Mám ochotnú susedku, ktorá sa mi ponúkla, že ich postráži, kým prídem z práce. Poprosila som ju, aby dohliadla aj na ich hygienu. Vznikol problém s mladším synom, ktorý sa pred ňou hanbí a nechce sa pred ňou vyzliecť, aj keď neviem prečo. Je to predsa dospelá žena, matka. Predo mnou sa nehanbí, a skoro sa rozplakal, keď si musel vyzliecť trenírky. Ale starší v pohode, on nerobí problémy. Neviete mi poradiť, ako mám chlapcovi vysvetliť, že sa nemusí hanbiť pred dospelou ženou?

Naty

Psychologička Sylvia Dančiaková odpovedá:

Naty, prosím, rešpektujte svojho syna. Nenúťte ho vyzliekať sa pred susedou! Ani sa mu to nesnažte vysvetľovať! Len jednoducho rešpektujte jeho hranice intimity. Ospravedlňte sa mu, že ste to mali skôr, ako ste požiadali susedu o pomoc, prebrať s nimi, že to beriete späť a, samozrejme, rešpektujete jeho intimitu.

Dôležité je, aby vedel (aj prakticky), čo všetko znamená bežná večerná hygiena – keď si z toho urobí rituál, určite to lepšie zvládne sám za zatvorenými dverami, ako v strese pod dohľadom cudzej ženy. Dôverujte mu. A neporovnávajte ho so starším synom – pocit bezpečia a intimity nesúvisí s vekom. Cez víkend v pokoji môžete rozoberať hygienu od A po Z.

Nezahanbujte ho! Povedzte si navzájom, čo je komu príjemné, čo menej, čo je hraničné a ktoré veci sú pre koho naozaj neprijateľné – nehodnoťte, nehľadajte príčiny, nevysmievajte sa – berte to len ako cennú informáciu o sebe, o svojich synoch a rešpektujte to navzájom. Nemusíte sa báť, že váš synček bude v budúcnosti voči ženám hendikepovaný, skôr by sa to mohlo stať, ak budete naňho so susedou tlačiť. Zvážte, ak nemajú chlapci kontakt s otcom, či im ho neviete zabezpečiť s náhradným mužským vzorom – strýko, starší bratranec, švagor, spoľahlivý kamarát, tréner.