Šalát je nepochybne zdravé a fitnes jedlo. Komu by sa však chcelo jesť stále to isté? Tú pravú zmenu dosiahnete správnym dresingom. Veľa šalátov si na ňom dokonca postavilo kariéru. Napríklad taký šalát Cézar. Sú to iba listy s krutónmi. No to, čo mu dodáva charakteristickú chuť, je práve dresing.

Variety of sauces and salad dressings
Variety of sauces and salad dressings
Zdroj: iStockphoto

S tým pravým dresingom budú zaujímavé aj obyčajné listy baby špenátu, alebo ľadového šalátu. Ako však namiešať ten správny dresing aj bez receptu? Stačí jednoduché pravidlo: Niečo slané, niečo kyslé, niečo sladké a tuk.

Tuk pomáha vyzdvihnúť celú chuť jedla. Navyše sa v ňom rozpúšťajú dôležité vitamíny. Ak chcete naozaj fit šalát, stavte na zdravé tuky. Teda najmä olivový olej. Použiť môžete aj olej z orechov a semienok pre zaujímavú chuť, ale napríklad aj rozmixované avokádo.

Slanou ingredienciou môže byť obyčajná soľ, ale aj ančovičky v oleji, parmezán, alebo sušené či čerstvé paradajky.

Sladkosť dodáme cukrom či medom, ale aj sušeným ovocím. Kyslú zložku môže tvoriť čokoľvek od octu, cez citrónovú šťavu až po horčicu či majonézu. Pokojne použite aj vodu z uhoriek a uhorky samotné.

Salad Dressing.
Salad Dressing.
Zdroj: iStockphoto

Dresing dobre vymiešajte alebo rozmixujte a vylejte ho na šalát až tesne pred podávaním. Určite presvedčíte aj skalných odporcov zeleniny,