Je to už asi 20 rokov, čo robím Bachovu kvetinovú terapiu a koučing pre ľudí s rôznymi problémami. Prišla za mnou Majka, ktorá chcela riešiť, čomu sa má venovať po materskej, až vyšlo najavo, že v skutočnosti chce druhé dieťa. Manžel Peter súhlasil, a tak sme našli vhodné esencie na užívanie a o 2 mesiace mi radostne oznámila: „Som tehotná.“ Milujem tieto chvíle, keď môžem prispieť k šťastiu druhých, je to ako vyhrať v lotérii.

Stretávali sme sa ďalej a riešili aktuálne problémy tehotenstva. V druhom trimestri sa pridal aj jej Peter. Dohodli sa, že chcú domáci lotosový pôrod, čo znamená, že pupočná šnúra medzi bábätkom a placentou sa nestrihá, ale sa necháva spojená, pokiaľ sa sama neoddelí. Požiadali ma, aby som bola pri pôrode. Bola to pre mňa veľká pocta, no zároveň aj výzva.

Gabriela sprevádza mamičky tehotenstvom.
Gabriela sprevádza mamičky tehotenstvom.
Zdroj: archív G.K.

Nikdy predtým som to nerobila. Vyhľadala som medzi svojimi priateľkami odborníčky, lekárku pôrodníčku, pôrodnú asistentku a homeopatku zameranú na pôrody a s nimi som sa pripravovala, akoby som sama rodila. Spolu s rodičmi sme študovali rôzne knihy o lotosových pôrodoch, stretli sme sa s mamičkami, ktoré rodili doma a, samozrejme, boli aj gynekologické prehliadky, ktoré potvrdzovali, že pôrod by mal byť bez komplikácií.

Keď to prišlo, mali sme pripravené všetko, čo sa dalo, aj odvoz do nemocnice. Peter bol úžasnou oporou pre Majku. A malinkú som prvá chytila ja a šepkala som jej: „Vitaj, vitaj, vitaj.“ Potom som ju podala mamine do náručia. Malinká sa začala hneď ťahať za prsníkom. Majka sa jej to snažila uľahčiť a posunula ju k bližšiemu, ale malá ho vypľula a šla si za tým druhým. Smiali sme sa, ako si od narodenia ide vlastnou cestou. Pôrod je veľmi dôležitý pre život človeka, ja verím, že ten proces prechodu pôrodnými cestami až po oddelenie sa od pupočníka je kód k tomu, ako sa správame v stresových situáciách. Samozrejme, na všetkom sa dá pracovať a všetko sa dá vylepšovať. Na záver prišlo aj prekvapenie. Malinká sa mala volať Ema, ale keď ju rodičia uvideli, spýtali sa ma, či sa môže volať po mne. Bola som dojatá k slzám a hrdá.