Na naše otázky odpovedala Helena Skalská, energetický audítor spoločnosti SPP.

Blíži sa leto, a tak by nás zaujímalo, ako sa dá šetriť na energiách v tomto horúcom ročnom období? V zime to ide napríklad znížením teploty. Čo môžem robiť v lete?

V lete sa najviac energie spotrebuje na ohrev teplej vody, prípadne na chladenie obytného priestoru. Pokiaľ máte zásobníkový ohrievač teplej vody, je zbytočné aby mal objem 150, alebo 200 litrov. Pre 4-člennú domácnosť postačí aj 80 litrový. Vodu v zásobníku netreba ohrievať na viac ako 55°C, pretože pri tejto teplote dochádza k likvidácii baktérií vo vode. Je dobré uprednostniť sprchovanie pred kúpaním a naučiť všetkých členov domácnosti, že teplá voda stojí peniaze. Aby sa v lete byt neprehrieval je potrebné myslieť na maximálne možné tienenie okien, či už interiérovými, alebo exteriérovými žalúziami, výsadbou rastlín na balkóne, pretože obytný priestor sa prehrieva najmä cez okná. Tienením okien sa dosiahne nižšia spotreba energie na klimatizáciu, pokiaľ je nainštalovaná.

Čo je najväčší „požierač“ energie v domácnosti?

Jednoznačne vykurovanie a ohrev teplej vody. Tieto položky tvoria asi 80 % spotreby energie v našich domácnostiach.

Akú chybu robí najviac ľudí? Kde nám najviac „utekajú“ peniaze za energie?

Najčastejšou príčinou je prekurovanie miestností v zime, zanedbávanie regulácie, čiže útlm teploty v noci, alebo keď nie sme doma, plytvanie teplou vodou, staré elektrospotrebiče a pôvodné, klasické žiarovky. Reguláciou izbovej teploty v zime sa dá ušetriť v niektorých prípadoch aj 30 % energie na vykurovanie.

Čo sú podľa vás 3 malé zmeny, ktorými najviac ušetríme?

Zníženie teploty v miestnostiach, zvýšenie vlhkosti vzduchu na aspoň 55 %, výmena klasických žiaroviek za LED žiarovky.

Učte aj deti, ako sa správať zodpovedne.
Učte aj deti, ako sa správať zodpovedne.
Zdroj: SPP

 

My ženy často používame práčku. Ako prať tak, aby sme šetrili vodu aj elektrinu?

Odporúčam prať na ekologickom režime, pokiaľ ho váš typ práčky má, naplniť práčku na požadovanú hmotnosť bielizne, sušiť v priestore, kúpiť si práčku s najvyšším energetickým štítkom a prípadne prať v čase, kedy je elektrina fakturovaná v nízkej tarife.

Ako môžem naučiť šetriť aj svoje deti?

Naučte ich po sebe zhasínať, pri púšťaní vodovodnej batérie, či už pri sprchovaní, alebo umývaní rúk, či zubov, šetriť vodou, neotvárať zbytočne chladničku. Zdá sa to málo, ale keď si každý člen domácnosti osvojí tieto zásady, spolu vám dokážu ušetriť nemalé peniaze za energiu a prispieť k ochrane našej planéty.