Tak ako každý závislý človek, ani ja som si to, že som workoholik nechcel dlhý čas pripustiť. Robil som asistenta šéfovi oddelenia SEO optimalizácia a závislosť na práci sa na mne po rokoch strávených vo firme začala prejavovať zdravotnými ťažkosťami, aj psychickými problémami. Pracoval som v robote aj doma, pracoval som cez deň aj v noci, pracoval som v pracovné dni aj cez víkendy. Moja chorobná závislosť na práci silnela každým dňom.

Slepá láska k práci

Moja slepá láska k práci sa rokmi stupňovala, a to až do takej miery, že som dokázal nepretržite pracovať šestnásť či osemnásť hodín denne. Kolegov, ktorí robili menej som podceňoval a nevedel som pochopiť, prečo nedokážu zvýšiť svoje pracovné tempo. Často som bol netrpezlivý, podráždený, zlostný a úzkostný. Moje medziľudské vzťahy sa zhoršili nielen na pracovisku, ale aj v rodine a v širokom okolí. Moje pracovné vyťaženie dosiahlo maximum, cítil som sa nenahraditeľný.

Jediným zdrojom môjho naplnenia a uspokojenia bola práca. Nedokázal som sa regenerovať a tak sa dostavili nielen zažívacie problémy, ale aj problémy so spánkom a mnoho ďalších. Rozviazanie pracovného pomeru dohodou bola v danej chvíli jediná možnosť, ako situáciu riešiť, ak som sa nechcel zrútiť. No tento krok so sebou priniesol aj silné abstinenčné príznaky, s ktorými som nerátal. Musel som sa naučiť relaxovať a pod dohľadom odborníkov robiť cvičenia, ktoré ma dokázali od závislosti odpútať.

Aj takto sa môže začať nová kariéra
Zdroj: Dreamstime

Hľadanie pokoja

Keď som chcel uspieť, musel som chodiť nielen na terapie, ale radikálne prehodnotiť aj svoj životný štýl. Bolo potrebné zmeniť jedálny lístok, stravovacie návyky, spánkový režim, začať športovať a chodiť do prírody. Postupne som sa učil ako z tela uvoľniť napätie a stres. V tomto smere mi veľmi pomohla hudba, strečing a saunovanie. Obľúbil som si aj prechádzky v prírode, na ktorých mi pohyb uzdravoval telo a zeleň psychiku. Práve na prechádzkach pri jazere som si našiel aj nových priateľov.

Neraz som sa zastavil pri partii rybárov, ktorí spolu družne komunikovali. Slovo dalo slovo, kúpil som si rybárske potreby a stal som sa jedným z nich. Odvtedy je rybárska stolička na brehu jazera mojim druhým domovom. Rybárčenie ma naučilo trpezlivosti, vnieslo pokoj do duše a poskytlo príjemné stretnutia s priateľmi. Zbaviť sa závislosti bola neľahká, strastiplná cesta, no výsledok stál zato. Som šťastný, že som uspel a že som mohol po čase naštartovať novú pracovnú kariéru. No úplne iným, zdravším a pokojnejším spôsobom.