Pokiaľ Vaša ratolesť patrí k tým aktívnejším, nikde neobsedí a miluje pohyb, potom ste si určite zvolili niektorý zo širokej ponuky táborov alebo kempov zameraných na šport. Niektoré majú v programe rôznorodé pohybové činnosti, iné sa upriamujú na konkrétny druh športu – tenis, cyklistiku, futbal, lyžovanie, atď. V závislosti od toho sa potom odlišuje aj zoznam vecí, ktoré si má dieťa zobrať so sebou. Ak zahŕňa aj športovú výbavu, balenie môže byť o niečo náročnejšie.

Na čo môžete myslieť už v predstihu?

Drvivá väčšina organizátorov poskytne rodičom vlastný súpis s potrebnými vecami a ostatné podrobné inštrukcie vrátane špecifických požiadaviek na výstroj. Len či bude na všetko dosť času... Nemusíte čakať, kým sa Vám zoznam dostane do rúk, niektoré veci sa dajú zariadiť aj skôr a určite nebude na škodu, ak do príprav zapojíte aj Vášho potomka.

Na aký typ tábora ide? Ak je to zimný lyžiarsky tábor, prispôsobte tomu samozrejme aj detské oblečenie. Základom je zimná lyžiarska bunda, lyžiarske nohavice, fleecové mikiny, bavlnené tričká s dlhým rukávom, funkčné termoprádlo a teplé ponožky. Určite zbaľte aj nejaké oblečenie a obuv, ktoré využije mimo svahu – tepláky, rifle, šľapky do sprchy a interiéru,... Veci odskúšajte, či drobec z nich medzičasom nevyrástol, najmä ak sa používajú raz za rok. To sa týka aj lyžiarskej výstroje! Ak máte vlastnú, skontrolujte nastavenia, či mu pasuje a nie je poškodená. Lyžiam a lyžiarkam nechajte urobiť servis. Do lyžiarskeho tábora nie je vždy podmienkou mať vlastnú výbavu, treba si to však overiť u organizátora.

V prípade letného cyklistického tábora sa do kufra zmestí toho viac, ale nemusí byť za každú cenu plný. Ak niečoho pridať, tak určite dostatok tričiek na výmenu. Deti si v tábore veci nemajú kde oprať a prepotené tričká po cyklovýlete treba zakaždým prezliecť. V lete je búrok dosť, preto nezabudnite ani na oblečenie do dažďa – nepremokavú bundu, gumáky, prípadne náhradné tenisky. Od chlapčenského sa dievčenský bicykel výbavou moc neodlišuje, zvlášť, ak máme na mysli tú povinnú. Takže okrem fľaše na vodu určite do kufra patrí aj prilba a reflexné oblečenie. Bicykel nech pozrie profesionál a zameria sa na jeho povinné súčasti – brzdy, svetlá, odrazové sklá a pod.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Dreamstime

Čo by v kufri ešte malo byť? Jednoznačne spodná bielizeň a pyžamo, osobné hygienické potreby a určite lieky, ak dieťa nejaké špeciálne potrebuje (na alergiu, cukrovku,...) a nie sú súčasťou bežnej lekárničky. Počty kusov oblečenia sa samozrejme odvíjajú od dĺžky pobytu v tábore.

Naša rada: Z vyššie uvedených a odskúšaných vecí si robte svoj osobitný písomný prehľad. Pri reálnom balení nebudete musieť na všetko myslieť znova, a keď si ho doplníte aj o zvyšné veci, môže poslúžiť nielen Vám, ale aj Vášmu dieťaťu pri balení späť domov. Oceníte ho tiež po návrate pri kontrole, či v tábore nič neostalo.

Nebaľte zbytočne veľa, ale s rozumom!

Ak používate kokosový olej v kuchyni alebo v kúpeľni, potom určite poznáte jeho pozitívne účinky na zdravie a krásu. Napadlo Vás niekedy, pribaliť ho svojmu synovi či dcére ako univerzálny prostriedok namiesto mlieka po opaľovaní, telového mlieka, balzamu na pery, zubnej pasty, či masážneho oleja pri ubolených svaloch? Zároveň môže dieťaťu poslúžiť ako medicína a byť prvou pomocou pri problémoch s trávením, chrípke alebo prechladnutí – teplote, kašli a bolesti hrdla. Vlastne, kokosový olej uvoľňuje rôzne bolesti a má antiseptický účinok, čiže pomáha pri akejkoľvek chorobe spôsobenej zápalom, baktériami alebo vírusmi. Skutočne praktická a vynikajúca výzbroj do každého tábora!