1. Urobte prievan

V lete je najvhodnejšie vetrať prievanom, teda otvoriť protiľahlé okná a dvere. Vzduch sa tak rýchlejšie vymení a ochladí. Dôležité je aj to, ako dlho vetráte. Ideálny čas je 30 minút.

2. Častá chyba - Vynechajte vetračky

Okná vždy otvárajte dokorán. Vyhýbajte sa vetraniu pomocou „vetračky“, pretože tá bráni rýchlemu prieniku vzduchu do interiéru a dlhšie trvá, kým sa vymení celý vzduch.

3. Cez deň okná neotvárajte

Počas horúčav nevetrajte cez deň. Najlepšie je skoro ráno alebo v noci, keď sa vzduch aspoň trochu ochladí. Len čo začne dovnútra prúdiť prehriaty vzduch, zatvorte okná, zatiahnite rolety alebo závesy a do večera ich neotvárajte.

4. Žalúzie, záclony zatiahnite

Záclony, závesy, žalúzie necháme zastreté počas celého dňa. Slnko by nemalo hriať do interiéru, pretože rozohreje predmety v miestnosti a tie potom vyžarujú teplo. V prípade dusného a suchého vzduchu si možno pomôcť aj tak, že namočíte závesy, prípadne mokré uteráky alebo plachty zaveste na okno.5. Spotrebičom sa vyhýbajte

Opatrne s používaním elektroniky. Každý – aj ten najmenší spotrebič, vydáva teplo. Odpojením z elektriny dosiahnete nižšiu celkovú teplotu a navyše ušetríte pár eur na energiách.

6. Tienime, čo sa dá

Prehrievaniu interiéru pomôže aj vhodne zvolená tieniaca technika. Najlepšou voľbou je exteriérové tienenie, napríklad vonkajšie žalúzie, okenice, rolety alebo markízy. „V porovnaní s vnútorným tienením totiž viac zabraňujú prehriatiu interiéru,“ vysvetľuje Antonín Doboš, odborník z firmy RI okná. Primárne ide o to, aby sa teplo nedostalo cez sklo, čo lepšie dosiahneme práve vonkajším tienením.