Nechcela som veriť vlastným ušiam. „Áno, vašimi, mali ste si ich dať do vrecka, sú tam na to vrecká.“ Ohúrená som sa pozrela na zemiaky v sieťke. Nesníva sa mi? „To si aj doma takto pohadzujete zablatené zemiaky?“

Zatvárila sa zhnusene nad mojou neporiadnosťou a ja som sa úprimne zamyslela, kam dávam zemiaky a či ešte nemáme z tej hliny lán poľa. Robila som v obchode dosť dlho na to, aby som vedela, že v ňom platím nielen za tovar, ale aj za služby s predajom spojené.

Napríklad, ak prší a z topánok mi na ich dlážku crčí voda, nemusím mať so sebou handru a nemusím nikomu vysvetľovať, že si doma po sebe upracem. Ešte stále krútiac hlavou som zaplatila, čím sa dotyčné špinavé zemiaky stali naozaj mojimi, a odkráčala som.

Zo zamyslenia ma vyrušil ďalší krik. Pani, ktorá stála v rade za mnou, sa opýtala, či jej pozrie cenu korkových papúč. „Pani zlatá, ja tu nie som na to, aby som vám pozerala ceny!“

Zákazníčke som ešte stihla venovať spiklenecký pohľad a navždy som z toho obchodu odišla. A stále myslím na to, čo mi povedal kamarát, keď sme zakladali samostatnú republiku: „Tak a sme tu sami, nemáme sa na koho vyhovárať. A akí k sebe budeme, tak sa budeme mať.“ Však, pani pokladníčka?