O niektorých z týchto vecí máme pocit, že sa umývajú tak nejako samy. Iné sú tak trochu zastrčené, a keď nie sú na očiach, tak nás často nenapadne ich čistiť. A u niektorých nás dosť prekvapí, koľko bacilov a nečistôt sa na nich (alebo v nich) môže skrývať! Ktoré veci v našej domácnosti si zasluhujú čistiť naozaj dôkladne, a napriek tomu na ne zabúdame?

Vypínače a kľučky

Umývate si ruky zakaždým, keď prídete zvonku, a po každej návšteve toalety? Potom určite robíte dobre. Možno si ale neuvedomujete, koľkých vecí sa dotknete, než do kúpeľne dorazíte. Vypínače, kľučky od dverí - na väčšinu z nich potom siahate počas doby, keď ste iba doma. Nemusíte ich každý deň postrekovať antibakteriálnym čističom, spomeňte si na ne aspoň raz týždenne. Môžete použiť aj octový roztok a papierové utierky.

Vaše upratovacie pomôcky

A rozhodne nie je na škodu občas sa zamyslieť nad tým, ako vyzerajú samotné veci, ktoré k upratovaniu používame. Nie je handra len taká perinka pre baktérie, ktoré sa vďaka nej dostanú počas vytierania na ďalšie miesta? Tiež metla si zaslúži občas povysávať prach, ktorý sa ukladá medzi štetinami, prípadne je dobré ich umyť v mydlovej vode. Aj handry a mopy je potrebné po upratovaní čistiť, rovnako tak potrebuje starostlivosť aj váš vysávač.

Aj vy možno robíte pri upratovaní chyby, o ktorých ani netušíte.
Aj vy možno robíte pri upratovaní chyby, o ktorých ani netušíte.
Zdroj: Shutterstock.com

Drez a hubky

Možno si hovoríte: prečo umývať niečo, čo je denne v styku s vodou a umývacími prostriedkami? Možno preto, že keď z neho tú vodu vypustíte, väčšinou nie je už taká čistá. Špinavá voda môže zostať na odkvapkávači alebo napríklad pod košíkom na príbory. Väčšina bacilov mokro miluje a bude sa im tam dariť. Rovnako tak v hubke, obzvlášť ak ju máte v mištičke, a tým pádom zostáva namočená. Umývajte drez najmenej raz denne a hubky často meňte.

Vankúše

Väčšina z nás sa uspokojí s výmenou posteľnej bielizne. Mikróby a roztoče sa ale cez látku obliečky dostávajú aj dovnútra vankúšov, perín a matracov. Obzvlášť dobre sa im darí v perí. Pri predstave, čo všetko môže taký vankúš skrývať, sa vám možno nebude líhať tak ľahko, dobrá správa ale je, že prať môžete perie aj syntetické vlákna. Každé špeciálnym programom a prípravkom. Stačí raz do roka a nezabudnite ich nechať poriadne preschnúť.

Umývačka

Ďalší prípad toho, čo by sa malo predsa tak nejako čistiť samo. Mastné vnútro umývačky však voda, ktorou sa riad oplachuje, nevymyje, rovnako tak sa samy neodstráni nečistoty z filtra.

V umývačke vyčistíte nielen riady a hrnce.
V umývačke vyčistíte nielen riady a hrnce.
Zdroj: shutterstock

Klávesnica, diaľkové ovládanie a mobily

Diaľkové ovládanie a klávesnica od počítača v sebe môžu skrývať prekvapivé množstvo baktérií. Podobne je na tom displej mobilného telefónu. Koľkokrát sa v dopravnom prostriedku držíte tyče, ktorej sa tak trochu štítíte, potom si ale rovnakou rukou v takmer tej istej chvíli skontrolujete mobil, či niekto nevolal. Ruky si po príchode domov umývate, venujete ale rovnakú starostlivosť telefónu? Možno občas prejdete nejakým čistidlom displej, keď už je veľmi špinavý. Skúste to robiť častejšie a pozrite sa občas aj ďalej, napríklad pod ochranný obal.

Dno odpadkového koša

Kto by čistil dno odpadkového koša, keď používame jednorazové vkladacie igelitové vrecúška, že? Pravda je však taká, že dno takmer nikdy nezostane nezasiahnuté. Vrecká sa môžu pretrhnúť, niekedy odpadky padajú mimo, inokedy záhadne pretečú. To, čo sa dostane z vrecúška na dno koša, je potom úplný raj pre plesne a mikróby všetkého druhu. A pozor - rozhodne nejde o žiadne "zdravé baktérie", s ktorými by mal byť človek čo najviac v kontakte, aby nebol alergik. S týmito naozaj nie.