Zažitý vzorec gauč + dve kresielka zďaleka nie je za zenitom, ale ak vám táto kombinácia už nevyhovuje, nič nebráni nákupu modernejšej verzie. Nezavrhnite však obligátny taburet alebo podnožku, oceníte ich ako núdzové riešenie pre početnejšiu návštevu, alebo si na ne pohodlne vyložíte nohy. Skôr než vyrazíte „loviť“, ujasnite si presne, aký typ sedenia potrebujete. Každá domácnosť je svet sám pre seba, a tak sa riaďte počtom a vekom jej členov, obývacou plochou a napríklad aj ich zvykmi a záľubami.

Myslite aj na zloženie domácnosti

Nielen vzhľad, správne rozmery a farba sú dôležitým kritériom pri výbere pohovky či sedacej súpravy. Typ, materiál a vzhľad odrážajú nielen váš vkus, ale v určitom zmysle aj spôsob života. Čalúnený nábytok navyše zvádza na to, aby ste ho kupovali „očami“ a nepresvedčili sa, čo sa vlastne skrýva pod pekným poťahom. Ak máte malé deti, nesnívajte o drahých materiáloch a dizajnérskych kúskoch – pohľadajte niečo menej nápadné, ale praktické, najlepšie s pracím poťahom a najmä bez ostrých hrán. Podobne uvažujte, ak bývate so starými rodičmi: seniori potrebujú vyšší nábytok, prípadne aj s podrúčkami, aby mohli pohodlne vstávať. Možnosť poskladať si ľubovoľnú sedačkovú zostavu z modulov, ktoré do seba presne zapadnú, je ďalším plusom.

Len nech „zapadne“

Ďalšou kapitolou je váš spoločenský život – žijete single, ale máte radi návštevy alebo jednoducho vaším bytom, obrazne povedané, prúdia priatelia a známi? Povestnému „cocooningu“, trendu, ktorý nabádal tráviť čas v pohodlí a samote vlastného domova a poznačil dizajn nábytku a zariadenia na niekoľko rokov, akoby pomaly odzváňalo. Nastupuje nový trend, ktorému sa ušlo pomenovanie „homing“ (home, z angličtiny domov). Ak patríte k ľuďom, ktorí uprednostňujú spoločnosť, ale pritom sa radšej zdržujú medzi vlastnými štyrmi stenami, zamyslite sa nad tým, koľko sedačka/gauč/ kreslá vydržia, ak sa budú používať, či skôr preťažovať takmer každý deň. V tomto prípade sa skutočne neoplatí šetriť! Prv než sa vyberiete na okružnú púť po obchodoch a showroomoch, dobre odmerajte rozmery dverí v byte, aby sa vám nestalo, že svoj vytúžený model nijako nedostanete dovnútra.