Ušetriť niečo na materskej? Dá sa to!

Možno sa sama seba pýtate: „Ušetriť? Ale z čoho?“ Jasné, že dieťatko niečo stojí, všetky vecičky, ktoré potrebuje, sú drahé a vám vypadol jeden príjem, alebo jeho časť. Chce to však len trochu sebadisciplíny a naučiť sa rozumne hospodáriť. A nebojte sa, živoriť pri tom určite nemusíte.

Investovanie nie je len pre bohatých

Pri slove investícia sa možno ironicky pousmejete a poviete si, že vy nemáte čo investovať. No už dávno neplatí, že investovanie je len pre boháčov. Pravidelné investovanie, hoci aj malej sumy ako napríklad 20 € mesačne, vám po rokoch môže priniesť slušné výnosy. Tie sa vám určite hodia, keď vám váš tínedžer raz zahlási, že chce ísť študovať do zahraničia, alebo si zariaďovať svoje prvé samostatné bývanie.

Prečo sa to oplatí

Vaše úspory sa pravidelným investovaním zhodnotia viac ako keby ste ich držali na bežnom účte. Pravidelnými príspevkami si tak môžete vytvoriť slušnú finančnú rezervu napríklad na nepredvídateľné udalosti v budúcnosti. Navyše, investujete bez poplatkov. Pravidelné investovanie vám ponúka možnosť investovať už od 10 eur. 

Myslite na budúcnosť svojich detí už teraz.
Myslite na budúcnosť svojich detí už teraz.
Zdroj: Shutterstock

Vkladná knižka je už „out“

Možno vás o správnosti investovania presvedčí tento príklad. Ak mesačne budete svojmu dieťaťu od narodenia po dospelosť odkladať po 50 eur napríklad na vkladnú knižku so zhodnotením 0,1%, po 18 rokoch sporenia bude reálna hodnota nasporenej sumy v dôsledku inflácie nižšia. Znamená to, že za nasporenú sumu si vaše dieťa reálne kúpi menej tovarov, alebo si bude môcť dopriať menej služieb ako na začiatku alebo v priebehu sporenia. Reálna hodnota peňazí bude každým rokom nižšia.

Nemíňajte, odkladajte

Chce to kúsok odriekania a sebadisciplíny, ale v budúcnosti si určite poďakujete za to, že sa vám podarilo vytvoriť finančnú rezervu na zvyšujúce sa nároky a potreby vášho rastúceho dieťaťa. Nenakupujte zbytočne a impulzívne, robte si vždy nákupný zoznam a držte sa ho. Zvážte, či potrebujete kupovať stále nové veci, alebo vám postačia aj zdedené, darované či požičané. Namiesto častých obedov a kávičiek v reštauráciách si odložte každý mesiac trošku bokom. Ale určite nie do prasiatka. Skôr sa informujte o možnosti pravidelnej investície. Zastavte sa v ktorejkoľvek pobočke Poštovej banky a presvedčte sa, aké výhodné to môže byť pre vaše budúce finančné pohodlie.

Drobné môžu ísť do prasiatka, ale zvyšok rozumne investujte. Do budúcnosti vašich detí.
Drobné môžu ísť do prasiatka, ale zvyšok rozumne investujte. Do budúcnosti vašich detí.
Zdroj: shutterstock

Vzdelanie nadovšetko

Umožniť svojmu dieťaťu dobré vzdelanie je výborná investícia do jeho budúcnosti vďaka produktu Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti, správ. spol, a.s. Pravidelným investovaním na vzdelanie môžete svojim deťom zabezpečiť skvelú budúcnosť, a to bez toho, aby to váš rodinný rozpočet pocítil. Otvorte svojim deťom dvere k novým možnostiam. Investovať môžete už od 10 € a náklady na štúdium v budúcnosti zvládnete jednoduchšie. Pre viac informácií sa zastavte v ktorejkoľvek pobočke Poštovej banky, alebo kliknite na www.penzijna.sk/spravnainvesticia.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Úlohou tohto dokumentu nie je nahradiť kľúčové informácie pre investorov, predajný prospekt, štatút  fondu, ktoré sú k dispozícií v slovenskom jazyku na obchodných miestach spoločnosti PRVÁ PENZIJNÁ SPRÁVCOVSKÁ SPOLOČNOSŤ POŠTOVEJ BANKY, správ. spol., a. s., a na www.penzijna.sk.

S investíciou do fondu je spojené aj riziko, v závislosti  od investičnej stratégie fondu. Hodnota investície do  fondu, ako aj výnos z nej, sa  môže aj znižovať a  investor nemá zaručenú návratnosť pôvodne investovanej sumy.