Nathan zo Santa Fe z USA meria 1,37 m a bol zaradený medzi „trpaslíkov“, dnes je šťastný s priateľkou Chelsee Stuartovou, ktorá je o 15 rokov mladšia.

To, že chodí, je zázrak

V Nathanovom prípade ide o ojedinelú diagnózu, ktorú má iba 25 ľudí na svete. V podstate ide o poruchu, keď sa dieťa narodí tak, že má kolenné kosti priamo pod tými bedrovými. Je tiež jediný, ktorý s touto diagnózou aj chodí. Lekári ho chceli „zväčšiť“ na 1,93 m, ale prinášalo to toľko bolesti, že to stopol. „Nevnímam seba samého ako iného,“ vraví Nathan, „to ľudia ma na to stále upozorňujú, lebo prvé, čo si všimnú, je moje postihnutie. Takže, dá sa povedať, že moje postihnutie ma definuje. Cítim sa unikátny. Som vraj jediný, ktorý prišiel na to, ako chodiť s takým postihnutím.“

Je jediný  s týmto  postihnutím,  ktorý sa naučil  aj chodiť.
Je jediný s týmto postihnutím, ktorý sa naučil aj chodiť.
Zdroj: Northfoto
 

Nepríjemné komentáre

Nathan tvrdí, že každý deň sa musí rozhodnúť chodiť, pretože nie je vždy pripravený. „Akoby som kráčal po špičkách kostí, takže som po celom dni vyčerpaný a, samozrejme, prináša to aj bolesť.“ Ale to nie je najhoršie, komentáre okoloidúcich bolia viac. „Skoro nikto si neodpustí poznámku a nie všetky sú milé. Stáva sa mi, že dostávam také komentáre na svoju výšku, ktoré sa nedajú ani zverejniť.“

Stretli sa na liečebnej stránke

Napriek tomu bojuje každý deň a na jednej liečebnej stránke na sociálnej sieti stretol Chelsee, ktorá si na prvom stretnutí myslela, že výškový rozdiel medzi nimi bude problém. Chelsee o tom hovorí: „Bolo to prvýkrát, keď som stretla niekoho, kto sa mi páčil, ale bol naozaj malý. Nevedela som si predstaviť, ako budeme fungovať. A bolo treba naozaj čas, aby sme zistili, čo funguje a čo nie. A ako to nakoniec funguje.“ Dnes však Chelsee prijala všetky obmedzenia, ktoré ich výškový rozdiel spôsobuje, a miluje ho takého, aký je.

Nathan: „Moje postihnutie ma definuje. Cítim sa unikátny.“
Nathan: „Moje postihnutie ma definuje. Cítim sa unikátny.“
Zdroj: Northfoto

Je mu oporou

Chelsee je mu veľkou oporou. Nathan tvrdí, že nikdy nemal pri sebe človeka, ktorý by ho tak veľmi podporoval a posilňoval. Väčšie prijatie seba samého mu pomohla aj holistická liečba, keďže medicína mu už viac pomôcť nevie, práve toto mu zlepšilo aj duševný stav a aj vďaka tomu si dokáže budovať vzťah. „Snažím sa cez svoju vlastnú vôľu a telo nájsť odpoveď na liečenie a silu,“ vysvetľuje Nathan. Naučili sa aj čeliť pohľadom a zvedavým otázkam ľudí, ktorí si ich nevedia predstaviť ako pár. „Keď vidia našu lásku, väčšinou s tým prestanú a akceptujú nás,“ dodávajú spoločne.