V minulosti bolo možné veľa domácich spotrebičov opraviť svojpomocne. Dnes sa to často nedá. Stáva sa, že chyba sa nedá rozoznať, zariadenia sa nedajú otvoriť, lebo sú napevno zalisované, alebo nie sú k dispozícii žiadne náhradné dielce. Preto zbystrite pozornosť už pri kúpe a informujte sa, či sa dá spotrebič opraviť, ak sa pokazí.

Práčka

Zariadenia s veľkým bubnom sa neodporúčajú, pretože na ložiská pôsobí príliš veľká sila. Pravidelne čistite tesnenia a zásuvku na prací prostriedok. Tie sa môžu zanášať a upchať.

Práčka
Zdroj: shutterstock

Žehlička

Žehličky mávajú citlivý kábel. Jeho plášť by mal chrániť kábel priamo od zariadenia. Do naparovacích žehličiek používajte iba destilovanú vodu, inak vnútro môže zvápenatieť. Žehliacu plochu pravidelne čistite tiež, napríklad čistiacim prostriedkom na sklo alebo octom.

Žehlička
Zdroj: shutterstock

Kávovar

Kupujte zariadenie, kde je kryt prichytený bežnými skrutkami. Ak to tak nie je, dá sa otvoriť iba špeciálnym nástrojom a následne nebudete môcť odstrániť vodný kameň. A to je práve to, čo je dôležité pre dlhú životnosť kávovaru. Najmä ak máte veľmi tvrdú vodu. Pri nákupe sa opýtajte, či je možné čistenie prístroja od vodného kameňa.

Kávovar
Zdroj: shutterstock

Rýchlovarné kanvice

Pri kúpe si nevyberajte najlacnejšie spotrebiče, často nemajú k dispozícii žiadne náhradné dielce, ako napríklad špirálu. Umiestnite zariadenie tak, aby nebolo možné náhodne stlačiť spínač. Zapnutie kanvice naprázdno by mohlo znamenať jej koniec. Po zaliatí nápoja vodu z kanvice vylievajte, aby sa na jej dne neusadzoval vodný kameň príliš často. No i tak je dôležité pravidelne ju odvápňovať. Postačí k tomu obyčajný ocot.

Kanvica
Zdroj: shutterstock

Vysávač

Zvyčajne je to dlhoročný pracovitý pomocník v domácnosti. Za predpokladu, že sa vyhnete prechádzaniu cez prahy dverí alebo nárazom do stien. Takto sa na kryte a elektrických obvodoch objavujú praskliny. Ak je to možné, nevysávajte na najvyššom výkone a vysávač vypnite ihneď po upchatí nasávacej trubice. Vrecko pravidelne vymieňajte. Taktiež pozor na popraskaný kábel, mohli by sa v ňom poškodiť kontakty.

Vysávač
Zdroj: shutterstock

Fén

Pre mnohé dámy je to jeden z najdôležitejších spotrebičov. Ako mu zaručiť dlhú životnosť? Najčastejšou chybou je zlomený kábel. Ale to domáci majster dokáže opraviť. Z dôvodu ochrany vykurovacej špirály mriežku vždy vyčistite, aby sa na nej nezhromažďovali chumáče vlasov. Nielenže mriežku špinia, ale spôsobujú aj nepríjemný zápach.

Ak je nutná oprava, najskôr sa obráťte na predajcu.
Zdroj: shutterstock