Svadbu nám nemá kto zorganizovať

Mária (52) z Nitry 

Viackrát sme s mojím partnerom Jozefom (60) hovorili o sobáši, ale zistili sme, že ho nepotrebujeme, fungujeme aj bez neho. Dôležité je, že sme s tým vyrovnaní a okrem vdovského dôchodku neexistuje nič, v čom by sme mali nejaké nevýhody. Okolie a rodina nás akceptujú a mnohí vôbec netušia, že nie sme manželia. Veď sme spolu takmer 20 rokov.

Máme každý svoj účet

Čo sa týka financií, každý máme svoj účet, Jozef platí všetky poplatky za dom a auto, ja nakupujem potraviny a oblečenie, obuv a drogériu... Dovolenky vždy zaplatí ten, kto má viac peňazí, alebo ja platím letenku a ubytovanie a Jozef zasa „požičovné“ za auto, stravu a rôzne vstupenky a podobne. Dôležité je, že spolu komunikujeme a dohodneme sa. Pohybujeme sa v prostredí, kde je mnoho nezosobášených párov a nikto to nerieši. Takisto aj fakt, že sa volám inak, nikomu nevysvetľujem, veď mnoho žien si necháva svoje meno. Syn to tiež nikdy neriešil. Raz pri mori videl svadbu a spýtal sa nás, či sme ju mali aj my. Povedali sme mu, že nie, a on skonštatoval, že podstatné je, že sa máme radi. Pre syna je dôležité, že má vytvorené prostredie plné lásky, venujeme sa mu, pomáhame si, spolu pozeráme niektoré relácie, filmy, máme spoločné obedy či večere. Syn je tínedžer a vníma, koľko jeho spolužiakov má rozvedených rodičov, koľko ich žije iba s mamou, koľko z nich má problematické vzťahy s rodičmi, a myslím, že si váži svoje zázemie.

Rozvodom sa nemôžeme vyhrážať

Občas sa aj hádame a na konci hádky vždy jeden z nás povie: „Vieš, čo je najhoršie? Že sa ti ani nemôžem vyhrážať rozvodom!“ Myslím si, že keď niekto chce s niekým byť, tak s ním proste je, a keď niekto nechce, žiaden papier mu v odchode nezabráni. Sobášny list ani nič na vzťahu dvoch ľudí nezmení, vzťah zmení až dieťa, to je ten zásadný zlom. Ale nie som proti manželstvu, niekto to proste cíti inak. Nám to, skrátka, nemá kto zorganizovať, korešpondenčne sa zosobášiť nedá, ale nevylučujeme, že raz sa možno aj zoberieme. Napríklad pri tom mori...

Andrea sa nestihla vydať za milovaného partnera: Keď sa im dvakrát stalo TOTO, radšej to vzdali
Zdroj: Shutterstock