Čítanie pre deti je jedným z najdôležitejších rituálov na svete. Túto myšlienku priniesol do Bánoveckej knižnice jeden z jej hostí, herec Tomáš Palonder. Pri čítaní kníh deťom si s nimi budujeme vzájomný vzťah a vedieme ich k obrazotvornosti, k záujmu o pekné veci. Pekné veci totiž vznikajú nielen pod rukami ľudí, ale aj v ich myšlienkach. Niektorí sa preto stávajú spisovateľmi a zachytávajú svoje videnie sveta do kníh. My tak máme možnosť byť aj tam, kde sme nikdy neboli.

Takto vnímajú ľudský um a krásu ním vytvorenú v Bánoveckej mliekarni. Rozhodli sa pre zaujímavý projekt s názvom Bánovecká knižnica, v ktorom rôzni hostia prezentujú svoj vzťah k literatúre. Akokoľvek budú ľudia túto tému preberať, prídu k tomu, že literatúra náš život obohacuje a my máme nekonečné množstvo možností sa do nej zamilovať. Niekedy je básňou aj pieseň, či prianie pre blízkeho človeka, je príležitosťou vyjadriť svoje najhlbšie myšlienky.

Otvorme si oči a uši a vnímajme krásu, ktorá nám v živote dáva nadhľad, obohacuje nás a posúva do iných svetov. Spisovatelia nám pri tom nechávajú otvorené možnosti, ako máme chápať ich diela, nútia nás premýšľať nad ich zmyslom. V projekte Bánovecká knižnica nejde len o prezentáciu literatúry, ale hlavne o myšlienky hostí, ktorí sa vyznávajú zo svojho vzťahu k literatúre, z toho, čo znamená pre ich osobný, či profesionálny život. Mnohí z nich píšu a rozprávajú o tom, čo ich inšpiruje. Zaujímavý je postreh speváka a spisovateľa Braňa Jobusa, ktorý v živote veľa sníva a tieto sny si často aj plní. Potom o svojich zážitkoch píše príbehy.

A čo také povinné čítanie? Je dôležité a je treba, aby bolo povinné? Možno si ešte s úsmevom spomenieme na svoje školské časy a na svoj „osobný boj“ s ním. Dnes s odstupom času môžeme povedať, že sme mali možnosť objaviť „chutné“ kúsky literatúry, ktoré vieme oceniť až v dospelosti. Kúsky sladké a možno aj tie s trochu trpkejšou príchuťou... Ak vstúpite do www.banoveckakniznica.sk, otvoria sa vám dvere do krásneho sveta literatúry. Vitajte!