Kosenie je celkom jednoduchá záležitosť, ale vedeli ste, aký rozdiel vo výsledku kosenia predstavujú jednotlivé spôsoby kosenia a druhy kosačiek?

1. Pravidelnosť

Trávnik koste pravidelne tak, aby ste zastrihávali len listy a nie stonky. Ak odstrihnete list so stonkou, trávnik bude vysychať. V praxi to znamená kosiť zhruba raz do týždňa pri úžitkových trávnikoch a dvakrát do týždňa pri okrasných trávnikoch. Čím častejšie budete kosiť, tým sa bude trávnik viac vetviť do strán a bude hustejší.

2. Výška pokosenej trávy

Výšku kosenia si nastavte na kosačke. Vo všeobecnosti trávu nekoste na menej ako 2 cm, aby ste nepoškodili steblá, pričom za optimálnu výšku je považované rozpätie 4 – 8 cm.

Ako sa starať o trávnik?
Zdroj: Shutterstock

3. Štýly kosenia

● So zberným košom

Najrozšírenejšie je kosenie so zberným košom. Odrezaná tráva sa zbiera do koša a pokosený trávnik ostáva čistučký. Úskalím tohto spôsobu kosenia sú však veľké plochy, kde vzniká aj veľa odpadu.

● Mulčovanie

Alternatívou, ktorá neprodukuje odpad, je mulčovanie. Vyžaduje si špeciálne upravenú kosačku, ktorá v bubne pokosenú trávu rozseká na malinké kúsky, ktoré potom vyhodí na trávnik, kde pôsobí ako prírodné hnojivo. Pokiaľ nie je sucho, rozložia sa tak rýchlo, že nevznikne ani trávna plsť. Nevýhodou je vyššia frekvencia kosenia, minimálne 2 razy v týždni.

● Bočné vyhadzovanie

Najjednoduchšie, no esteticky najhoršie je kosenie vyhadzovaním, kedy pokosená tráva ostáva priamo na trávniku. Je to pohodlné, no len ťažko aplikovateľné na plochy, ktoré sa denne používajú. Takto sa oplatí kosiť lúky za chalupou.

Ako sa starať o trávnik?
Zdroj: Shutterstock

4. Ako si vybrať kosačku

Vhodnú kosačku si vyberiete podľa veľkosti plochy a štýlu kosenia. Na malé plochy sú vhodné vretenové kosačky, ktoré trávu strihajú tým, že ju tlačíte. Nože sa tým navyše sami ostria, takže kosačka je prakticky bezúdržbová. Na väčšie plochy pri rodinných domoch sú ideálne elektrické kosačky. Ich nevýhodou je kábel, na ktorý musíte dávať pozor. Túto nevýhodu eliminujú akumulátorové stroje, s ktorými vydržíte pracovať okolo 45 minút.

Doba nabíjania batérie je približne rovnaká ako jej výdrž, takže s dvoma akumulátormi by ste mali zvládnuť pracovať nepretržite. Na miesta, kde elektrina nie je, si zadovážte benzínové stroje. Sú ťažké a robustné, no keďže bývajú vybavené pojazdom, prácu s nimi zvládnu aj nežné ženy. Asi najväčšou vychytávkou sú robotické kosačky, ktoré kosia denné odrezky trávy, teda s efektom mulčovania.