Hrala basketbal, študovala na univerzite, mala vážnu známosť. Krásna blondínka si však život veľmi neužívala, každé jedlo, ktoré si dopriala, jej spôsobovalo muky. Prvé príznaky prišli, keď mala zhruba 8-9 rokov. „Po jedle ma bolievalo brucho, bola som nešťastná a nevedela som, čo sa so mnou deje.“

20 špecialistov sa mýlilo

Mama so mnou chodila po lekároch, ale napriek tomu, že sme navštívili za tie roky takmer 20 špecialistov, nikto nevedel na nič prísť. Potom sa zhodli, že ide o psychické ochorenie – anorexiu. Mysleli si, že som blázon, ale ja som jesť chcela, lenže nikto mi neveril. Moje bolesti by sa dali opísať takto: bolo to, ako keby som mala v bruchu zaseknutý háčik, akoby mi železná päsť držala a stláčala vnútornosti.“

S rodičmi, ktorí ju celý čas podporujú.
S rodičmi, ktorí ju celý čas podporujú.
Zdroj: Northfoto

Kosť a koža

Zo zdravého dieťaťa, ktorým Shelby bola, sa postupom času stávala kosť a koža. Napriek tomu chodila na strednú školu, a dokonca hrávala basketbal. Potom však v roku 2015 schudla v priebehu dvoch mesiacov 20 kíl a museli ju na dva týždne hospitalizovať pre dehydratáciu a podvýživu. „Vážievala som 72 kíl, zrazu to bolo len 52. Vyzerala som naozaj choro, tvár bola prepadnutá, pleť popolavá, doslova na mne hrkotali kosti.“ Ale ani ďalší kolotoč testov v nemocnici neodhalil žiadnu príčinu. Shelby musela odísť z univerzity, kde začala študovať, vzdať sa musela aj práce. A jej váha bola čoraz nižšia.

Konečne riešenie

Až v tomto bode lekári napokon prišli na to, že Shelby nie je anorektička, ale trpí vzácnym syndrómom (SMAS), keď je tenké črevo stláčané medzi dvomi tepnami a neprepúšťa dostatok alebo vôbec žiadne živiny. Okamžite prišlo aj chirurgické riešenie a Shelby voperovali hadičku, vývod, ktorým dostáva každý deň dostatok živín v tekutom stave. „Keď som videla, aká je tá hadička veľká, bola som ešte nešťastnejšia, nevedela som si taký život ďalej predstaviť,“ spomína Shelby. Nechcela som vychádzať z domu, nechcela som sa ukazovať ani vlastnému manželovi.

Cez hadičku dostáva každý deň potrebné živiny.
Cez hadičku dostáva každý deň potrebné živiny.
Zdroj: Northfoto

Podpora z facebooku

Napokon bola nútená si na hadičku zvyknúť. Každý deň o pol siedmej, keď príde z práce, musí sa pripojiť na umelú výživu. Vďaka nej je zo Shelby opäť krásne dievča. So svojím novým hendikepom sa vyrovnala svojsky – zavesila na facebook video, na ktorom hadičkou prijíma umelú výživu. Prekvapivo ju podporili stovky ľudí, čo jej dodalo chuť do života. Pôžitku z normálneho jedla sa však úplne nechce vzdať. Keď sa Shelbin stav ešte upraví, trúfa si – pomocou liekov na bolesti – aspoň občas dopriať svoje najobľúbenejšie jedlo – pizzu.