Predtým, ako by sa vám zdvihol tlak a pomysleli by ste si o tomto mužovi svoje, prečítajte si, čo tým vlastne myslí, keď svojej žene NEPOMÁHA. Nakoniec si možno pomyslíte: kiežby takto premýšľal každý chlap!

"Nedávno som bol sám doma a navštívil ma dlhoročný kamarát. Bavili sme sa len tak o živote," hovorí Michal, manžel a otec dvoch detí. "V istej chvíli som mu povedal: Hneď prídem, len rýchlo umyjem riad. Kamarát sa na mňa zvláštne pozrel, ako keby som išiel stavať vesmírnu loď. Celý prekvapený dodal: Som rád, že pomáhaš svojej žene. Ja nezvyknem, a keď predsa, nikdy ma nepochváli. Minulý týždeň som napríklad vysával a nepovedala ani obyčajné ďakujem...

Sadol som si späť k nemu na pohovku a vysvetlil som mu, že ja svojej manželke "nepomáham". Čo sa týka domácich prác, moja žena nepotrebuje pomoc, ale PARTNERA. Pri domácich prácach som jej partnerom a nevnímam to ako pomoc.

Nepomáham žene upratovať, pretože žijem v tomto byte a tiež v ňom musím upratovať.

Nepomáham žene vo varení, pretože aj ja tu chcem jesť, tak musím aj variť...

Nepomáham žene s umývaním riadu, pretože aj ja používam taniere, z ktorých jeme...

Nepomáham žene s deťmi, pretože ony sú aj mojimi deťmi a mojou úlohou je, aby som bol ich otcom...

Nepomáham žene prať, skladať bielizeň a žehliť, pretože sú to nielen jej šaty, ale aj moje a našich spoločných detí...

Nepomáham doma. Ja tu totiž žijem, patrím sem. Sú to aj moje povinnosti, nielen manželkine. A čo sa týka pochvaly, kamaráta som sa spýtal, kedy jeho žena skončila s upratovaním, praním, výmenou posteľnej bielizne, okúpaním detí, varením a tak ďalej a on jej povedal: ĎAKUJEM. Tipnite si, čo mi odpovedal.

A nejde tu len o poďakovanie, ale o uznanie. "Fíha, si fantastická!" A ty, kamarát, keď si jediný raz v živote povysával, čo si vlastne očakával? Vyznamenanie? A prečo vlastne? Len preto, lebo v našej kultúre si bol tak vychovaný, že toto všetko je práca ženy? Alebo si snáď myslíš, že toto všetko je hotové raz dva a ty nemusíš pohnúť ani prstom? Tak ju chváľ tak, ako očakávaš, že ťa bude chváliť aj ona. Vystri ruku a správaj sa ako skutočný partner, nie ako hosť vo vlastnom dome, ktorý príde len jesť, vyspať sa, osprchovať, prípadne uspokojiť svoje sexuálne potreby... Skutočná zmena v našej spoločnosti začína doma. Naučme našich synov a dcéry, čo je to vlastne byť skutočným partnerom!"

Michal