Dieťa, ktoré ide prvý raz do školy, je vo veľkom strese už z faktu, že ide do neznámeho prostredia a nevie, čo ho tam čaká. V podobnom stave sú však aj ostrieľaní školáci. Čo urobiť, aby vaše dieťa zvládlo nástup do školy čo najlepšie?

Prehrajte si to ako hru na počítači

Rodičia prváčikov by si mali nasimulovať priebeh prvého dňa ako v počítačovej hre. Krok za krokom si prežite, čo vás môže postretnúť. Prejdite si časový harmonogram prvého dňa s dieťaťom niekoľko dní dopredu. Porozprávajte mu, ako si deň predstavujete, priblížte mu celý plán, ako ráno vstanete, čo si oblečiete, čo sa bude raňajkovať, aby dieťa získalo predstavu, čo ho čaká a vedelo sa lepšie pripraviť. Oblečenie by ste mali vybrať spolu, aby sa dieťa cítilo pohodlne. Najlepšie je urobiť to deň vopred, predídete tak zbytočnému stresu. Pripravte si variant aj na horšie počasie. Ak plánujete dieťaťu obliecť šaty alebo obuv, ktorú na sebe dlhšie nemalo, je lepšie skúsiť mu ho, môže sa totiž stať, že dieťa z neho vyrástlo. Dovoľte dieťaťu obliecť a učesať sa slávnostne, ide o významnú chvíľu.

Tipy ako zvládnuť nástup na vyučovanie po prázdninách

- Nikdy nestrašte deti poznámkami typu: „Počkaj, až sa začne škola, tam ti ukážu!“ Na vstup do školy by ste sa mali všetci v rodine tešiť.

- Skúste zaviesť aspoň počas posledných dní prázdnin také ranné vstávanie, aké si bude vyžadovať včasný príchod do školy.

- V žiadnom prípade nepovažujte za úspech prísť do školy pár minút pred ôsmou. Prvák, a vlastne aj každý žiak, sa po príchode do triedy potrebuje zvítať s kamarátmi, nachystať si veci na lavicu, v myšlienkach sa odpútať od ranných zážitkov, od rodičov, naladiť sa na učenie.

- Nedovoľte deťom ponocovať, neraz v škole počujeme, ako sa deti, dokonca aj prváci, chvália pred spolužiakmi, ktoré večerné programy sledovali v televízii. Mnohí rodičia nechávajú deti hore i po 22. hodine!

- Zaveďte si večerné rituály, kde má svoje miesto večera, upokojujúca hra, nie na počítači (!), príprava vecí na ďalší deň, hygiena, rozprávka v posteli i pohladenie a bozk na dobrú noc. V rodine prváka by ste toto mali zvládnuť do pol deviatej večer.

- Ak ste boli zvyknutí na neskoršie ukladanie na spánok, nechcite zrazu posunúť čas naraz o hodinu či dve. Každý deň o 10 až 15 minút v posteli skôr bude úspechom, a kým sa začne škola, dopracujete sa aj k spomenutej pol deviatej. Musíte byť však vytrvalí a nepodvoliť sa prosbám. Vaše slovo by prestalo mať váhu a dieťa by začalo s vami manipulovať.

- Rodičia by mali vstať v tento deň skôr ako zvyčajne. Nemali by ste za žiadnych okolností dieťa v prvý deň školy stresovať, príliš ho náhliť, nemali by ste kričať, ani prenášať vlastnú nervozitu na dieťa.

- Určite ho nenúťte práve v tento deň zjesť celé raňajky, ak na ne nemá chuť.

- Naučte ho pomenovať veci, ktoré dávate do tašky. Spoločne ich podpíšte, nakreslite na ne značku tak, aby si ich dieťa spoznalo, i keď svoje meno nevie prečítať. Dôležité je tiež nacvičiť si, ako sa listuje v knihe, kam sa dáva desiata, ako spoľahlivo zatvoriť fľašu s pitím, ako sa zaostrí ceruzka. Ide o to, aby sa budúci školák netrápil s týmito samoobslužnými činnosťami a naplno sa sústredil na dianie v škole. Musí si tieto postupy zautomatizovať.

- Ukážte dieťaťu, ako má narábať so svojimi novými pomôckami, ale nerobte prácu namiesto neho.