Akryl

Zase nový lesk

Na lampách, stoličkách, stolíkoch z akrylu neutierajte prach na sucho (hrozí riziko poškrabania), používajte navlhčenú handričku alebo hubku. Plochy, ktoré stratili lesk, sa budú opäť ligotať, ak ich natriete leskom na autá. Taktiež špina nebude držať tak pevne na ich povrchu.

Špongie

Šup do práčky!

Handričky a špongie budú opäť hygienicky čisté, keď ich hodíte do práčky a operiete pri 60-stupňovej teplote.

Penič mlieka

Namočiť!

Dýzy na mlieko na kávovaroch alebo penič mlieka na baterky hneď po použití opláchnite vodou. Ak už mlieko stihlo zaschnúť, namočte dýzu alebo metličku na 1 hodinu do studenej vody (mlieko sa nezrazí).

Svietniky

Dajte do mrazničky

Stále ten istý problém. Sviečky vám vo svietniku vyhoreli a zanechali po sebe kopu vosku na najnedostupnejších miestach. Ako sa ich zbavíte, a pritom si nespálite ruky pod horúcou vodou? Jednoducho! Vložte svietnik na 60 minút do mrazničky. Potom vám z neho vosk pôjde dole sám od seba.

Drevené dosky

Čerstvý vzduch, svieža vôňa

Dosky na krájanie hneď po použití poriadne vyčistite malou kefkou a nechajte uschnúť na vzduchu. Týmto spôsobom sa všetky nepríjemné pachy po potravinách rozplynú.

Čistenie strúhadiel

Zubná kefka to istí

Strúhadlá sa dobre čistia zubnou kefkou. Vyberte kefku s pevnejšou rúčkou, aby sa nezlomila. Namočte ju do saponátu na riad a poriadne drhnite všetky plochy a otvory. Taká očistná kúra strúhadlám prospeje. 

Vy sa pýtate, my odpovedáme

Čo s rozmarínom v zime?

Pani Anna miluje rozmarín. Používa ho do zemiakov, ale aj do domáceho mydla. Keďže ho pestuje vonku, chcela vedieť, či neexistuje spôsob, ako by prezimoval. Našli sme radu v knihe Hanky Sekulovej Darujme si zdravie z vlastnej záhrady. Rozmarínu neškodí chlad, ale nezvládne zvýšenú vlhkosť pôdy koncom zimy, keď sa topí sneh a pôda je premočená. Korene zhnijú. Ale Hanka našla spôsob, ako môže rozmarín prezimovať na záhrade. Treba len zabezpečiť, aby nadbytočná voda z pôdy odtiekla mimo koreňov. Rozmarín sa v bylinkovej špirále vysádza na samý vrchol. Odtiaľ voda ľahko stečie a nepodmáča korene. Takto jej rastlina prežila niekoľko zím.

Rozmarínu neškodí chlad, ale nezvládne zvýšenú vlhkosť pôdy koncom zimy.
Rozmarínu neškodí chlad, ale nezvládne zvýšenú vlhkosť pôdy koncom zimy.
Zdroj: Shutterstock

Dobrú chuť, vtáčiky!

Takto je to správne:

Semená im dávame len čerstvé a dobre skladované. Ak sú olejnaté semená poškodené, rýchlo žltnú, oxidujú. Ak sa zle skladujú (v teple, vo vlhku a na svetle), splesnivejú a vzniknuté aflatoxíny sú pre vtáčiky veľmi jedovaté. Zažltnuté semená teda vtákom neponúkame, a to platí aj pre orechy. Ovocie podávame celé, nie nakrájané, lebo to sa rýchlo kazí. Sušené ovocie je vhodné, nie však konzervované oxidom siričitým. Vtákom sa často ponúkajú rôzne kúsky tuku alebo loja, tie však nesmú byť solené, korenené, preškvarené či zažltnuté.

Zažltnuté semená vtákom neponúkame, a to platí aj pre orechy.
Zažltnuté semená vtákom neponúkame, a to platí aj pre orechy.
Zdroj: Shutterstock

Toto určite nedávajte:

Nedávajte im zostatky vašich jedál – soľ aj korenie sú pre ne jed. Nebezpečný môže byť aj chlieb a staršie zostatky jedál, ktoré môžu obsahovať baktérie a plesne – tie im spôsobujú zase črevné problémy.

Aj vy rady v zime kŕmite vtáčiky a vyrábate kŕmidlá?
Aj vy rady v zime kŕmite vtáčiky a vyrábate kŕmidlá?
Zdroj: Shutterstock

Sezónne tipy

● Keď periete v práčke jemné pulóvre podľa programu, uložte ich poskladané do práčky tak, ako keď ich už ukladáte do skríň, nebudú vôbec pokrčené.

● Čižmy pred prvým použitím v zime natrite jedlým olejom, nebudú nasávať vlhkosť a nebudú sa na nich vytvárať soľné mapy.

Čižmy pred prvým použitím v zime natrite jedlým olejom.
Čižmy pred prvým použitím v zime natrite jedlým olejom.
Zdroj: Shutterstock