Bola som vychovávaná veľmi prísne. Moji rodičia boli učitelia. Na prvom mieste bola výchova a vzdelanie. Veľa kamarátok som nemala, lebo mám celiakiu a spoločnosť vtedy takých ľudí dosť odsúvala. Preto som väčšinu času bola s rodičmi, so starkým a sestrou.

Keď som mala 14 rokov, moji rodičia sa rozviedli. Bol to pre nás so sestrou veľký šok. Mňa to asi psychicky vzalo viac ako sestru. Bola som smutná, plačlivá a zanevrela som na opačné pohlavie. Mužov som nenávidela a nijako ich nekontaktovala.

Keď som sa mala rozhodnúť pre strednú školu, ja som chcela zdravotnú alebo byť opatrovateľkou starších ľudí, no pre mamu sa to zdalo ponižujúce povolanie a nakoniec ma ani nevzali. Čo bolo najhoršie, rodina rozhodla, že pôjdem na školu, kde netreba robiť prijímacie pohovory. Vybrali mi strednú priemyselnú školu strojársku. V triede bolo viac chlapcov ako dievčat, boli sme len tri a bolo to pre mňa náročné obdobie. Po strednej škole som študovala na vysokých školách a to katechetiku, slovenský jazyk a literatúru a špeciálnu pedagogiku. Celkovo som študovala 11 rokov. A ako mi roky pribúdali, veľmi som sa chcela vydať, ale nenašla som vhodného partnera.

Nechcel sa milovať

Rozhodla som sa, že skúsim zoznámenie aj cez internet. Našla som si Stanislava. Bol to chlapec z dediny, zo skromných pomerov, pracoval ako robotník. Zaujal ma hlavne preto, že nechcel sex pred manželstvom a chodil so mnou do kostola spolu so svojimi rodičmi. A keďže som silne veriaca, vydala som sa zaňho. Manžel bol v detstve aj v dospelosti bitý, ponižovaný a týraný, pretože už ako mladý začal piť a jeho mama hľadala rôzne spôsoby, ako tomu zabrániť, až našla bitku. Neuvedomila si, že to bude mať taký negatívny dosah. Manželova sexualita nebola žiadna. Odmietal so mnou intímne žiť. Mňa to trápilo, zožieralo, keďže som už mala 35 rokov a veľmi som túžila po dieťatku. Po šiestich mesiacoch sme sa rozviedli.

Do cesty prišiel ďalší muž

Po rozvode som bola smutná, zúfalá, až som musela vyhľadať psychiatra. Nakoniec mi pomohla kamarátka, ktorá ma veľmi povzbudzovala. A ja som sa po čase znovu zoznámila s jedným rozvedeným mužom, ktorý vychovával dve deti, dcéru v puberte a mladšieho postihnutého chlapca. Veľmi sa mi však nepáčilo, ako chlapca vychovával – vzhľadom na jeho postihnutie ho rozmaznával a všetko mu prepáčil. Bola som asi jediná, ktorá na to poukazovala, a mama môjho priateľa sa na to, samozrejme, hnevala. Cestovala som za ním každý víkend, jedného dňa som však nešla, pretože som bola unavená z práce a on si vypol mobil. Nevedela som prečo a ako mám riešiť takú situáciu, a tak sme sa rozišli...

Náhoda nás spojila

Keď som už nikoho nehľadala, jedného dňa sa mi po ceste z práce prihovoril šarmantný mladý muž. Opýtal sa ma, kde je autobusová zastávka na diaľkové linky a ako sa dostane do mesta. Ako sme spolu komunikovali, rozhodli sme sa, že si pôjdeme sadnúť spolu do mesta. Naše náhodné zoznámenie prerástlo do lásky, ktorú sme po piatich mesiacoch spečatili manželstvom. Z krásneho vzťahu sa nám narodila dcérka Melánia. A Boh chcel, aby sa môj terajší manžel volal rovnako ako ten prvý – Stanislav. 

Martina

Čo my na to?

Martinku evidentne v jej ďalšom živote veľmi ovplyvnila výchova rodičov a ich prísnosť v kombinácii s vierou, čo ju priviedlo aj k nesprávnym rozhodnutiam. Musela si prejsť dlhú cestu, kým si začala ako-tak veriť a robiť to, čo chce sama. Po svojich skúsenostiach by mala viac dôverovať sebe a robiť rozhodnutia, ktoré zodpovedajú jej povahe a mysleniu. My sa tešíme z jej krásnej rodiny.