Poznáte to, obraciate každú korunu. V týchto neistých časoch sa veľa domácností snaží vytvoriť si finančnú rezervu, ako sa len dá. S týmito trikmi ušetríte energiu a zbavíte domácu pokladnicu vysokých nákladov.

Ako správne kúriť

Teplota: Zväčša sú miestnosti omnoho teplejšie, ako treba. Každé zníženie teploty o jeden stupeň vám ušetrí okolo 6 % vykurovacích nákladov. Ideálna izbová teplota v obývačke a jedálni by mala byť 20 stupňov, v kúpeľni 22 stupňov, v kuchyni 18 (tam pri vykurovaní pomáha sporák a chladnička) a v spálni 16 stupňov.

 

Pravidelné kúrenie: Ak odídete z domu, nemali by ste kúrenie kompletne vypnúť. Opätovné zapínanie kúrenia vás vyjde viac, ako naďalej vykurovať približne na 15 stupňov.

Odvzdušňovanie: Žblnkoce vám voda v radiátore? Ak áno, je v ňom vzduch a to obmedzuje vykurovacie schopnosti, takže hor sa od odvzdušnenia! Otvorte ventil a vypustite vzduch. Keď začne kvapkať voda, už je všetok vzduch vonku.

Žalúzie: Okná sa nedajú vykúriť, ako napríklad steny. Preto po zotmení spustite žalúzie. Tak môžete stratu tepla cez okná redukovať aj o 50 %.

Vetranie: Trvalé vetranie je častým plytvaním energiou! Lepšie urobíte, keď budete nárazovo vetrať, a to tak, že okno otvoríte niekoľkokrát za deň približne na 5 minút. Tak sa v izbe nikdy úplne neochladí a môžete ušetriť až 200 eur ročne.

Tesnenie: Utesnite zozadu radiátor. Izolačná vrstva z polystyrénu a alumínia priamo za radiátorom zníži stratu tepla na vonkajšej stene. Ďalšou výhodou je, že alumínium odráža tepelné žiarenie späť do miestnosti.

Okná a dvere: Vedeli ste, že približne 20 % energií vyjde nazmar pre prievan cez okná a dvere? Preto si zaobstarajte gumové tesnenia.

Závesy: Ak máte pred radiátorom záves alebo záclonu, zahrievate miesto za nimi, nie však celú miestnosť. To isté platí aj pre opratú bielizeň, ktorú sušíte na radiátore.

Ventilátor: Keďže teplý vzduch stúpa hore, zbiera sa pod stropom. Tu vám môže pomôcť ventilátor, ktorý vzduch potlačí opäť nižšie. V lete má zase príjemný vedľajší efekt a postará sa o chladnejšie teploty.

Regulovanie: Určenie vhodnej teploty v jednotlivých miestnostiach vám môže ročne ušetriť až 80 eur. Takisto zriadenie termostatových ventilov je dobrá investícia – keď dosiahnete požadovanú teplotu v izbe, vykurovanie sa načas zastaví.

Otestovanie funkčnosti: Dajte si vykurovacie zariadenia pravidelne kontrolovať odborníkom. Pokazené rúry a radiátory spotrebúvajú totiž omnoho viac energie.

Ako ušetriť elektrinu

Sušička bielizne: Patrí medzi najväčších žrútov elektriny v dome. Ak sa štvorčlenná rodina vzdá tohto „luxusu“, ušetrí približne 480 kilowatthodín alebo 80 eur ročne. Čiže radšej bielizeň zaveste na sušiak, alebo?

Stand by: Aj keď sú už dnes technické prístroje efektívnejšie, čo sa energie týka, počítač, DVD prehrávač, televízor a podobne aj tak škodia našej domácej pokladnici. Stand by nastavenie totiž spotrebúva množstvo elektriny a faktúry vyženie zbytočne nahor. Preto ich radšej vypínajte úplne, ako zbytočne platiť.

Práčka: V zásade platí, že čím vyššia teplota prania, tým vyššia spotreba elektriny. S pridaním moderných pracích prostriedkov môžete vynechať pranie na vysokých teplotách (okrem prania silno znečistených vecí – napríklad pracovné oblečenie), na ľahko znečistené textílie úplne stačí pranie na štyridsiatke.

Práčka
Práčka
Zdroj: shutterstock

Sporák: Varenie s vhodným hrncom a pokrievkou šetrí elektrinu a čas. Bez pokrievky spotrebujete trojnásobné množstvo energie. Ak je hrniec o tri centimetre menší ako platňa, strácate aj 30 % elektriny. Dodatočná rada – platňu vypnite skôr, ako skončíte s varením, využívajte zvyškové teplo.

Umývačka riadu: Keď necháte umývanie riadu na umývačku, šetríte tak peniaze a takisto životné prostredie. Dôležité však je, aby bola úplne naplnená a aby bol zvolený vhodný program, iba tak bude vaša umývačka riadu pracovať efektívne a hospodárne.

Nové prístroje: Ak máte v pláne kupovať nový televízor alebo práčku, mali by ste sa rozhodnúť pre model s energetickou triedou A+ alebo A++. Tieto prístroje majú extrémne nízku spotrebu energie. Cena je síce vyššia, no peniaze sa vám vďaka ich energetickej triede rýchlo vrátia.

Nabíjačky: Vybitá batéria? Žiadny problém – prístroje bez šnúry, ako napríklad mobilný telefón, jednoducho napojíte na nabíjačku a čoskoro sú plne nabité! No často potom nevyberiete nabíjačku zo zásuvky a tá potom tiež spotrebúva elektrinu, a to úplne zbytočne!

Nabíjačky
Nabíjačky
Zdroj: shutterstock

Chladnička: Keď otvárate chladničku, tak vždy len nakrátko. Inak unikne zbytočne veľa chladu a to vás môže stáť ročne aj 20 eur. Takisto aj teplota v chladničke by mala byť vhodne zvolená. Šesť až osem stupňov úplne stačí.

Dvierka na rúre: Pri každom otvorení rúry strácate teplo. Preto pečené mäso a podobne skúste pozorovať radšej zvonka.

Kúpeľ: Aj keď teplý kúpeľ počas chladných večerov urobí dobre, sprchovanie je omnoho lacnejšie. Ešte lacnejšie je s úspornou sprchovacou hlavicou. Spotrebu vody zníži až o 50 %.

Rýchlovarná kanvica: Ak chcete uvariť slíže alebo nejaké cestoviny, oplatí sa, keď vodu na ne najprv zohrejete v rýchlovarnej kanvici. Tak budú jedlá na sporáku rýchlejšie hotové.

Rýchlovarná kanvica
Rýchlovarná kanvica
Zdroj: shutterstock

Varič na vajcia: Dobrou správou je, že si ho môžete odpustiť. Trocha vody na dne hrnca stačí na uvarenie vajíčok – vajcia sa uvaria vo vodnej pare.

Zahrievanie: Aj keď to na obale alebo v recepte píšu, väčšinou zahrievanie nie je nutné (výnimkou je citlivé cesto). Na zahrievanie chlebíkov použite radšej hriankovač. Ušetríte tak každé ráno 20 centov.

Úsporné žiarovky: Informácia, že šetria elektrinu, síce nie je novinkou, no stále je pravdivá. Úsporné žiarovky sú pri kúpe síce drahšie ako obyčajné, no z dlhodobého hľadiska ušetria až 50 % elektriny. A vydržia dlhšie...

Úsporné žiarovky
Úsporné žiarovky
Zdroj: shutterstock