Slúchadlá tvoria zvuk v najväčšej miere, podobne ako reproduktory. A nie je jedno, či znie tak, akoby bola kapela zavretá v konzerve pod perinou, alebo tak, akoby stála na pódiu pred vami. Aké si vybrať?

1. Uzavreté – sú tie veľké, na celú hlavu a von ich nosia len odvážni mladí ľudia. Ucho sa v nich skrýva ako v mušli. Takéto slúchadlá sľubujú najlepší zvukový zážitok, ale to, samozrejme, platí len pri kvalitných značkách.

2. Otvorené slúchadlá spočívajú na uchu a aby netlačili, sú potiahnuté mäkkou látkou. To sú tie klasické mobilné slúchadlá. Kedysi mali štandardne mostík smerujúci nahor, dnes sú všelijaké modely, napríklad s úchytkou na každé ucho osobitne alebo s mostíkom, ktorý vedie dozadu, a samotné slúchadlá držia na vrchu ucha. Takéto riešenia oceníme, keď nosíme väčšie pokrývky hlavy.

3. No a potom sú tu malé „štuplíky“, a to hneď dve kategórie. Prvý typ má štuplík plochý (ako gombík), takže sa len nasunie do ušného lalôčika. Druhý má rúrku obalenú gumou. Tá sa zavedie až do zvukovodu, čo tiež dôkladne izoluje od okolia, ale nie každému je to pohodlné. Aké slúchadlá si teda vybrať? Je to vec vkusu, ale uzavreté sú určené hlavne na domáce počúvanie, otvorené sú univerzálne a štuple oceníme hlavne pre ich veľkosť (ľahko ich zbalíme do vrecka). Konštrukcia je aj vecou osobných preferencií, dôležitejšia je značka a model. Pri kúpe slúchadiel rozhodne nešetrite. Orientujte sa na firmy, ktoré to so slúchadlami vedia, napríklad Koss, Sennheiser, AKG či vyššie rady od tradičných výrobcov elektroniky. Kossy majú navyše aj funkčnú celoživotnú záruku.