Danica je mamou troch detí a milovníčkou koní, ktoré aj chová. Keď čítam celý zoznam profesií, ktoré táto útla žienka zvláda, úprimne ju obdivujem. Vyštudovala divadelnú dramaturgiu na VŠMU a odvtedy pôsobí ako scenáristka, kreatívna producentka, dramaturgička, autorka námetov, spisovateľka… Pokojne ju môžeme nazvať prvou dámou slovenských seriálov. Hýbe ich dejom aj postavami, hoci ju diváci nevidia.

Vytváranie fiktívneho sveta

Ako to teda vyzerá s tými seriálmi? Čo sú tie veci, ktoré ako diváci nevidíme na obrazovke? Danica hovorí: „Výroba seriálu je zaujímavý a pomerne zábavný proces, keď sa nejaký nápad vďaka spolupráci s ďalšími ľuďmi dostane do konkrétnej podoby. Ako kreatívny producent riadite dejové linky, rozvíjate dej, prepisujete stále dokola, až kým nie sú všetci spokojní. Pracujete s režisérom a s televíziou na obsadení, bavíte sa s hercami o postavách, robíte kastingy, potom skúšate.

Ste pri tvorbe postavy – čo sa týka charakteru, kostýmov, vizáže. Vytvárate fiktívny svet. To, čo ste najprv dali na papier, vďaka spolupráci s režisérom zhmotňujete. Keď sa rozbehne výroba, dozeráte na ňu, riešite postprodukciu, kontrolujete hotové diely. A, samozrejme, počas toho celého píšete ďalej. Reagujete na to, čo v seriáli funguje a čo nie. Aj podľa toho sa riadite pri ďalšom písaní. Ste akoby koordinátorom toho celého – sledujete celý scenáristický a výrobný proces od samotného zrodu až po ,pôrod‘ na televízne obrazovky.“

Danica sa v práci stretáva s tvárami, ktoré poznáme z obrazoviek. Na fotke s Thomasom Kamenarom.
Danica sa v práci stretáva s tvárami, ktoré poznáme z obrazoviek. Na fotke s Thomasom Kamenarom.
Zdroj: TV JOJ, archív D. H.

Bizarné zápletky sú skutočnosťou

Danica sa môže pochváliť niekoľkými úspešnými seriálmi. Keď sa jej pýtam, ktorý z nich bol jej srdcovou záležitosťou, odpovedá: „Mala som rada všetky, každý mal niečo do seba, lebo pri každej výrobe sa dostanete na miesta, kde bežne nezavítate. Jedným z mojich posledných bol sitkom Ministri. Jeho písanie a výroba boli zvláštne v tom, že sa nakrúcal vo veľmi turbulentnom období, ktoré prežívala naša krajina.

Snažili sme sa situáciu nadľahčiť satirou a vtipom poukazovať na rôzne nehanebnosti v našom slovenskom Kocúrkove. Diali sa tam aj také veci medzi nebom a zemou, že sme napísali nejaký diel s bizarnou zápletkou, prešľapom, čo mal na konte nejaký minister, a ono sa to potom neskôr, približne v čase vysielania, naozaj dialo v skutočnosti. V Ministroch sme mohli vymyslieť čokoľvek uletené, pri čom sa rozum zastavoval, no ako sa ukázalo, nikdy to nebolo bizarné natoľko, aby sa to nemohlo stať aj naozaj.“

Úspech je prchavá vec, ak ho aj niekedy máte, trvá to iba chvíľku.
 

Aké sú ingrediencie dobrého seriálu

Pýtam sa, či existujú nejaké overené „ingrediencie“ dobrého seriálu, keď si divák povie, že toto ma zaujalo alebo toto za nič nestojí. Danica v tom má jasno: „Žiadne overené ingrediencie neexistujú. Ak by boli, predávali by sme ich ako kuchársku knihu so zaručeným úspechom. Práve tá neuchopiteľnosť je fascinujúca a frustrujúca zároveň. Kumšt je trafiť sa do témy v danom čase, odhadnúť diváka, jeho rozpoloženie a náladu. To je práve to, čo tvorcov fascinuje aj odrádza.“

Synovi vštepuje, nech robí len to, čo ho baví. To je základ úspechu.
Synovi vštepuje, nech robí len to, čo ho baví. To je základ úspechu.
Zdroj: TV JOJ, archív D. H.

Herci môžu šomrať, ale...

