Vysávače sú tak stále dôležitou súčasťou veľkej väčšiny domácnosti. Našťastie, technologický pokrok zasiahol aj týchto užitočných pomocníkov a tak výrobcovia kladú pri dizajnovaní vysávačov dôraz nielen na kvalitu použitých materiálov, ale aj na výkon, efektivitu práce s čo možno najmenšou vynaloženou námahou a zdravie používateľa.

Napriek neustálemu rastu obľúbenosti robotických vysávačov, vytlačiť z trhu ručné vysávače sa im zatiaľ nepodarilo. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v blízkej budúcnosti zmeniť. V tomto článku sa preto venujeme aktuálnym trendom v bohatom portfóliu ručných vysávačov.

Ručný vysávač s káblom alebo batériou

Vysávače s káblom sú klasikou, ktorá svoje miesto prepúšťa akumulátorovým vysávačom len pomaly. Jedným dychom však treba dodať, že praktickosť tých akumulátorových spoznáva stále viac ľudí už aj u nás. Ručné vysávače na batérie sú trendom, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou v nasledovných rokoch naďalej výrazne silnieť.

Ich výhodou nie je len to, že vám pri práci nezavadzia elektrický kábel, ale aj to, že jednotliví výrobcovia prispôsobujú svoje zariadenia jednému typu batérii. Je preto možné, že jednu a tú istú batériu budete môcť využiť v kosačke, krovinoreze, vo fúkači lístia, vŕtačke či kľudne aj vo vysávači. Šetrí vám to počiatočné náklady, nakoľko nemusíte ku každému zariadeniu na batérie, dokupovať vždy aj batériu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Kärcher

Vysávanie s batériovým vysávačom je pohodlné, flexibilné a bezpečné. Nemáte problém s tým, že sa vám kábel zachytáva o nábytok, nemusíte neustále prepájať kábel z jednej zásuvky do druhej a hlavne, nezavadzia vám pri samotnom vysávaní. Pri výbere akumulátorového vysávača sa zamerajte na jeho výkon, spôsob filtrácie a tiež kapacitu batérie. Výrobcovia udávajú, koľko minút práce by vám mala batéria vydržať na jedno nabitie. Kvalitné akumulátorové vysávače majú sací výkon porovnateľný s bežnými káblovými vysávačmi.

Najväčšou výhodou káblových ručných vysávačov, v porovnaní s akumulátorovými, je ich cena. Pri rovnakom modeli je možné, že zaplatíte o 50 – 100 % viac, ak sa rozhodnete pre batériový. Zároveň, ponuka akumulátorových vysávačov je ešte stále oveľa chudobnejšia ako tých káblových.

Vysávače s vodným filtrom chránia zdravie

Nielen pre zdravie alergikov je pobyt v príjemnom a hygienicky čistom prostredí bez prachu, peľov či roztočov skutočne dôležitý a prospešný. V domácnosti takému prostrediu môžu pomôcť aj vysávače s vodným filtrom. Tie zabezpečujú, že vzduch, ktorý z vysávača vychádza, je očistený v niektorých modeloch až na 99,9%. Prednosťou vysávača s vodným filtrom tiež je, že prach sa počas vyprázdňovania zbernej nádoby nevíri, prach, roztoče, alergény a ostatné nečistoty odchádzajú do odpadu spolu s vodou.

Aby ste si však zabezpečili výsledok, aký očakávate, konkrétny vysávač vyberajte podľa parametrov udávaných výrobcom a tie si ešte, ak je to možné, potvrďte testami či recenziami užívateľov. Rozdiely bývajú v ergonómii, sacej sile, hlučnosti, objeme zbernej nádoby či výkone. Recenziami zistíte napríklad aj to, či hubica dobre prilieha.

Multifunkčné vysávače

Ako už samotný názov napovedá, multifunkčné vysávače sa vyznačujú tým, že zvládnu povysávať rôzne druhy nečistôt, prípadne viacero spôsobov vysávania. Medzi také patria výkonné vysávače podobné priemyselným, ktoré využijete tak na klasické domáce vysávanie, ako aj pri čistení auta, garáže či skladu. Ich konštrukcia a zberné koše sú prispôsobené aj väčším čiastočkám nečistôt, niektoré zvládnu povysávať aj mokrú špinu.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Kärcher

Ďalšiu podskupinu v rámci multifunkčných vysávačov tvoria tepovače - extraktory. Tie okrem samotného vysávania dokážu aj tepovať. Sú ideálnym nástrojom pre hygienické čistenie kobercov, matracov či čalúnených povrchov, autosedadlá nevynímajúc. Sú založené na kombinácii práce vysokého tlaku, vody a satia. Vo vode rozpustený čistiaci prípravok je vstrekovaný hlboko do vlákien materiálu, vďaka čomu dokáže efektívne uvoľniť mastnotu, špinu a zápach. Následne túto zmes odsaje do zbernej nádoby. Výhody tepovačov pocítia aj alergici či domácnosti so zvieratami.
Na záver sme si nechali zaujímavých pomocníkov, ktorých služby oceníte, ak máte vonkajší či vnútorný krb. Vymetávanie popola štetkou či metličkou nie je príliš praktické, nehovoriac o tom, že pri tom vdychujete čiastočky nečistôt. Do priameho kontaktu s popolom nemusíte prichádzať, ak si zaobstaráte vysávač popola. Kvalitné vysávače popola majú sacie trubice vyrobené z ohňu vzdorných materiálov a vybavené sú špeciálnym systémom filtrácie, vďaka čomu môžete vysávať aj popol, ktorý ešte nevychladol. Vybrané modely vysávačov na popol môžete vďaka príslušenstvu využiť aj na bežné vysávanie v domácnosti či na vysávanie väčších nečistôt v garáži, aute či dielni.