Chrápanie je zvukový fenomén, vzniká počas spánku následkom chvenia mäkkých častí v nosohltane, najčastejšie v polohe na chrbte. Ako pribúdajú roky, ochabujú nám svaly v nosohltane. Chrápanie zhoršuje najmä nadváha, dvojitá brada, stres, alkohol, ochorenia dýchacích orgánov a ochorenia srdca.

Aj banálne chrápanie môže prerásť do problému obludných rozmerov. Zvuky, ktoré vydávame počas spánku, totiž môžu dosiahnuť hlasitosť až 120 decibelov.

Keď chrápe manžel aj pes

Ak chrápe manžel aj pes, je to doslova vražedná kombinácia, partnerka sa môže vysťahovať asi len na balkón. „Poznám dokonca prípad manželstva, kde bolo chrápanie jednou z hlavných príčin rozvodu. Horor nastáva, keď partner chrápe v každej polohe. Obaja manželia trpia permanentnou únavou, nevyspí sa vlastne nik.“ MUDr. Mariana Kubovčáková z bratislavského spánkového laboratória má problémy zúfalých manželiek, ale aj postihnutých chrápačov na dennom poriadku. Až 90 percent z nich prichádza za lekárom na popud partnerky, ktorá to už nemohla vydržať.

Zdravotný problém

Na Slovensku chrápe viac ako tretina populácie.
Chrápanie sa u nás nepovažuje za problém, je to skôr téma na vtipkovanie. Pritom ide o závažný problém, ktorý sa hlavne s vekom môže zvýrazňovať.
Chrápanie veľmi často upozorní aj na tzv. spánkové apnoe, zástavu dychu, ktorá môže byť životu nebezpečná. Ľudia, ktorí chrápu, by sa mali dať vyšetriť u lekára.
Pomoc možno hľadať v spánkových laboratóriách. Fungujú v Bratislave, Košiciach a Martine.

Čo pomáha?

- Hlasové cvičenie – operní speváci nikdy nechrápu, denne totiž robia intenzívne hlasové cvičenia a vystužujú si tak mäkké podnebie,
- hlboké dýchanie a zívanie, kloktanie, vyplazovanie jazyka,
- loptička našitá na chrbát pyžama,
- kvapky na vankúši,
- návleky na zuby – zatiaľ ich dostať len v zahraničí,
- somnoplastika – vystuženie mäkkého podnebia,
- sprej proti chrápaniu, ktorý sa strieka do hrdla.