Vypínajte úplne

Nabíjačky, ktoré nechávate stále v zásuvke, alebo stand-by prevádzka elektrických spotrebičov, televízorov či prehrávačov požiera skutočne veľa elektriny. Preto ich nezabúdajte vytiahnuť zo zásuvky, keď ich práve nepoužívate. Riešením pre lenivých sú aj predlžovačky s viacerými zásuvkami, ktoré umožňujú stlačením jediného tlačidla vypnúť prívod elektriny k zapojeným spotrebičom.

Práčka

Čím horúcejšia voda, tým bude bielizeň čistejšia? Kdeže! Pranie na 90 stupňoch spotrebuje o tretinu viac energie ako pranie na 60 stupňoch a pritom bude bielizeň rovnako čistá (okrem kusov, ktoré vyžadujú špeciálne pranie). Okrem toho, pri bežne znečistenej bielizni radšej zabudnite na predpieranie: ušetrí vám to 20 až 30 percent elektriny počas jedného prania.

Rúra

Cirkulujúci teplý vzduch skráti čas pečenia a stačí mu o 20 stupňov nižšia teplota, preto ak máte možnosť, tak využívajte teplovzdušný ohrev. Ten vám umožní piecť jedlá súčasne aj na dvoch či troch úrovniach, podľa typu rúry. Dvierka pri pečení otvárajte čo najmenej, „neutečie“ vám tak zohriaty vzduch, skvelým riešením sú dvierka so sklom, cez ktoré vidíte, v akom štádiu sa pokrm práve nachádza.

Televízor

Čím väčšia uhlopriečka, tým viac energie spotrebuje televízor v plnej prevádzke. To môže zvýšiť vašu faktúru za energie ročne až o 60 €/1 807,56 Sk. Takže nákup obrovského televízora by ste si mali premyslieť aj z tejto dlhodobejšej stránky.

Rýchlovarná kanvica

Ak si môžete vybrať, či vodu zohrejete na sporáku alebo v rýchlovarnej kanvici, vyberte si určite druhú možnosť! Na zohriatie totiž spotrebuje oveľa menej energie. Vodu v rýchlovarnej kanvici môžete zohrievať aj napríklad na cestoviny, polievky a podobne.

Mikrovlnná rúra

Hodí sa predovšetkým na ohrev menších porcií jedál, pretože spotrebuje menej energie ako sporák. Ak chcete napríklad zapiecť dva chleby so syrom, oplatí sa to, pretože mikrovlnka spotrebuje len desatinu energie, ktorú by spotrebovala elektrická rúra.

Chladnička

Stačí, aby chladila na 6 stupňov. Ak chcete zistiť, či vaša chladnička príliš nechladí, vložte do nej na hodinku exteriérový teplomer. Keď vám ukáže nižšiu teplotu, stupeň chladenia môžete zvýšiť. Chladničku nikdy neumiestnite vedľa rúry, sporáka alebo radiátora, pravidelne kontrolujte tesnenia a vkladajte do nej len vychladené jedlo, žiadne teplé či dokonca horúce jedlá. Podľa možností obmedzte aj počet otvorení za deň.