„Nie som neplodná, iba sama,“ povedala som recepčnej. Cestovala som viac ako hodinu do lacnejšej kliniky zameranej na plodnosť a podstúpila nákladné lekárske vyšetrenia v snahe otehotnieť. Vo veku 39 rokov som bola medzi ženami, ktorým sa nepodarilo mať trvalý vzťah a možnosť založiť rodinu. Strávila som svoju mladosť s úžasnými mužmi, ale nebola som pripravená usadiť sa.

Predpokladala som, že zamilovanie sa po tridsiatke bude také jednoduché, ako to bolo predtým, ale to sa nestalo. Strávila som roky v krátkych vzťahoch bez toho, aby som našla solídneho partnera. Nebola som však ochotná obetovať svoju nádej na materstvo akémukoľvek mužovi. Nezáležalo na tom, čo ľudia hovorili, aby ma odradili, túžba byť matkou ma neopúšťala. Niekedy som sa ráno prebudila so slzami v očiach. Prechádzala som okolo detských ihrísk tak, aby pohľad na malé deti nebolel ešte viac. Keď študentka v mojej triede jogy oznámila, že je tehotná, cítila som nefalšovanú závisť. Mala som pocit, že som jediná osoba na svete, ktorá nemá rodinu. Roky som sa modlila, chodila na terapiu a mučila sa zisťovaním, či to bola karma, zlomená psychika alebo trest za to, že som opustila dobrých mužov. Stále som priťahovala chlapov, ktorí boli nezamestnaní a nechceli záväzky.

Keď som oslávila 37. narodeniny, rozhodla som sa, že budem v snahe otehotnieť aktívnejšia. Známa sa vrátila z konferencie slobodných matiek podľa vlastného výberu. Bola skutočne motivovaná. "Všetky ženy to robia,“ povedala, ako keby našla tajné, skryté kmene - a uvedomila som si, že to dokážem tiež. Nechcela som nevyhnutne oddeliť materstvo od hľadania partnera. Nebola som však ochotná riskovať svoje najhlbšie prianie kvôli hľadaniu správneho chlapca predtým, ako moje šance na plodnosť úplne zmiznú. "Ľudia sa dávajú dokopy vo všetkých fázach života," povedala som si. "Ale toto je jediný čas, kedy môžem mať dieťa." Začala som čítať niekoľko kníh, kde sa písalo o tom, že by som sa stala slobodnou matkou podľa vlastného výberu. Trvalo mi tri roky, kým som zhromaždila financie. A štvrtý rok, aby som sa pokúsila o dieťa.

Strávila som hodiny skúmaním adopcií a vyšetreniami plodnosti. Niekde medzi stránkami som čítala, že ak chcete skutočne otvoriť možnosť stať sa matkou, musíte zabudnúť na vytvorenú predstavu o rodičovstve. V určitom momente som musela opustiť sen, ktorý ma sprevádzal celý život. Mojím snom bolo stretnúť sa s dokonalým partnerom vo veku 32 rokov, keď som už precestovala svet a stala sa úspešnou. O dva roky neskôr by sme mali prvé dieťa a druhé o pár rokov neskôr. Boli by sme finančne stabilní. Môj manžel a ja by sme spolu zostarli, žili šťastne a v láske. Hoci sa to nestalo, postretlo ma veľa iných úžasných vecí. Získala som titul, písala knihy, cestovala, milovala, našla celoživotných priateľov a vieru. Napriek tomu boli všetky dary a míľniky v mojom živote bezvýznamné obchádzky a zmeškané príležitosti. Bola som uviaznutá a aby som sa odrazila, musela som zažiť žiaľ, akoby som smútila nad stratou umierajúceho priateľa. Iba v tom prípade som bola pripravená opustiť vtedajší pohľad na život a pripraviť sa na dieťa.

Zmena zmýšľania a nový sen

Počas dlhých, bezsenných nocí som premenila každý detail tohto sna na vlny smútku a výčitky - a konečne prijala, že moje dieťa nebude počaté počas sexu s manželom a najlepším priateľom, ktorý by bol po mojom boku pri pôrode a desaťročia pred vychovávaním nášho dieťaťa. Mala som odrazu nový sen: byť finančne stabilná a profesionálne naplnená, mať zdravé a šťastné dieťa a nájsť si po jeho narodení lásku. Čím častejšie som to vyslovovala nahlas, tým viac som cítila podporu priateľov a rodiny. Niečo obrovské sa zmenilo: prešla som od hanby k posilneniu, od paniky až po istotu. Bola som pripravená na toto dieťa. Vedela som to.

Podstúpila som päť inseminácií, kým ma kamarát známych nezavolal na rande naslepo. "Pravdepodobne by si to mal prehodnotiť," povedala som mu. "Mám 40 rokov. Snažím sa otehotnieť a nemám v úmysle prestať." Úspešný a atraktívny autor a známa osobnosť v jednom, bol mužom, ktorý by za iných okolností hneď zaujal. Bola som však uprostred osamelej misie. O niekoľko dní neskôr mi zavolal. "Som ochotný pomôcť ti otehotnieť a môžeš si dieťa nechať, ak to medzi nami nebude fungovať," povedal. Po prvom darovaní spermií a neúspešnom pokuse o otehotnenie sme sa pokúsili o staromódny spôsob - víno, romantiku a relaxáciu - s malou dávkou liekov na plodnosť. O mesiac neskôr sa ku mne prisťahoval - a nejakým spôsobom, zázračne, vo veku 40 rokov, mi dal vesmír najvyšší dar.

Konečne som bola tehotná! Pár sme tvorili len krátko, ale v mojom synovi Zionovi mám dokonalé dieťa. A Zion má otca, ktorý ho miluje a podporuje ho emocionálne aj finančne. Po všetkých tých rokoch, postupoch a peniazoch minutých v snahe otehotnieť, je smiešne si pomyslieť, že môj syn, ktorý má teraz 7 rokov, bol nakoniec počatý takmer tradičným spôsobom. Keby som ho nemala, nikdy by som nepoznala nekonečnú lásku, ktorá je teraz so mnou neustále. A voľba mať dieťa sama neznamená, že ste predurčené byť slobodnou matkou po zvyšok svojho života, znamená len, že to nezažívate v obvyklom poradí. Či už to chcete nazvať osudom, karmou alebo vierou, keď bol syn konečne v mojom náručí, pochopila som s celou svojou bytosťou, že to malo dopadnúť presne takto. Všetky prekážky pozdĺž cesty viedli k tomuto dokonalému okamihu. A som presne tam, kde mám byť.