje? Norovírus
Postihuje najmä tráviaci trakt. Je veľmi infekčná. Inkubačná doba sa pohybuje od 1 do 3 dní. Postihnutý zvracia, cíti celkovú nevoľnosť, má hnačky.
Kde sa nachádza?
Kontaminovaná voda, ruky, ale môže sa nachádzať aj vo vzduchu.

Kde všade na vás číhajú baktérie?

Klávesnica počítača
Znie to neuveriteľne, ale môže sa na nej vyskytovať až 286 druhov rôznych baktérií. Ich šíreniu pomáha, ak pri PC bežne jete a nečistíte ju. Nájdu sa na nej baktérie ako E. coli či norovírusy.

Pracovný stôl
Aj pomerne sterilne pôsobiaci stôl v kancelárii ukrýva až 152 druhov baktérií. K životu im pomáha, ak na ňom obedujete a zabúdate na pravidelné čistenie.

Telefón
Nielen na klasickej pevnej linke, ale darí sa im aj na mobiloch. Môže sa tam nachádzať až 164 druhov baktérií.

Kľučka na dverách
Nachádza sa na nej zmes rôznych baktérií, keďže každý môže priniesť nejaké iné. Okrem pravidelnej dezinfekcie sa odporúča použiť medenú kľučku, na nej sa uvádza o 95 % menej mikróbov ako na ostatných povrchoch.

Pero
Zvyknete si dávať ceruzku či pero do úst? Nemali by ste zabúdať, že baktérie na nich vydržia aj 24 hodín. Obzvlášť rizikové sú „verejné“ perá na úradoch. Tie prejdú denne desiatkami rúk.

Tlačidlá výťahov a automatov
Aj na týchto miestach číhajú rôzne baktérie. Každý, kto sa ich dotkne, tam môže zanechať neviditeľné škodlivé mikroorganizmy.

V domácnosti
Množstvo baktérií sa nachádza na zubnej kefke, odporúča sa nepoužívať ju dlhšie ako mesiac. Ideálnou živnou pôdou pre mikroorganizmy je špongia na riad.

Ako si správne umývať ruky?

Naj lepšou prevenciou chorôb zo špinavých rúk je osvojiť si správnu techniku umývania rúk. Naučte to aj svoje deti, práve tie sú pri hraní vonku ohrozené. Často si totiž špinavé ruky rady pchajú do úst.

Ako na to?

Skôr, ako si ruky začnete umývať, dajte si dolu prstene. Je to dôležité hlavne preto, aby sa baktérie nemnožili na prstoch pod prsteňmi. Najlepšou na umývanie je teplá voda, pozor, nie horúca, aby ste sa nepopálili.
Najskôr si pod ňou namočte ruky.
Opláchnite pod vodou mydlo a aplikujte si ho na ruky.
Mydlo napeňte po celom povrchu oboch rúk, poriadne premyte aj priestor medzi jednotlivými prstami. Pokračujte 10 - 15 sekúnd.
Mydlo uložte na také miesto, aby z neho odtiekla voda.
Ruky si opäť dôkladne opláchnite!
Nezabudnite si ich utrieť. Vysušenie rúk je v celom procese veľmi dôležité, pretože baktérie holdujú vlhkému prostrediu.

Aké mydlo použiť?

Je v podstate jedno, či ide o tuhé, alebo tekuté mydlo. Pred umývaním rúk len tuhé mydlo opláchnite pod vodou. Najlepšie je kombinovať tekuté mydlá s antibakteriálnymi prípravkami. Vhodné je tiež nosiť pri sebe na ceste autom, v reštaurácii či na turistiku v prírode antibakteriálne gély či utierky. Rýchlo vás zbavia číhajúcich baktérií.

Kedy si ruky určite umývať?

• po použití toalety
• pred a po príprave jedla
• pozor! aj počas nej; gazdinky by na to pri manipulácii s potravinami nemali zabúdať
• ak prídete do kontaktu so zvieratami, prípadne s ich výkalmi
• ak je v domácnosti niekto chorý

Tlačiť Diskusia
Focus Media