„Začínala som výrobou bižutérie už po strednej škole – z korálikov a kamienkov. Aj na svadbu som si vyrobila vlastnú kolekciu. Neskôr som sa venovala maľbe na hodváb, na tričká, maľovala som na porcelán a tiež na keramiku. Vytváram maľované fľaše na rôzne jubileá. Najskôr som používala servítkovú techniku, ale po čase, keď sa všade rozšírila, prestala ma baviť,“ priznáva mladá tvorivá žena.

„Keď niektorou technikou už robia všetci, hľadám nové spôsoby a možnosti. Námety si dokážem nájsť aj na internete,“ prezrádza Martina, ktorá vyštudovala strednú umeleckú školu.

Martina Jarkovská (28) z Prešova, tvorí dekorácie, darčeky, zdobí fľaše,...
Martina Jarkovská (28) z Prešova, tvorí dekorácie, darčeky, zdobí fľaše,...
Zdroj: archív M.J.

Dielňu má v obývačke

Mladá umelkyňa má svoju internetovú stránku, kde záujemcovia nájdu široké portfólio jej ručne vyrobených výrobkov. Tvoreniu dekorácií a darčekov venuje každú voľnú chvíľku. So založenými rukami ju sedieť neuvidíte.

„Musím stále niečo robiť, ešte aj pri pití kávy,“ dodáva sympatická mladá žena, ktorej dielňa je v obývačke. Nedalo nám nespýtať sa, či sa ručne vyrobenými darčekmi dá v dnešnej dobe uživiť. „Myslím, že sa dá, ale je potrebné sa tomu venovať a robiť marketing, reklamu napríklad cez sociálne siete. Lebo aj ja sa stretávam s tým, že niektorým sa cena mojich výrobkov zdá privysoká. Ale ak chcete vytvoriť funkčnú vec, treba tomu venovať čas. Ručná práca stále nie je docenená, ale mnohí menia názor a za originálny výrobok sú ochotní zaplatiť,“ myslí si.

Z čoho je len tento moderný stolík?
Z čoho je len tento moderný stolík?
Zdroj: archív M.J.

Na luster jej stačí elektrón z audiny

Martina miluje aj motorky, autá a všetko, čo smrdí benzínom, no na druhej strane si vie sadnúť a celé hodiny vyšívať napríklad farebné filcové čižmičky, pretože nemá šijací stroj.

„Zatiaľ neplánujem jeho kúpu, šijem iba občas, ani háčkovaniu som až tak neprepadla.“

Teraz je hlavnou aktivitou Martiny tvorenie dizajnových kúskov z nepotrebných častí áut. Mnohé jej pozháňajú kamaráti automechanici, ale má aj vlastné zdroje. „Nakupujeme ich s manželom na internete a vytvárame z nich predmety do domácnosti. Z piesta motora som vyrobila stolnú lampu a doma máme z elektrónu audiny vyrobený závesný luster. Je iný a každý, kto k nám príde, ho obdivuje,“ dodáva na záver. 

Takéto originálne výrobky v obchode nekúpite.
Takéto originálne výrobky v obchode nekúpite.
Zdroj: archív M.J.


Originálna umelkyňa

» Miluje kávu, dobré jedlo a rada varí

» Má rada prírodu a zvieratá

» Plánuje vytvoriť organizáciu na akcie pre deti na celom východnom Slovensku

"Musím stále niečo robiť, ešte aj pri pití kávy."
Zdroj: archív M.J.