Ak práčka skáče

Stáva sa to predovšetkým pri žmýkaní. Najprv sa skúste pozrieť, či bola odstránená prepravná poistka, ak máte novú práčku (pozri návod na používanie). V inom prípade to môže spôsobovať nerovný povrch, preto radšej pod práčku podložte gumovú podložku.

Ak práčka nepríjemne páchne

Najčastejšie zápach spôsobujú nečistoty zachytené v práčke. Dnes sa totiž už často perie len pri nízkych teplotách. Preto prístroj tak raz tri mesiace dajte prať naprázdno bez bielizne pri 95 stupňoch a do stredného priečinka na prášok pridajte pol litra jablčného octu a nepríjemného pachu sa zbavíte. Dvierka a nádobku na prášok nechávajte vždy otvorené.

Ak práčka neodčerpáva vodu

Mnohokrát býva tento problém zapríčinený upchatím uzáveru, hadice (môže byť niekde pricviknutá alebo ohnutá), prípadne je upchaté odtokové sitko. Na jeho prečistenie v prvom rade odpojte práčku z elektriny, pripravte si lavór na zachytenie vody a otvorte dvierka uzáveru, kade vedie hadica. Nechajte odtiecť zachytenú vodu, odstráňte sitko, a očistite ho kefkou pod tečúcou vodou.

Ak z práčky vyteká voda

Ak z práčky vyteká mydlová voda, dôvodom môžu byť uvoľnené prípojky. Nachádzajú sa na zadnej stene práčky. Často stačí hadicu poriadne upevniť, alebo dotiahnuť skrutky prítokovej hadice. Ak netesní nádobka na prášok, na vine sú hrudky z prášku – odstráňte ich rukou a potom nádobku vypláchnite vriacou vodou.

Laundry inside a washing machine drum
Laundry inside a washing machine drum
Zdroj: iStockphoto

Ak práčka vydáva divné zvuky

Ak neobvyklé hlasné zvuky pri praní nezapríčiňujú gombíky alebo zipsy na oblečení, ktoré sa práve perie, je práčka pravdepodobne preplnená, čiže bubon v práčke nie je v rovnováhe. Železným pravidlom je: práčku napĺňajte iba potiaľ, aby sa tam vždy ešte zmestila vystretá dlaň.

Ak už práčka nerobí vôbec nič

Skontrolujte, či je práčka zapojená v elektrine a či poistka na dverách naozaj funguje. Nefunkčnosť práčky však môže spôsobiť aj zastavenie vody. Ak voda v odtokovej hadici začne tiecť späť, spôsobí to, že sa práčka vypne. Preto skúste práčku nakloniť na bok, aby voda mohla opäť začať odtekať. Práčka by už potom mala fungovať normálne, ak sa tak nestane, zavolajte radšej odborníka.