Na čo by sme mali pamätať?

1.

V prvom rade si všímajte rámy. Po inštalácii a umiestnení okien nezabúdajte na odstránenie ochranných pások. Odporúča sa tieto pásky odstrániť do troch mesiacov od nasadenia okien. Taktiež odstráňte zvyšky malty či lepidla, ktoré ostali prilepené na rámoch. Vonkajšie rámy si všímajte najmä kvôli zvyškom peľu, prachu a špiny, ktoré by v prípade slnečného žiarenia mohli spôsobiť trvalé škvrny.

2.

Ak máte skontrolované okenné rámy, zamerajte sa na technické a mechanické časti okien. Medzi ne patrí napríklad tesnenie, ktoré ošetrite silikónovým olejom, a očistite od prachu. Poškodené treba vymeniť. Raz za rok by majitelia mali myslieť aj na premazanie kovania olejom, predíde sa tak jeho tuhnutiu pri otváraní a zatváraní. Taktiež kontrolujte priechodnosť otvorov, ktoré slúžia na odvádzanie vody, a v prípade, že sú zanesené, odstráňte z nich nečistoty.

3.

Okná čistite pravidelne. Aby ste ich nepoškodili, používajte účinné a šetrné prostriedky. Akékoľvek škvrny vždy čistite len namokro! Vyhýbať by ste sa mali abrazívnym prostriedkom, nitroriedidlám či používaniu drôtenky. Na umývanie okien používajte teplú vodu a materiály z mäkkej jelenice. Pravidelne nezabúdajte kontrolovať aj uvoľnené kľučky a úchyty. Na mysli by sme mali mať taktiež správne a pravidelné vetranie, aby ste predchádzali vzniku plesní a vlhkosti.