Nie je nič lepšie, ako keď môžete po dobrej večeri naložiť umývačku a nič viac ohľadom čistenia špinavých riadov nemusíte riešiť. Každý z nás má však zaužívané svoje pravidlá, no nie všetky spôsoby používania tejto kuchynskej vychytávky sú správne. Najčastejšie sa nezhodneme na tom, akým spôsobom treba do umývačky vkladať príbor. Ako to robíte vy?

Ako správne používať umývačku riadu?
Ako správne používať umývačku riadu?
Zdroj: Shutterstock

Niektorí z nás dávajú príbor do zvislej polohy tak, že najšpinajvšie časti sú vždy hore. Odôvodňujú to tým, že veria, že takto sa k nim dostane čo najviac horúcej vody a čistiaceho prostriedku. Iní to robia zasa presne opačne, pretože sa boja, aby sa pri vyberaní neporezali. A existuje aj zopár jedincov, ktorí ho pohodia voľne do umývačky, avšak táto metóda sa príliš neodporúča. Ako je to teda správne?

Ako treba umiestniťv umývačke príbor?
Ako treba umiestniťv umývačke príbor?
Zdroj: Shutterstock

Hoci na väčšine obrázkoch a v rôznych radách nájdete odpoveď, že príbor treba dávať smerom hore, podľa odborníčky je to presne opačne. Príbor má smerovať nadol. A máme na to hneď niekoľko dôvodov. 

- Nehrozí vám žiadne riziko zranenia pri vyberaní príboru z umývačky.

- Všetko ľahšie povyberáte, pretože príbor chytíte rovno za rukoväte. 

- Váš príbor bude lesklejší, pretože ho nedochytáte pri vyberaní. Ak ho uchopíte za časti, ktoré si vkladáte do úst, existuje vyššie riziko, že na príbor prenesiete baktérie z vašich rúk. Tie sa následke dostávajú do kontaktu s jedlom, ktoré konzumujete a problémy sú na svete. 

Aj misky domácich  miláčikov umyjete  v umývačke.
Aj misky domácich miláčikov umyjete v umývačke.
Zdroj: Shutterstock