Každý chce mať peniaze k dobru, to je jasné. Momentálne je to však ťažšie pre to, čo sa deje vo svete. Kovid aj vojna na Ukrajine poriadne ovplyvnili ceny všetkých komodít a mnohí z nás sa zamýšľajú nad tým, ako pokryť náklady na život. Jedna možnosť je vyhrať peniaze v lotérii. Tou realistickejšou je naučiť sa šetriť. A spôsobov je celkom dosť.

Nákupy nemusia vyprázdniť peňaženku

Hoci ceny potravín, oblečenia, elektroniky či potrieb do domácnosti sú podstatne vyššie než napríklad pred rokom, nemusí to pre vás znamenať prázdno v peňaženke. Ako na to?

1. Lacnejšie cestovanie

Ak nepatríte k tým, ktorí pracujú z domu, a musíte sa presúvať do kancelárie, na predajnú plochu či do fabriky, zvážte svoje možnosti. To, že máte auto, neznamená, že ním do roboty musíte jazdiť každý deň. Keď je vaša práca blízko, choďte pešo alebo na bicykli, prípadne využite kolobežku, ktorá nemusí byť striktne elektrická. Ak je vaša práca ďaleko, skúste si pozrieť vhodné spoje alebo aspoň sa odvezte do práce s kolegami. Takto si náklady na cestovanie môžete rozdeliť a ušetriť.

2. Koniec žrútom peňazí

A teraz nemáme na mysli len každodennú šálku kávy z obľúbenej kaviarne a fajčenie. Ale napríklad aj stávkovanie či predplatné niektorých služieb. Na­ozaj vám treba 160 televíznych programov či neobmedzený paušál, ak v skutočnosti pretelefonujete možno hodinu mesačne? Vyberte si operátora, s ktorým zaplatíte len za to, čo skutočne miniete.

Dajte stopku žrútom peňazí.
Zdroj: Shutterstock

3. Zaokrúhľujte nahor

Áno, centy sa u nás začali zaokrúhľovať, no vy zaokrúhľujte svoje nákupy smerom nahor na celé eurá alebo aspoň na 50 centov. Rozdiel medzi zaokrúhlením a reálnou sumou si odkladajte do kasičky. Počas niekoľkých mesiacov si tak pokojne môžete nazbierať sumu, ktorou neskôr zaplatíte niektorý z pravidelných účtov.

Zaokrúhľujte nákupy nahor.
Zdroj: Shutterstock