Keď pichne včela

Bodnutie včely je bolestivé a pálivé, ale nebezpečné je iba pre alergikov. „Najčastejšia reakcia je začervenanie miesta vpichu a bolestivý opuch. Jeho nebezpečenstvo je aj v tom, že tak ako opúcha smerom von, môže opúchať aj smerom dovnútra. To je nebezpečné napríklad v okolí tepny alebo žily na krku, kde môže spôsobiť smrť zadusením,“ vysvetľuje lekárka Jana Neubergerová.
Ďalším nebezpečenstvom je prudká reakcia organizmu, ktorá vyústi až v takzvaný anafylaktický šok. Ten sa môže v prípade, ak nie je včas poskytnutá odborná lekárska pomoc, končiť smrťou.

Čo robiť?

„Opuch, ktorý svrbí, je dobré potierať napríklad gélom proti alergii. Dobré je tiež prehltnúť tabletku lieku proti alergii. Pri ťažkom priebehu alergie je nevyhnutná lekárska pomoc a aplikácia lieku do žily,“ hovorí MUDr. Neubergerová.

Ako sa brániť?

Nenoste pestré oblečenie, včely si ho mýlia s kvetmi a tam, kde viete, že sa môžu vyskytnúť včely, nechoďte naboso.

Chráňte najmä deti

Deti znášajú poštípanie hmyzom horšie ako dospelí. Tí si totiž uvedomujú, že štípance si nesmú škriabať, lebo si môžu zaniesť do tela infekciu, deťom to zakazujete márne.
Keďže rozškriabané miesto sa horšie hojí, najmä pri malých deťoch je dôležitá prevencia. V kočíkoch treba používať ochrannú sieťku. Vhodné sú aj ochranné krémy. Na štípance od hmyzu majú najlepší vplyv prípravky, ktoré pôsobia nielen protizápalovo, ale aj tlmia bolesť a postihnuté miesta zároveň dezinfikujú.

Pomoc z lekárne

Dajte si poradiť v lekárni, vybrať si môžete z desiatky upokojujúcich gélov, mastí, púdrov a sprejov: Piktum gél, Fenistil gél, Psilobalsam, Dr. Müller Panthenol gel, Antisektin gel, Indulona repelentná, AR Kosmín, bylinná masť, Hansaplast insekt, Herbaco, tekutý púder s mentolom a ďalšie.

Nedráždite čmeliaka

Hoci nás občas vystraší svojím hlasným bzučaním a veľkosťou, je v podstate priateľský a na človeka neútočí. Ak sa ho však budete snažiť chytiť, bodnutiu sa pravdepodobne nevyhnete. Čmeliaka nedráždite prudkými pohybmi ani nezabíjajte. Jeho bodnutie svrbí a mierne opuchne. Stačí ho potrieť citrónom.

Agresívna osa

Bodnutie osy je bolestivejšie ako včelie a odznieva pomalšie. Na rozdiel od včely, ktorá po vbodnutí umiera, osa môže bodnúť aj viackrát.

Sršňa neodháňajte

Jeho bodnutie je nebezpečné iba pre alergikov. Sršne by sme nemali odháňať rýchlymi pohybmi, mávaním rúk ani kúskami odevov – bodajú iba v sebaobrane.

Šesť rád, ako na žihadlo


1. Včelie žihadlo nikdy nevyberajte rukami priamo za jedový vačok. Jeho stlačením by ste si totiž vstrekli do tela ďalšiu dávku jedu.

2. Miesto vpichu je dobré potrieť rozkrojenou cibuľou, octom, alkoholom či ľadom.

3. Keď vás včela uštipne do úst alebo do jazyka, je dobré rýchle začať sať ľad, lízať zmrzlinu alebo si dať do úst navlhčenú soľ. Potom rýchlo vyhľadať lekára.

4. U alergika treba pri bodnutí alebo viacnásobnom poštípaní pred transportom k lekárovi použiť škrtidlo podobne ako pri poštípaní hadom.

5. Najhoršie reakcie na hmyzí jed sú v čase kvitnutia maku, vtedy sú včely najagresívnejšie. Pri takýchto bodnutiach je vždy vhodné lekárske ošetrenie.

6. Napuchnuté miesto skôr spľasne, ak naň položíte rozdrvený list skorocelu alebo brečtana.