Životný kolobeh skla môže byť nekonečný a je len na vás, či naozaj bude. Pri skle neexistuje žiaden limit, ktorý by určoval, koľkokrát sa materiál môže recyklovať, kým nestratí niektorú zo svojich pôvodných vlastností. Čo je zaujímavé, vaše prapravnúčatá môžu piť vodu z rovnakého materiálu ako dnes vy.

Životné prostredie
Zdroj: shutterstock

A tu sú dôvody, prečo s tým začať

1. Životné prostredie
Triedenie skla je jednoduchý spôsob, ako zvýšiť svoj „zelený prínos“. Keď fľašu alebo pohár hodíte do kontajnera na triedenie odpadu, ušetríte energie, suroviny a CO2 oproti tomu, keď sa sklená fľaška vyrába od nuly. A to nie je všetko. Keď triedite, pomáhate udržať životné prostredie čisté a váš domáci odpad neskončí niekde v prírode alebo na skládke.

2. Kozmetika
Asi viete, že môžete triediť poháre od jogurtu, pivné fľaše alebo nádoby na olivový olej. Napadlo by vám však, že aj nádoby vašich parfumov alebo kozmetických prípravkov sú recyklovateľné? Teda, samozrejme, ak sú zo skla. Všetky sklené flakóny na parfumy, kozmetiku a lieky patria taktiež do kontajnera.

Kozmetika
Zdroj: shutterstock

3. Podľa farieb
Pýtate sa, prečo by sa sklo malo hádzať zvlášť do bieleho alebo zeleného kontajnera? Ak sú k dispozícii kontajnery rozdelené podľa farby skla, je to ideálny stav. Pretože na výrobu číreho skla možno použiť len črepy z číreho skla. Našťastie, existujú moderné triediace linky, ktoré sklo pomocou snímačov rozoznajú a potom oddelia biele sklo od farebného.

4. Zelený bod
Možno ste videli logo „zelený bod“ na mnohých obaloch. Ale viete, čo vlastne znamená? Odráža to skutočnosť, že za označený obal bol uhradený finančný príspevok organizácii zaisťujúcej zber, triedenie a recyklovanie obalových odpadov. Pozor! Nemusí to nutne znamenať, že obal je recyklovateľný.

5. Má to zmysel
Z pohľadu prírody a nášho zdravia je sklo materiálom minulosti, súčasnosti a budúcnosti. Čím viac použitého skla zozbierame, tým viac ušetríme surovín, energie a emisií. Pohodlnosť už nie je vhodná. Ani tá, čo ovplyvňuje náš výber, ani tá, čo obmedzuje náš výber spôsobu triedenia.

Má to zmysel
Zdroj: shutterstock

Vedeli ste, že...
... 7 z 10 fliaš sa zrecykluje?