Keď Paula čakala svoje prvé vytúžené dieťatko, ani vo sne by jej nenapadlo, s čím všetkým bude jej dcéra bojovať. „Celé tehotenstvo som mala ukážkové, všetko bolo v poriadku. Rodila som síce cisárskym rezom, lebo lekár povedal, že bábätko sa nehýbe, ale malá sa narodila zdravá,“ spomína na prekrásne okamihy Sabinovčanka.

Lekárke sa nepozdávala

Pri polročnej prehliadke sa detskej lekárke nepozdávalo, že Kajka sa nepretáča a nedvíha hlavičku tak, ako ostatné deti v jej veku. „Mne sa na nej nezdalo nič zvláštne, pekne jedla a držala si rúčkami fľašu. Bola som prvorodička, nemal mi kto poradiť, že niečo nie je v poriadku.

Usmievavé dievčatko robí rodičom radosť.
Usmievavé dievčatko robí rodičom radosť.
Zdroj: archív rodiny

Lekárka nás poslala k neurologičke a tá určila, že má Westov syndróm, čo je istý druh epilepsie. Dcérka mávala silné aj slabšie záchvaty, neraz mi aj zmodrela. Mnohé týždne sme strávili v nemocniciach. Karinka berie päť druhov liekov a cíti sa teraz lepšie, avšak už zápasíme s ďalšou diagnózou,“ hovorí smutne mamička, ktorá sa len nedávno dozvedela, že dcérka trpí aj inou, ťažkou formou epilepsie.

Spúšťačom je choroba a počasie

„V septembri prekonala posledný záchvat a ďalšie, našťastie, nedostala. Ale posledné týždne sa jej znovu vracajú.“ Podľa mladej mamičky je spúšťačom zmena počasia a predzvesť prichádzajúceho ochorenia. „Pri záchvate jej padá hlavička dopredu, neraz spadne celá a udrie sa. Musím byť neustále v strehu a dávať pozor, malá sa celá trasie. Že by som šla do práce, nemôže byť ani reči, hoci by som pracovala rada. Som vyučená predavačka, práca ma baví. Volajú ma aj na mestský úrad, kde som kedysi pracovala, ale nie je to možné, zvlášť teraz, keď je priateľ v zahraničí,“ vysvetľuje.

"Mne sa na nej nezdalo nič zvláštne, pekne jedla a držala si rúčkami fľašu."
Zdroj: archív rodiny

Stále menia diagnózy

Akoby toho nebolo dosť, dievčatko trpí údajne aj autizmom. Diagnózu ešte lekári nepotvrdili, potrebné sú genetické vyšetrenia, avšak rodičia sa spomínanej diagnózy obávajú už dnes. „Doteraz nám lekári tvrdili, že má detskú mozgovú obrnu a zrazu má autizmus?“ pýta sa Paula, ktorá si po vypočutí verdiktu od lekára poplakala. „Neviem, kde sa stala chyba, ale zmena diagnózy ma dosť vzala. Nechápem, prečo to doktori nezistili skôr,“ hovorí utrápená matka, ktorá sa pripravuje s dcérkou na operáciu mandlí.

Zmena diagnózy mamičku veľmi prekvapila.
Zmena diagnózy mamičku veľmi prekvapila.
Zdroj: archív rodiny

Cviky hľadá na internete

Karinka nerozpráva, má problémy aj s chôdzou. Paula našla rôzne cviky na internete a s dievčatkom pravidelne cvičí. „Kajka nevydrží dlho chodiť, lebo má slabé nôžky. Väčšinou sa pohybuje štvornožky, ale myslím, že ak budeme poriadne cvičiť, bude jedného dňa chodiť,“ verí Paula, ktorá s dievčatkom navštevuje aj centrum Svetielko, lebo cvičenie jej viditeľne pomáha. Žiaľ, mladá rodina je v zlej finančnej situácii a za návštevu zariadenia sa platí. Okrem toho žijú v podnájme, kde platia takmer tristo eur. „Aby sme dcérke mohli dopriať čo najviac potrebných procedúr, priateľ Peter pracuje v zahraničí. Poisťovne preplácajú máločo. Aj teraz čakáme, aký padne verdikt, lebo sme žiadali financie na trojtýždňový cvičebný pobyt v Prešove. Žijeme skromne, ale snažíme sa dcérke dopriať všetko, čo potrebuje. Máme s priateľom len jeden sen, aby sa dcérka vyliečila a dokázala sama chodiť,“ dodáva so slzami v očiach Paula.