Sympatická študentka prievidzského gymnázia Martina Zaťková vie, aká je sila sociálnych sietí. Sledovateľov na Instagrame však nezbiera svojimi „selfíčkami“, ako sa o to snaží veľa dievčat v jej veku, ale vďaka domácemu miláčikovi. Martina dokázala vďaka roztomilým fotkám urobiť zo svojho ježka Olivera hviezdu, ktorú sleduje viac fanúšikov ako niektoré slovenské celebrity.

Ako sa Ollie stal modelom

Maťa je veľká milovníčka zvierat, hôr, cestovania a lietadiel. Keď si kúpila Ollieho, jeho prvá cesta smerovala k babke na dedinu, kde ho zobrala na pozorovanie východu slnka. Vzala pichľavé klbko do rúk a spravila mu mobilom pár fotiek. To boli jeho prvé momentky a vyzeral na nich ako hviezda. Maťa už vtedy vytušila jeho fotogenický potenciál. Asi o týždeň išli s priateľom a s Olliem na výlet do Tatier. Tam vznikli ďalšie fotky, na niektorých dokonca akoby sa usmieval. Cestou domov ju priateľ nahovoril, aby aj Olliemu založili Instagram. Prvá uverejnená fotka bola s východom slnka, kde vyzeral, ako keby mával. Už prvý deň mal Ollie vyše sto sledovateľov. A keďže Martina a jej priateľ radi cestujú, Ollie vďaka nim navštívil Vysoké Tatry, Španiu Dolinu, Bojnický zámok, rozhľadňu na Dubni, vyhliadku na Straníku a iné turistické miesta v okolí Prievidze. Neskôr jeho fotky zdieľali aj veľké stránky a fanúšikov pribúdalo. Momentálne má pichľavý model na Instagrame viac ako 4 200 fanúšikov.

Keď Ollieho fotky začali zdieľať iné stránky i fanúšikovia, postupne sa stával hviezdou.
Keď Ollieho fotky začali zdieľať iné stránky i fanúšikovia, postupne sa stával hviezdou.
Zdroj: ANDREJ ONDREJOVIČ

Prvé spolupráce

Hitom bola fotka ježka v smaltovanom hrnčeku pri západe slnka. Majiteľka predajne, z ktorej hrnček bol, sa Martine hneď ozvala a rozbehli spolu úspešnú spoluprácu. Dnes o instagramový profil rozkošného ježka prejavili záujem aj ďalšie firmy. Jej osobnou „srdcovkou“ zostávajú smaltované hrnčeky, fľašky a termosky s motívom ježkov, v ktorých sa Ollie fotí. Pýtam sa Martiny, prečo sa rozhodla práve pre takéto zvieratko. „Asi pred tromi rokmi som na YouTube natrafila na video od Carrie Kirsten, ktorá si kúpila ježka. Vôbec som netušila, že ježko sa dá chovať ako domáce zvieratko. Hneď som si začala vyhľadávať informácie o chove. Rozhodla som sa, že toto chcem mať doma.“

Vďaka svojim majiteľom Ollie precestoval veľa miest na Slovensku.
Vďaka svojim majiteľom Ollie precestoval veľa miest na Slovensku.
Zdroj: ANDREJ ONDREJOVIČ

Ako sa fotí hviezda

Ako vznikajú rozkošné fotky, ktoré ľudia tak milujú? Je ťažké nafotiť ježka? Maťa fotila prvé fotky mobilom, neskôr štafetu prevzal jej priateľ Andrej, ktorý je fotograf. Nápady na pózy a scenérie hľadajú spoločne. Hlavne v zime museli byť kreatívnejší, keďže Ollie nemohol ísť von. Museli vymýšľať nové zábery z domáceho prostredia. A či je ťažké nafotiť ježka? „Áno, je! Je to zviera. Zviera, ktoré má pichliače skoro po celom tele. Niekedy, keď ho zoberieme na ruky, snaží sa utiecť. Niekedy je zase pokojný a pózuje ako model. Keď nemá svoj deň ‚podplatíme‘ ho granulkou,“ smeje sa Martina.

Miluje fľaše a hrnčeky s motívmi ježkov.
Miluje fľaše a hrnčeky s motívmi ježkov.
Zdroj: ANDREJ ONDREJOVIČ

Ak zvažujete toto domáce zvieratko

Podľa Martiny starostlivosť o ježka nie je náročná, no treba si uvedomiť, že má pichliače. Keď sa naježí, môže to byť dosť bolestivé. Ježkovia sú zároveň dosť bojazliví. Keď sa boja, skrútia sa do klbka, začnú hlasito funieť a niekedy aj nadskakovať. Vtedy sa nedajú chytiť. „Keď som si Ollieho kúpila, venovala som mu každý deň. Brala ho na ruky aspoň na 20 minút, aby si zvykol na majiteľa. Teraz je krotký ako baranček, dokonca sa nechá masírovať po brušku,“ usmieva sa pyšná chovateľka. „Ježko je nočné zvieratko, a tak potrebuje veľkú klietku na nočné behanie. V klietke by mal byť točiaci disk, na ktorom v noci zabehne nejeden kilometer. Pre ľudí, ktorí majú radi pokojný spánok, by som ježka asi neodporúčala, pretože v noci je veľmi aktívny a robí veľký hluk. Môj Oliver dokonca praktizuje feng šuej, pretože každé ráno je klietka v inom stave, než bola večer. Prispôsobuje si ju tak, ako ju chce mať,“ smeje sa.

Martina musela venovať veľa času, kým si získala ježkovu dôveru, no nie vždy má svoj deň a chce sa fotiť
Martina musela venovať veľa času, kým si získala ježkovu dôveru, no nie vždy má svoj deň a chce sa fotiť
Zdroj: ANDREJ ONDREJOVIČ

Je aj za dvoch

Keď sa Maťky pýtam na plány do budúcnosti, hovorí, že by rada pokračovala v štúdiu na pedagogickej škole. Jej snom je navštíviť alpské krajiny, pretože miluje hory. Dúfa, že sa jej to raz podarí aj s Oliverom. Rozmýšľala už aj nad tým, že Olivera poteší partnerkou, ale bolo by o dosť zložitejšie chovať doma dvoch a neskôr viacerých ježkov. „Stačí mi Ollie. On je aj za dvoch,“ dodáva na záver.