Podľa čoho si vybrať ten správny vysávač? Odpovede sme hľadali s odborníkom Ivanom Muchom, produktovým manažérom iRobot.

Pri nákupe tohto domáceho pomocníka sa mnohé z nás rozhodujú aj podľa ceny. Nie vždy však tzv. výhodnou kúpou ušetríte. „Odporúčam orientovať sa skôr na známejšiu značku, než na lacný neznačkový model. Známe značky majú dlhoročné skúsenosti, sú spoľahlivé, a čo je dôležité, majú dostupné príslušenstvo i servis,“ vysvetľuje I. Mucha.

Pravidlo čím vyšší príkon, tým lepší vysávač už neplatí. „Dnes kúpite vysávače s príkonom okolo 1 000 W, ktoré povysávajú rovnako spoľahlivo ako s 2 400 W. Okrem toho si treba uvedomiť, že vysávač používame v byte aj hodinu a vysoký príkon znamená, že vysávač spáli viac elektriny,“ upozorňuje odborník. Inak je to s výkonom. „Čím je vyšší, tým má vysávač vyššiu saciu silu. Na dôkladné vysávanie by preto mal byť vyšší ako 320 W.“

Detaily rozhodujú

Všímajte si aj ďalšie detaily. Určite sa pýtajte na dĺžku pripájacej šnúry. „Odporúča sa minimálne 10 až 12 metrov. Je to pohodlnejšie, ako prepájať kábel do inej zásuvky pri vysávaní každej miestnosti. Na veľkosti záleží aj pri kontajneri vysávača. Ideálny je 3- až 4-litrový. Vďaka tomu nemusíte po každom druhom vysávaní vymieňať vrecko,“ radí odborník.

Nebojte sa v predajni pýtať aj na hlučnosť. „Je praktické vypočuť si v predajni viacero typov vysávačov, aby ste ju mohli porovnať.“ No a ešte jeden tip – nezabudnite na filtre. Niektoré sa dajú prakticky len opláchnuť, iné musíte vymeniť. „Ak máte doma alergika, zvoľte vysávač s najvyšším radom HEPA filtrov,“ odporúča I. Mucha.

Praktické rady

Vysávač s vreckom

Patrí medzi najpredávanejšie. Výhodou je jednoduchá údržba (vrecko s nečistotami vyhodíte)a vysávač nevyžaduje dôkladné čistenie. Nevýhodou sú drahšie originálne vrecká, ktoré zachytávajú aj najjemnejší prach. Lacné náhrady vreciek často prepúšťajú prachové častice.

Vysávač bez vrecka

Ľudia si ho kupujú, aby ušetril na vreckách. Vyžaduje si však oveľa dôkladnejšie čistenie ako vysávače s vreckami, inak sa zníži jeho výkon. Preto žiadajte podrobné vysvetlenie, ako sa vysávač čistí, aby ste vedeli, koľko času na to budete potrebovať.

Vysávač na batériu

Výhodou ručného vysávača na batérie je jeho ľahké uskladnenie a manipulácia, čo umožní rýchlo odstrániť hrubšiu špinu i rozsypané omrvinky. Nevýhodou je slabší výkon, takže nie je vhodný na hĺbkové vysávanie. Životnosť batérie je obmedzená, počase ju treba vymeniť.

Vysávač robotický

Upratuje sám, aj keď nie ste doma, čím šetrí čas. Siahnite po značkovom. Dôležitý je sací výkon aj spôsob vysávania (dve proti sebe rotujúce kefy zabezpečia dôkladné odstránenie špiny aj zvieracích chlpov). Pýtajte sa na spôsob čistenia, dostupnosť príslušenstva a servis.

Čo ste (ne)vedeli

  • Vysávač vymyslel upratovač obchodov James Murray Spangler. Tento astmatik zostrojil v roku 1900 čistiaci prístroj s elektrickým motorom pripojeným k ventilátoru s valcovitými kefami. William Hoover ho o 7 rokov neskôr zmenšil a začal predávať 18 kg vysávače. 
  • Prvý vysávač v Európe skonštruoval v roku 1902 Herbert C. Booth. Umiestnil ho na voz s koňmi a domácnosti vysával cez okno hadicou dlhou 250 m. Jeho prvé dva vysávače objednali pre Buckinghamský palác a zámok vo Windsore. 
  • V roku 1912 švédsky obchodník Axel Wenner-Gren uvádza na trh prvý vysávač Lux 1. Odvtedy sa slovo „luxovanie“ stáva synonymom pre vysávanie. 
  • Denné hodinové vysávanie 80 m2 bežným vysávačom (1 800 W) nás ročne stojí 91,98 €. 
  • Denné dvojhodinové vysávanie 80 m2 robotickým vysávačom nás ročne stojí len 7,25 €.