A ako sa jej spolupracuje s hercami? Môžu aj oni hovoriť do toho, ako sa bude vyvíjať dej? Šomrú občas, že sa so svojou postavou nestotožňujú? Danica sa usmieva: „Šomrať môžu, ale príliš im to nepomôže. V tomto je scenárista pánom. Vy rozhodujete, kam sa príbeh uberá, či má niekto pokrivený charakter, či je čierno-biely, zelený alebo modrý. Vy určujete smer príbehu, dávate význam situáciám a tie postavy vám na to slúžia. Herec je interpret, ktorý sa pokúša preniesť myšlienku, príbeh, ktorý mu niekto vytvoril. A ten niekto ich má premyslené na niekoľko epizód dopredu. Herec teda nemôže nič zmeniť. Keby to herci robili, príbeh by sa rozpadol.“

Jej čas je flexibilný

Danica je mamou troch detí, chová kone, má záhradu. Premýšľam, ako to všetko dokáže stíhať a ako vyzerá jej pracovný deň. „Nemám bežné dni, každý môj deň je iný a čas si organizujem podľa toho, čo treba urobiť. Veľa dní pracujem doma, pretože veľa píšem alebo editujem scenáre. To sa dá jedine doma, v pokoji. Raz alebo dvakrát do týždňa sa stretávam so scenáristami, spoločne píšeme dejové linky. Potom ich každý doma rozpracúva sám. Chodievam sa pozerať aj na výrobu, môj čas je flexibilný, riadim sa vždy podľa potrieb projektu.“

Je mamou troch detí a miluje kone, ktoré aj chovajú na dedine.
Je mamou troch detí a miluje kone, ktoré aj chovajú na dedine.
Zdroj: TV JOJ, archív D. H.

Kedy sa rodia najlepšie nápady

Danica tvrdí, že inšpirovať ju dokáže hocičo v  úplne nestráženej chvíli. Môže to byť sen, kniha, myšlienka, veta, stretnutie s niekým. Človek už má vycibrené receptory a podvedome na tie vnemy číha. Aj úplný detail stačí na to, aby vám napadol príbeh.

Počas pandémie napríklad dostala nápad na divadelnú hru. Dala ju na papier, už ju má rozpracovanú a koncom augusta sa začne skúšať. Každého asi zaujíma, či čerpá pri písaní aj z vlastného súkromia. „To robí úplne každý, myslím si. Keď píšeme seriál Nový život, každý chtiac-nechtiac vyťahuje veci a skúsenosti zo svojej minulosti, veď život píše tie najlepšie veci. Koľkokrát si v živote poviete – toto ani v televízii nevymyslia. A práve také veci v tom seriáli sú. Preto je to také čarovné a reálne,“ usmieva sa.

Pri čom si vie oddýchnuť

Danica miluje tráviť čas na koňoch. „Kone máme voľne vo výbehoch na dedine, o ich ohrady, pastvinu a seno sa stará môj muž a švagor. Jazdím na nich rekreačne, žiadne preteky, iba tak pre radosť, a je to pre mňa úplné vyžitie,“ vysvetľuje.

Príroda je pre ňu liek na všetky trápenia a rodinka trávi veľmi veľa času vonku, dievčatá behajú celé dni po záhrade. Danica je kreatívna duša, a tak priznáva, že napríklad varenie je pre ňu tak trochu nutnosť, a so smiechom dodáva: „Čo sa týka praktických vecí, som pomerne ORĽ (obe ruky ľavé), ale dom musí byť čistý. To zvládame s mojím mužom spoločnými silami.“

Vo vzťahu treba mať pohodu

Kreatívna producentka má za sebou rozvod a dnes je šťastná v novom manželstve. Čo musí mať podľa nej vzťah, aby fungoval? „Je to veľmi jednoduché. Vo vzťahu treba mať pokoj. Absolútnu pohodu. Niekto si povie, že to je nuda a potrebuje vzťah koreniť hádkami a konfliktmi. Mne sa to neosvedčilo. Som šťastná, že som stretla človeka, ktorý mi vytvára to najlepšie zázemie, aby som mohla slobodne žiť a tvoriť, existovať bez konfliktov a hádok, a ktorému by som za to dala všetko na svete,“ hovorí spokojne a s úsmevom.

Na aký úspech je najviac hrdá

„Úspech je prchavá vec, ak ho aj niekedy máte, trvá to iba chvíľku. Potom už opäť rozmýšľate, do čoho sa pustíte ďalej, a nasleduje ďalšia systematická práca. Niekto by to nazval aj vorkoholizmom, treba však povedať, že keď pracujem, nemám pocit, že sa namáham, lebo ma to baví.

Toto hovorím aj svojmu synovi, ktorý sa tento rok dostal na divadelnú réžiu, nech v živote robí niečo, čo ho bude baviť. Ak ho to zároveň uživí, má vyhraté. Takže môj najväčší životný úspech je pravdepodobne to, že ma živí to, čo ma naozaj baví. Veľakrát ani neviem o tom, že pracujem. Nerobí mi problém tvoriť cez víkendy alebo na dovolenke, lebo tým jednoducho žijem a bavím sa,“ uzatvára.