Prečo by ste farbili vajíčka chemickými farbami? Skúste to tento rok inak. Tak, ako sa to robilo aj pred sto rokmi. Stačí sa poobzerať po kuchyni, špajze alebo záhrade a nájdete veľa dokonalých prírodných farieb. Len sa pripravte na to, že farby nebudú gýčovito sýte, ale s krásnym prírodným nádychom.

Čistota to istí

Na prírodne farbenie sa najlepšie hodí vajíčko uvarené natvrdo. To znamená, že sa varí 10 minút. Aby sa kúzlo farbenia vydarilo, potrebujete mať naozaj čisté vajíčko. Pripravte mu poriadnu kúpeľ, ktorá z neho dostane povrchovú vrstvu mastných kyselín a vosku. Pokojne využite prostriedok na umývanie riadu. Čisté by mali byť aj ruky, ak už začnete s vajíčkom pracovať. Ak ich budete mať mastné, vaše odtlačky na škrupinke sa nezafarbia.

Pripravte na to, že farby nebudú gýčovito sýte, ale s krásnym prírodným nádychom.
Pripravte na to, že farby nebudú gýčovito sýte, ale s krásnym prírodným nádychom.
Zdroj: Shutterstock

Čím dlhšie, tým tmavšie

Najjednoduchšie je dať čerstvé vajce do vriacej vody s niekoľkými lyžičkami octu a vybranou farebnou prísadou. Intenzitu farby ovplyvníte tým, ako dlho vajce necháte vo farebnom kúpeli a koľko farebnej prísady dáte do vody. Ďalšou možnosťou je dať do horúceho kúpeľa už uvarené vajce. Rastlinné farbivá majú jeden veľký hendikep, zle chytajú. Preto vajíčka v horúcom kúpeli nechávajte minimálne 20 minút. Pre intenzívne odtiene sa oplatí nechať vajíčka ponorené vo farebnom kúpeli aj celú noc. Keď už ste s farbou spokojné, vajíčka vyberte a opláchnite studenou vodou. Potom nechajte na papierovej utierke vyschnúť.

Náš tip

Aby sa farbené vajíčka pekne leskli, potrite ich po usušení domácou masťou alebo servítkou namočenou v oleji