Tento september by sme mali výročie – 15 rokov nášho kamarátstva. Keď sme dospeli, zavalili nás pracovné povinnosti a mali sme menej času stretávať sa, ale aj tak sme boli denne v kontakte. Nebolo dňa, aby sme si nevolali či nepísali. Ak mala jedna problém, druhá jej ho pomáhala riešiť. Boli sme, skrátka, spriaznené duše.

Posledná správa

Ešte v utorok 27. 8. sme si napísali. Ja som išla z práce a už som dostala správu: „Miška, si v poriadku? Ani sa neohlásiš.“ Vždy sa o mňa bála, keď som sa dlhšie neozvala. Odpísala som jej, že hneď ako prídem domov, umyjem sa a dám sa dokopy, jej odpíšem. Odpísala mi, že o. k. a vetu zakončila srdiečkom. Ani vo sne by mi nenapadlo, že to bude to posledné, čo mi napíše.

Nebola som vo svojej koži

Keď som prišla domov, v izbe na akváriu sedel krásny nočný motýľ a nechal sa chytiť. Opatrne som ho vzala a pustila na balkón, no nechcel odletieť. Na druhé ráno som sa zobudila, slniečko svietilo a ja som si čítala na balkóne. No celý čas som nebola vo svojej koži. Spomenula som si, že Heňa mi neodpísala na správu. Správa sa mi ukazovala ako neprečítaná. Zrazu zazvonil telefón. Nebola to ona, ale jej otec. „Miška, Henka dnes v noci zomrela,“ povedal mrazivým hlasom. Začala som veľmi plakať a nebola som schopná slova. Zrútil sa mi svet! Moja spriaznená duša, moje druhé ja ma opustilo. Diagnóza znela aneuryzma.

Musela som vyhľadať pomoc

Odišla tak náhle! Tak veľmi ma to bolí, že som musela vyhľadať odbornú pomoc, inak by som to nezvládla. Po pohrebe som o nej mala sen. Zobrala ma na diskotéku, chytila ma a silno objala. Potom ma zobrala za ruku a zaviedla dopredu pod pódium, kde sme vždy tancovali. V tom dave ľudí mi pustila ruku a ja som vedela, že odišla. Navždy. Verím, že sa jedného dňa stretneme tam hore. Každý deň na ňu myslím, je to môj strážny anjel. Už som jej aj „odpustila“, že ma tu nechala, lebo viem, že sa raz stretneme a urobíme také „rošambo“, aké sme robili vždy, keď sme niekam prišli. Navždy budeme Votrelci, s. r. o., Michal a Henriet (tak sme si hovorili).

Henka (vľavo) a Miška boli nerozlučné kamarátky.
Henka (vľavo) a Miška boli nerozlučné kamarátky.
Zdroj: archív respondentiek