Použite ho ako materiál

Určite ho využijete vo svojej záhrade. Či už ho poskytnete svojim zvieratám v záhrade, koterci, voliére, alebo ho necháte v záhrade ako skrýšu pre vtáčiky, rozvešiate naň loj, alebo ho narežete a z jeho dreva vytvoríte búdku pre vtáčatká – dá sa využiť mnohými spôsobmi.

Vytvorte ním teplo

Vianočný stromček určite môžete použiť ako palivo. Ak kúrite drevom, rozrežte alebo rozpíľte stromček na vhodné kusy dreva. Takto ho zrecyklujete a využijete po Vianociach znova. Nie je však vhodný do kozuba, pretože ako ihličnan obsahuje viac živice, ktorá prská.

Vytvorte ním teplo
Vytvorte ním teplo
Zdroj: shutterstock

Skúste mulčovanie

Ak podrvíte drevo vianočného stromčeka v drviči, je z neho vhodný materiál na mulčovanie. Keďže sa ihličnany rozkladajú pomalšie, dlhšie vykonáva svoju ochrannú funkciu.

Ochranca pred mrazom

Istotne máte v záhrade nástielku všade tam, kde treba. Či už ide o trvalky, okrasné dreviny a kry, ovocné alebo iné stromčeky, nezaškodí im, ak ich v januári prikryjete ešte o niečo viac. Ak odpílite konáre vianočného stromčeka, môžete nimi poprikrývať trvalky alebo čokoľvek, čo uznáte za vhodné. Konáre ihličnanov sú vhodným izolačným materiálom.

Ochranca pred mrazom
Ochranca pred mrazom
Zdroj: shutterstock

Zákerné slizniaky

Ihličie vianočného stromčeka je nepriateľom slizniakov, ktoré často napádajú naše hriadky. Preto je dobré odložiť si ihličie vianočného stromčeka a skladovať ho na suchom mieste. Na jar ním obsypte okraje hriadky a slimáky sa na ne nedostanú.

Zákerné slizniaky
Zákerné slizniaky
Zdroj: shutterstock

Kompostujte

Ak ho nechcete vyhodiť do smetného koša, môžete ho dať do svojho kompostu. Treba rátať s tým, že ihličnany sa rozkladajú pomalšie. To znamená použiť drvič, aby vznikli čo najmenšie kúsky, ideálne piliny.

Domáci kúpeľ

Ak sa rozhodnete zbaliť živý vianočný stromček a nemáte ho ako inak využiť, môžete si spraviť blahodarný kúpeľ s ihličím. Je vhodný na dobrý spánok alebo pri reumatických bolestiach či bolestiach svalov. Približne 250 gramov ihličia povarte v 2 litroch vody, 20 minút lúhujte a na záver preceďte do kúpeľa.

Domáci kúpeľ
Domáci kúpeľ
Zdroj: shutterstock

Zber stromčekov

Niektoré väčšie mestá, prípadne obce organizujú zber vianočných stromčekov. Používajú sa do mulču, kompostu, v zoo. Pre mnohých ide o najideálnejší spôsob, ako sa zbaviť živého vianočného stromčeka po skončení sviatkov.

Zber stromčekov
Zber stromčekov
Zdroj: shutterstock